Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 1 : 500 — smallest real distance per cm (5 m), most detail — Method: compare what one centimetre represents in real life for each scale — the scale with the smallest real distance per cm shows the most detail. Working: for 1 : 500, 1 cm represents 500 cm (5 m); for 1 : 5000, 1 cm represents 50 m; for 1 : 50 000, 1 cm represents 500 m. Since 5 m is the smallest, 1 : 500 shows the most detail. Wrong options: '1 : 50 000 — covers the largest real area' wrongly assumes covering more area means more detail, when it is the opposite; '1 : 5000 — the middle value' wrongly assumes the middle scale is automatically the most balanced; '1 : 500 — covers the largest real distance' picks the correct scale but states an incorrect fact, since 1 : 500 actually covers the smallest real distance per cm.
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (b) Provider Y — £21.00 against Provider X's £23.00 — Provider X's gradient is (35 − 15) ÷ 100 = 0.2, so cost = 15 + 0.2 × 40 = 15 + 8 = £23.00. Provider Y's gradient is (45 − 5) ÷ 100 = 0.4, so cost = 5 + 0.4 × 40 = 5 + 16 = £21.00. £21.00 is less than £23.00, so Provider Y is cheaper: 'Provider Y — £21.00 against Provider X's £23.00'. Getting both costs right but naming Provider X as cheaper compares the two numbers the wrong way round — £23.00 is more than £21.00, not less. Comparing only the fixed fees, £15.00 and £5.00, ignores the cost of the 40 gigabytes actually used. Reading off the costs at 100 gigabytes, £35.00 and £45.00, directly from the graph answers a different usage from the 40 gigabytes the question asks about.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (d) 2748 — A 7% increase each year means the value becomes 100% + 7% = 107% of the previous year's value, and 107% = 1.07, so the multiplier is 1.07. Multiply by 1.07 for each of the 2 years: 2400 × 1.07 × 1.07 = 2747.76, which rounds to 2748. (2736 comes from using simple growth instead of compound: 2400 + 2 × (2400 × 0.07) = 2736. 2568 is the population after only 1 year, 2400 × 1.07, forgetting the second year's growth. 2747 comes from rounding 2747.76 down instead of up to the nearest whole number.)
- (c) 27.1 cm — The model length is 20.6 ÷ 76 = 0.271052... metres. Converting to centimetres by multiplying by 100 gives 27.1052..., which rounds to 27.1 cm. Forgetting to convert metres to centimetres leaves the answer as 0.271052... metres, which rounds to 0.3 cm if the unit is simply relabelled. Multiplying by 1000 instead of 100 when converting metres to centimetres gives 271.052..., which rounds to 271.1 cm. Multiplying by 76 instead of dividing, 20.6 × 76 = 1565.6, uses the scale factor the wrong way round — that would be the real length if the model were 20.6 units long, not the other way round.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (d) 1 : 2500 — Method: convert the real-world measurement to the same unit as the drawing (centimetres) before writing the ratio. Working: 25 m = 2500 cm, so the scale is 1 : 2500. Wrong options: 1 : 25 comes from not converting metres to centimetres at all; 1 : 250 comes from converting metres to centimetres using ×10 instead of ×100; 1 : 2.5 comes from converting in the wrong direction (treating 25 m as 2.5 cm).
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (a) 675 ml — How much a jug holds is a volume, and volumes of similar solids scale with the cube of the length scale factor. The length scale factor is 12 ÷ 8 = 1.5, so the volume scale factor is 1.5 × 1.5 × 1.5 = 3.375. The larger jug holds 200 × 3.375 = 675 ml. Multiplying the scale factor by 3 instead of raising it to the power 3 is the mistake to guard against here.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (b) 4 : 25 — For similar shapes, the ratio of areas is the ratio of lengths squared: 2² : 5² = 4 : 25. 2 : 5 comes from using the perimeter ratio itself as the area ratio, without squaring it at all. 8 : 125 comes from cubing each part instead of squaring (2³ : 5³) — cubing is the rule for volume, not area. 4 : 5 comes from squaring only the first part of the ratio (2² = 4), and leaving the second part unsquared.
Build your own mix at the worksheet builder.