Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
- (b) 35 N/m² — Pressure = force ÷ area. 84 ÷ 2.4 = 35 N/m². 201.6 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (84 × 2.4). 81.6 N/m² comes from subtracting the area from the force (84 − 2.4) instead of dividing. 0.03 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.4 ÷ 84).
- (b) −3 — Method: the gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value, with both changes taken in the same direction along the line. Working: going from (1, 20) to (5, 8) the change in y is 8 − 20 = −12 and the change in x is 5 − 1 = 4, so the gradient is −12 ÷ 4 = −3. Answer: −3, and the negative sign is expected because the line falls from left to right. The distractors: 3 comes from subtracting the smaller y from the larger, 20 − 8 = 12, while still taking the x values from left to right, which loses the minus sign that says the line falls; −12 is the change in y left undivided by the change in x of 4; −1/3 comes from dividing the change in x by the change in y, 4 ÷ (−12), turning the gradient upside down.
- (d) 135 m² — Method: for area, the scale factor must be squared. Working: area scale = 300² = 90 000. 15 × 90 000 = 1,350,000 cm². Convert to m² by dividing by 10 000: 1,350,000 ÷ 10 000 = 135 m². Wrong options: 0.45 m² comes from using the linear scale factor (×300) instead of squaring it; 1,350,000 m² comes from forgetting to convert the answer from cm² to m²; 13,500 m² comes from dividing by 100 instead of 10 000 when converting units.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (d) 4.7 km — Multiply the map length by the scale factor: 9.4 × 50 000 = 470 000 cm. Convert to kilometres: 470 000 cm = 4700 m = 4.7 km. Converting only to metres and calling the answer 4700 kilometres mistakes metres for kilometres. Misreading the scale as 1 : 5000 instead of 1 : 50 000, 9.4 × 5000 = 47 000 cm = 0.47 km, is ten times too small. Misplacing the decimal point in 9.4 and effectively using 94, 94 × 50 000 = 4 700 000 cm = 47 km, is ten times too big.
- (a) 28.8 km/h — Method: first change metres per second into metres per hour, then change metres into kilometres. Working: 8 × 3600 = 28800 metres per hour, then 28800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. So the runner's speed is 28.8 km/h. Distractor 28800 km/h comes from stopping after the first step and forgetting to change metres into kilometres. Distractor 2.22 km/h comes from dividing by 3600 instead of multiplying, then multiplying by 1000. Distractor 2.88 km/h comes from using 360 instead of 3600 seconds in an hour, missing a zero.
- (a) 5 — Pressure = force ÷ area = 20 ÷ 4 = 5 pascals. Getting 80 comes from multiplying the force and area instead of dividing. Getting 16 comes from subtracting the area from the force (20 − 4 = 16) instead of dividing. Getting 24 comes from adding the force and area (20 + 4 = 24) instead of dividing.
- (b) 4 : 25 — For similar shapes, the ratio of areas is the ratio of lengths squared: 2² : 5² = 4 : 25. 2 : 5 comes from using the perimeter ratio itself as the area ratio, without squaring it at all. 8 : 125 comes from cubing each part instead of squaring (2³ : 5³) — cubing is the rule for volume, not area. 4 : 5 comes from squaring only the first part of the ratio (2² = 4), and leaving the second part unsquared.
- (a) 1000m — Method: kilograms are a smaller unit than tonnes, so change tonnes into kilograms by multiplying by 1000. Working: m tonnes = m × 1000 kg = 1000m kg. So the expression is 1000m. Distractor m/1000 comes from dividing by 1000 instead of multiplying, which would make the number of kilograms smaller than the number of tonnes, the wrong way round. Distractor 1000 + m comes from adding the conversion factor instead of multiplying by it. Distractor m − 1000 comes from subtracting the conversion factor instead of multiplying by it.
- (c) £310 — Gradient = (210 − 130) ÷ (7 − 3) = 80 ÷ 4 = 20, so the monthly rate is £20. Using C = 20m + c with the point (3, 130): 130 = 60 + c, so c = 70. After 12 months: C = 20 × 12 + 70 = 240 + 70 = £310.
- (d) The cyclist's speed, in kilometres per hour — Method: on any straight-line graph the gradient is the change in the quantity on the vertical axis for each 1 unit of the quantity on the horizontal axis, so its meaning is read off the two axis labels. Working: the vertical axis is distance in kilometres and the horizontal axis is time in hours, so the gradient counts kilometres for each hour, and distance for each hour is speed. Answer: the cyclist's speed, in kilometres per hour. The distractors: 'the total distance the cyclist travels, in kilometres' reads the gradient as a value taken off the vertical axis, but a gradient is a rate and no end point of the journey has been given; 'the time the cyclist takes, in hours' names the horizontal axis, which is the quantity the gradient divides by rather than the gradient itself; 'the distance the cyclist travels in 18 hours' treats the 18 as a value of t, when 18 is the steepness of the line and not a point on it.
- (a) 12 — Speed × time is constant: k = 20 × 15 = 300. At 25 pages per minute, the time is 300 ÷ 25 = 12 minutes. Getting 18.75 comes from treating speed and time as directly proportional and working out 15 × 25 ÷ 20 instead of dividing k by the new speed. Getting 20 comes from adding the increase in speed (25 − 20 = 5) onto the time (15 + 5 = 20). Getting 10 comes from subtracting that same increase in speed from the time (15 − 5 = 10).
- (d) 15 cm — An enlargement by scale factor 3 means every length is multiplied by 3: 5 × 3 = 15 cm. Dividing by the scale factor instead, 5 ÷ 3 = 1.7 (to 1 d.p.), gives 1.7 cm — dividing shrinks the plan rather than enlarging it. Adding the scale factor instead of multiplying, 5 + 3 = 8, gives 8 cm. Squaring the scale factor, as you would for an area, 5 × 3² = 45, gives 45 cm — length scales by the factor itself, not its square.
Build your own mix at the worksheet builder.