Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 4/5 — Method: find the June takings first, then write them over the May takings and cancel. Working: the takings fell by £900, so June is £4500 − £900 = £3600; the fraction is 3600/4500, and dividing the numerator and the denominator by 900 gives 4/5. Answer: 4/5 of the May takings. The distractors: 1/5 comes from writing the fall over the May takings, 900/4500, which answers how far the takings dropped rather than what June's takings are compared with May's; 5/4 comes from writing May over June, 4500/3600, reversing the order the question asks for; 4/9 comes from writing June over the two months added together, 3600/8100, a part-to-whole fraction when the comparison asked for is with May alone.
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
- (c) £840 — Method: find the total amount raised using the reverse percentage, then subtract the entry fees to find the donations. Working: £1,260 is 60% of the total, so the total is £1,260 ÷ 0.6, and subtracting the entry fees from this total leaves £840 raised through donations. Answer: £840. £2,100 comes from correctly finding the total amount raised but then forgetting to subtract the entry fees, giving the total instead of the donations alone. £504 comes from working out 40% of the entry fees themselves, £1,260 × 0.4 = £504, instead of first finding the total amount raised. £1,890 comes from treating £1,260 as 40% of the total instead of 60%, dividing by 0.4 to get a total of £3,150, and then subtracting the entry fees from that incorrect total.
- (c) C = 1.5n — Method: a fixed ratio between C and n means C is always the same multiple of n, and that multiple is the cost of one bottle. Working: 3.00 ÷ 2 = 1.5, 7.50 ÷ 5 = 1.5 and 12.00 ÷ 8 = 1.5, so every bottle costs £1.50 and C = 1.5n. Answer: C = 1.5n. The distractors: C = n + 1 comes from subtracting on the first row, 3 − 2 = 1, and adding that difference instead of multiplying; it fits the first row and fails the other two, which is why three rows are given; C = 3n reads the £3.00 as the price of one bottle when it is the price of two; C = n/1.5 divides the number of bottles by the price of one bottle, which works out how many bottles a pound buys instead of what n bottles cost.
- (c) £672 — Simple interest per year = 3% of £600 = £18. Over 4 years the interest is 18 × 4 = £72. Total in the account = £600 + £72 = £672. A student who gives just the interest, without adding it to the principal, writes £72. A student who adds only one year's interest instead of four gets £600 + £18 = £618. A student who wrongly compounds the interest each year gets 600 × 1.03⁴ = £675.31.
- (c) £7617.60 — To decrease by 8% each year, multiply by 0.92 (100% − 8%) twice. £9000 × 0.92 × 0.92 = £7617.60. £7560.00 comes from treating the two 8% decreases as a single flat 16% decrease applied once instead of compounding: £9000 × 0.84 = £7560.00. £8280.00 comes from applying the 8% decrease only once, for 1 year instead of 2: £9000 × 0.92 = £8280.00. £10497.60 comes from multiplying by 1.08 twice, increasing the value instead of decreasing it: £9000 × 1.08 × 1.08 = £10497.60.
- (d) 26.6 — Find the constant multiplier — the mass of each metre of pipe: 12.6 ÷ 4.5 = 2.8, so the mass is always 2.8 times the length. For a length of 9.5 m, the mass is 9.5 × 2.8 = 26.6 kg. 17.6 comes from assuming an additive relationship instead of a multiplicative one — adding the increase in length (9.5 − 4.5 = 5) onto 12.6. 3.4 comes from using the multiplier the wrong way round (4.5 ÷ 12.6, rounded to 1 d.p.), then multiplying by 9.5. 12.6 comes from simply repeating the given mass, without applying the multiplier to the new length.
- (c) 88 km/h — Multiply the speed in mph by the conversion factor: 55 × 1.6 = 88 km/h. Dividing by 1.6 instead of multiplying gives 55 ÷ 1.6 ≈ 34.38 km/h, going the wrong way between the units. Adding the conversion factor instead of multiplying gives 55 + 1.6 = 56.6 km/h, treating the factor as an amount rather than a multiplier. Multiplying by 0.6 instead of 1.6 gives 55 × 0.6 = 33 km/h, using only part of the conversion factor. 55 mph is equal to 88 km/h.
- (b) £2205.00 — With compound interest each year's interest is worked out on the value at the start of that year, so a 5% rise is a multiplier of 1.05 applied once per year. After the first year: 2000 × 1.05 = 2100. After the second year: 2100 × 1.05 = 2205. The question asks for the value of the investment, not for the interest earned, so the answer is £2205.00.
- (b) They are in inverse proportion, because x × y = 60 for both pairs. — Testing inverse proportion means checking that x × y is the same for every pair: 4 × 15 = 60 and 6 × 10 = 60, so the quantities are in inverse proportion. Saying they are not in inverse proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test. Saying they are not in inverse proportion because y ÷ x differs uses the test for direct proportion, and finding that it differs tells us nothing about inverse proportion. Saying x × y = 40 for both pairs is an arithmetic slip: 4 × 15 = 60, not 40.
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
- (b) 5 m — A scale of 1 : 500 means 1 cm on the plan represents 500 cm in real life. Converting to metres: 500 ÷ 100 = 5 m. 500 m comes from forgetting to convert the 500 cm into metres at all. 50 m comes from dividing by 10 instead of 100 when converting centimetres to metres: 500 ÷ 10 = 50. 0.5 m comes from dividing by 1000 instead of 100, as if converting to kilometres instead of metres: 500 ÷ 1000 = 0.5.
- (d) 250 cm³/s — Method: first change litres per minute into cm³ per minute, then change per minute into per second. Working: 15 × 1000 = 15000 cm³ per minute, then 15000 ÷ 60 = 250 cm³ per second. So the tank fills at 250 cm³ per second. Distractor 15000 cm³/s comes from stopping after the first step and forgetting to change minutes into seconds. Distractor 900000 cm³/s comes from multiplying by 60 instead of dividing. Distractor 2500 cm³/s comes from dividing by 6 instead of 60.
- (d) 8 — The product of price and number of tickets is constant: k = 4 × 12 = 48. At £6 per ticket, the number of tickets is 48 ÷ 6 = 8. Getting 18 comes from treating price and tickets as directly proportional and working out 12 × 6 ÷ 4 instead of dividing k by the new price. Getting 12 assumes the number of tickets does not change when the price changes. Getting 6 comes from writing down the new price instead of working out the number of tickets.
Build your own mix at the worksheet builder.