Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Two numbers are in the ratio 3 : 7. Their sum is 60. Work out the positive difference between the two numbers.
- 2.Jamal invests £600 in a savings account paying 3% simple interest per year. Work out the total amount in the account after 4 years.
- 3.Write 45 minutes : 2 hours as a ratio in its simplest form.
- 4.A journey to school takes 12 minutes. A journey to the gym takes 20 minutes. Write the time for the journey to school as a fraction of the time for the journey to the gym, giving your answer in its simplest form.
- 5.The number of tickets a group can afford is inversely proportional to the price per ticket. At £4 per ticket, the group can afford 12 tickets. Work out how many tickets the group can afford at £6 per ticket.
- 6.6 identical taps fill a paddling pool in 20 minutes. Each tap fills at the same steady rate. Work out how long 3 of these taps would take to fill the same pool.
- 7.In one batch of shortbread, a bakery uses 240 g of butter and 160 g of sugar. Another batch, made in the same ratio, uses 90 g of sugar. Work out how much butter is needed for the second batch.
- 8.A recipe for 8 muffins needs 200 g of sugar. Sam wants to make 20 muffins for a bake sale, and he already has 350 g of sugar. Work out how many more grams of sugar he needs to buy.
- 9.A sunflower is 140 cm tall. A tomato plant is 80 cm tall. Write the height of the tomato plant as a fraction of the height of the sunflower, giving your answer in its simplest form.
- 10.Work out the time taken to travel 120 km at an average speed of 60 km/h.
- 11.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 12.A map has a scale of 1 : 25 000. Two towns are 5 km apart in real life. Work out the distance between the towns on the map, in centimetres.
- 13.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 14.y is directly proportional to x. When x = 2, y = 9. Which of these pairs of values is also consistent with this proportion?
- 15.To make a shade of green paint, the amount of yellow paint used is always 0.75 times the amount of blue paint used. Write the amount of blue paint as a fraction of the amount of yellow paint, in its simplest form.
Answer key
- (d) 24 — Method: split 60 into 3 + 7 = 10 equal parts, find the value of one part, then use the difference in ratio parts. Working: 60 ÷ 10 = 6, so the numbers are 3 × 6 = 18 and 7 × 6 = 42, and their difference is 42 − 18 = 24. Answer: 24. 4 comes from finding the difference between the ratio numbers, 7 − 3, but forgetting to multiply by the value of one part. 60 comes from adding the two numbers back together instead of subtracting, which just repeats the given sum. 80 comes from dividing 60 by the first ratio number, 3, instead of by the total number of parts, 10, giving a part value of 20 and a difference of 7 × 20 − 3 × 20 = 80.
- (c) £672 — Simple interest per year = 3% of £600 = £18. Over 4 years the interest is 18 × 4 = £72. Total in the account = £600 + £72 = £672. A student who gives just the interest, without adding it to the principal, writes £72. A student who adds only one year's interest instead of four gets £600 + £18 = £618. A student who wrongly compounds the interest each year gets 600 × 1.03⁴ = £675.31.
- (d) 3:8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. The ratio is 45 : 120. The highest common factor of 45 and 120 is 15. Divide both parts by 15: 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3 : 8. Leaving the hours unconverted gives 45 : 2 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 5 instead of 15 gives 9 : 24, which still shares a common factor of 3, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 3, hours to minutes instead of minutes to hours.
- (d) 3/5 — Put the school journey time over the gym journey time: 12/20. Divide both numbers by their highest common factor, 4: 12÷4 = 3, 20÷4 = 5, giving 3/5. (5/3 comes from writing the times the wrong way round. 2/5 comes from finding the difference in the times, 20 − 12 = 8 minutes, and writing it as a fraction of the gym time, 8/20. 3/8 comes from comparing the school time to the total time for both journeys, 12/32.)
- (d) 8 — The product of price and number of tickets is constant: k = 4 × 12 = 48. At £6 per ticket, the number of tickets is 48 ÷ 6 = 8. Getting 18 comes from treating price and tickets as directly proportional and working out 12 × 6 ÷ 4 instead of dividing k by the new price. Getting 12 assumes the number of tickets does not change when the price changes. Getting 6 comes from writing down the new price instead of working out the number of tickets.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (c) 135 g — Find the ratio of butter to sugar in the first batch: 240:160, which simplifies to 3:2. For the second batch, sugar = 90 g, so butter = 90 × 3/2 = 135 g. (60 g comes from using the ratio the wrong way round, 90 × 2/3. 170 g comes from subtracting the drop in sugar, 160 − 90 = 70 g, from the original butter amount, 240 − 70, instead of scaling. 240 g comes from not scaling the butter amount at all.)
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (d) 4/7 — Put the tomato plant's height over the sunflower's height: 80/140. Divide both numbers by their highest common factor, 20: 80÷20 = 4, 140÷20 = 7, giving 4/7. (7/4 comes from writing the heights the wrong way round. 3/7 comes from finding the difference in the heights, 140 − 80 = 60 cm, and writing it as a fraction of the sunflower's height, 60/140. 4/11 comes from comparing the tomato plant's height to the total height of both plants, 80/220.)
- (c) 2 hours — Method: time = distance ÷ speed, and the units of the speed fix the unit of the time. Working: 120 ÷ 60 = 2, and because the speed is in kilometres per hour the time is in hours. Answer: 2 hours. The distractors: 0.5 hours comes from dividing the speed by the distance, 60 ÷ 120, the division the wrong way round; 2 minutes comes from the correct division but the wrong unit, reading kilometres per hour as kilometres per minute; 180 minutes comes from adding 120 and 60 instead of dividing.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (c) 20 cm — Convert 5 km to centimetres: 5 km = 5000 m = 500 000 cm. Divide by the scale factor: 500 000 ÷ 25 000 = 20, giving 20 cm. Converting only as far as metres, 5000 ÷ 25 000 = 0.2, gives 0.2 cm — the conversion to centimetres was never finished. Dropping a zero in the division gives 2 cm, ten times too small. Misreading the scale as 1 : 2500 instead of 1 : 25 000 gives 500 000 ÷ 2500 = 200 cm, ten times too big.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) x = 6, y = 27 — Method: for direct proportion, y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 9 ÷ 2 = 4.5. At x = 6: y = 4.5 × 6 = 27. Wrong options: x = 6, y = 13 comes from adding the change in x (4) onto y instead of scaling by k; x = 6, y = 3 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 2 × 9 = 18, then y = 18 ÷ 6 = 3); x = 6, y = 24 comes from rounding the constant of proportionality down to 4 instead of using 4.5.
- (d) 4/3 — The amount of yellow paint is 0.75 times the amount of blue paint. As a fraction, 0.75 = 3/4, so yellow = 3/4 of blue. To write blue as a fraction of yellow, use the reciprocal: flip 3/4 to get 4/3. 3/4 comes from keeping the original fraction without inverting it. 1/4 comes from computing 1 − 3/4 = 1/4, which is not how a fraction reverses. 40/3 comes from converting 0.75 to a fraction as 75/1000 = 3/40 (misplacing the decimal point), then inverting that.
Build your own mix at the worksheet builder.