Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) Provider Y — £21.00 against Provider X's £23.00 — Provider X's gradient is (35 − 15) ÷ 100 = 0.2, so cost = 15 + 0.2 × 40 = 15 + 8 = £23.00. Provider Y's gradient is (45 − 5) ÷ 100 = 0.4, so cost = 5 + 0.4 × 40 = 5 + 16 = £21.00. £21.00 is less than £23.00, so Provider Y is cheaper: 'Provider Y — £21.00 against Provider X's £23.00'. Getting both costs right but naming Provider X as cheaper compares the two numbers the wrong way round — £23.00 is more than £21.00, not less. Comparing only the fixed fees, £15.00 and £5.00, ignores the cost of the 40 gigabytes actually used. Reading off the costs at 100 gigabytes, £35.00 and £45.00, directly from the graph answers a different usage from the 40 gigabytes the question asks about.
- (c) £32 — First find the gradient: (26 − 14) ÷ (50 − 20) = 12 ÷ 30 = £0.40 per minute. Using the point (20, 14), the charge for 65 minutes is 14 + 0.40 × (65 − 20) = 14 + 18 = £32. Choosing £26 comes from treating the charge as directly proportional to the time, multiplying the gradient by 65 minutes and ignoring the fixed part of the charge (0.40 × 65 = 26). Choosing £40 comes from treating £14 as if it were the charge at 0 minutes, then adding the gradient multiplied by the full 65 minutes (14 + 0.40 × 65 = 40), instead of multiplying by the extra time past 20 minutes. Choosing £33.80 comes from assuming the charge is directly proportional to the minutes already known, scaling up from the point (50, 26) in the ratio 65:50 (65 ÷ 50 × 26 = 33.80).
- (b) 4 : 25 — For similar shapes, the ratio of areas is the ratio of lengths squared: 2² : 5² = 4 : 25. 2 : 5 comes from using the perimeter ratio itself as the area ratio, without squaring it at all. 8 : 125 comes from cubing each part instead of squaring (2³ : 5³) — cubing is the rule for volume, not area. 4 : 5 comes from squaring only the first part of the ratio (2² = 4), and leaving the second part unsquared.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (a) £14224 — Value after 2 years: £15000 × 1.04 × 1.04 = £16224. Money left after buying the trailer: £16224 − £2000 = £14224. £14200 comes from treating the two 4% increases as a single flat 8% increase applied once instead of compounding: £15000 × 1.08 = £16200, and £16200 − £2000 = £14200. £13600 comes from applying the 4% increase only once, for 1 year instead of 2: £15000 × 1.04 = £15600, and £15600 − £2000 = £13600. £18224 comes from adding the £2000 instead of subtracting it: £16224 + £2000 = £18224.
- (d) The cyclist's speed, in kilometres per hour — Method: on any straight-line graph the gradient is the change in the quantity on the vertical axis for each 1 unit of the quantity on the horizontal axis, so its meaning is read off the two axis labels. Working: the vertical axis is distance in kilometres and the horizontal axis is time in hours, so the gradient counts kilometres for each hour, and distance for each hour is speed. Answer: the cyclist's speed, in kilometres per hour. The distractors: 'the total distance the cyclist travels, in kilometres' reads the gradient as a value taken off the vertical axis, but a gradient is a rate and no end point of the journey has been given; 'the time the cyclist takes, in hours' names the horizontal axis, which is the quantity the gradient divides by rather than the gradient itself; 'the distance the cyclist travels in 18 hours' treats the 18 as a value of t, when 18 is the steepness of the line and not a point on it.
- (a) 18/25 — First find the new number of rose bushes: 90 × 1.2 = 108 (a 20% increase multiplies by 1.2). Then write 108 over 150 and divide top and bottom by 6 to get 18/25. Choosing 3/5 comes from using the original 90 rose bushes without applying the 20% increase (90/150 = 3/5). Choosing 25/18 comes from writing the number of lavender bushes over the new number of rose bushes, the wrong way round. Choosing 3/25 comes from multiplying 90 by 0.2 instead of 1.2, finding only the increase (18) rather than the new total, then writing 18/150 = 3/25.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (a) 12 m² — Real length = 8 × 50 = 400 cm = 4 m. Real width = 6 × 50 = 300 cm = 3 m. Real area = 4 × 3 = 12 m². Scaling the plan area (8 × 6 = 48 cm²) by 50 instead of by 50 squared gives 48 × 50 = 2400 cm² = 0.24 m² — area scales by the square of the length scale factor, not the scale factor itself. Multiplying the real dimensions in centimetres, 400 × 300 = 120 000, and calling the result 120 000 m² mistakes square centimetres for square metres. Converting only the length to metres and leaving the width as 6 (treating centimetres as metres), 4 × 6 = 24, gives 24 m², from a scaling that was never finished.
- (c) L = d/5 — The scale 1 : 20 means each cm on the drawing represents 20 cm in real life, so the real length in cm is 20d. Converting to metres by dividing by 100: L = 20d/100 = d/5.
- (b) 20 km — The scale 2 cm : 5 km means each 1 cm on the map represents 5 ÷ 2 = 2.5 km in real life. The footpath is 8 cm on the map, so its real length is 8 × 2.5 = 20 km. 40 km comes from multiplying 8 by 5 directly, ignoring that the scale's '2 cm' has to be divided out first: 8 × 5 = 40. 3.2 km comes from dividing 8 by 2.5 instead of multiplying: 8 ÷ 2.5 = 3.2. 5 km comes from multiplying 2.5 by the scale's '2' instead of by the footpath's 8 cm: 2.5 × 2 = 5.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
Build your own mix at the worksheet builder.