Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (a) £3244.80 — A 4% increase each year means the value becomes 100% + 4% = 104% of the previous year's value, and 104% = 1.04, so the multiplier is 1.04. Multiply by 1.04 for each year: £3000 × 1.04 × 1.04 = £3244.80. (£3240.00 comes from using simple interest instead of compound interest: £3000 + 2 × (£3000 × 0.04) = £3240.00. £3120.00 is the value after only 1 year, £3000 × 1.04, forgetting to apply the second year's growth. £244.80 is the interest earned, £3244.80 − £3000, not the total value of the investment.)
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) £840 — Method: find the total amount raised using the reverse percentage, then subtract the entry fees to find the donations. Working: £1,260 is 60% of the total, so the total is £1,260 ÷ 0.6, and subtracting the entry fees from this total leaves £840 raised through donations. Answer: £840. £2,100 comes from correctly finding the total amount raised but then forgetting to subtract the entry fees, giving the total instead of the donations alone. £504 comes from working out 40% of the entry fees themselves, £1,260 × 0.4 = £504, instead of first finding the total amount raised. £1,890 comes from treating £1,260 as 40% of the total instead of 60%, dividing by 0.4 to get a total of £3,150, and then subtracting the entry fees from that incorrect total.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (c) 88 km/h — Multiply the speed in mph by the conversion factor: 55 × 1.6 = 88 km/h. Dividing by 1.6 instead of multiplying gives 55 ÷ 1.6 ≈ 34.38 km/h, going the wrong way between the units. Adding the conversion factor instead of multiplying gives 55 + 1.6 = 56.6 km/h, treating the factor as an amount rather than a multiplier. Multiplying by 0.6 instead of 1.6 gives 55 × 0.6 = 33 km/h, using only part of the conversion factor. 55 mph is equal to 88 km/h.
- (c) 9 g/cm³ — Density = mass ÷ volume, so 270 ÷ 30 = 9 g/cm³. Working out 270 − 30 = 240 subtracts the volume from the mass instead of dividing. Writing 270 gives the mass on its own, without dividing by the volume at all. Working out 270 × 30 = 8100 multiplies mass and volume together instead of dividing. The density of the block is 9 g/cm³.
- (b) 19.0 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 342.6 ÷ 18 = 19.0333…, which rounds to 19.0 g/cm³ (1 d.p.). 6166.8 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (342.6 × 18). 324.6 g/cm³ comes from subtracting the volume from the mass (342.6 − 18) instead of dividing. 0.1 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (18 ÷ 342.6 = 0.0525…, rounded to 1 d.p.).
- (c) 120 km/h — Method: for a fixed distance the average speed multiplied by the time is constant, and that constant is the distance, so divide the distance by the new time. Working: speed × time = 240, so in 2 hours the speed needed is 240 ÷ 2 = 120 km/h. Answer: 120 km/h. The distractors: 80 km/h is the average speed of the original journey, 240 ÷ 3, which answers for the 3-hour timing rather than the 2-hour one; 160 km/h comes from halving the 3 hours to 1.5 hours and working out 240 ÷ 1.5, instead of using the 2 hours the question gives; 480 km/h comes from multiplying the distance by the 2 hours rather than dividing by it.
- (b) 2, the cost in pounds of each extra gigabyte — Method: the gradient is the change in cost divided by the change in data, so it is the cost of each extra gigabyte; the value where the line meets the vertical axis is the charge before any data is used, which is a different quantity. Working: from (0, 10) to (8, 26) the cost rises by 26 − 10 = 16 pounds while the data rises by 8 − 0 = 8 gigabytes, so the gradient is 16 ÷ 8 = 2, meaning each extra gigabyte costs £2. Answer: 2, the cost in pounds of each extra gigabyte. The distractors: '10, the cost in pounds of each extra gigabyte' reads the intercept as the gradient, but 10 is what the tariff costs when no data at all has been used; '3.25, the cost in pounds of each extra gigabyte' comes from 26 ÷ 8, treating the line as though it passed through the origin when it starts at 10; '2, the fixed monthly charge in pounds' has the gradient right but describes the intercept, and the fixed charge on this tariff is £10.
- (c) Map A, where the distance is 40 cm — 10 km = 1,000,000 cm. On Map A: 1000000 ÷ 25000 = 40 cm. On Map B: 1000000 ÷ 50000 = 20 cm. Since 40 cm is longer than 20 cm, the same real distance appears longer on Map A, the map with the smaller scale number. 'Map B, where the distance is 20 cm' has the correct working for Map B but names the wrong map as the one with the longer length. 'Map A, where the distance is 20 cm' correctly identifies Map A but pairs it with Map B's length. 'Map B, where the distance is 40 cm' correctly identifies Map A's length but attaches it to the wrong map.
- (c) 1.2 — Add the parts of the ratio: 6 + 1 = 7. Divide the total amount by the number of parts: 8.4 ÷ 7 = 1.2 litres, which is the value of one part and also the amount of syrup, since syrup is 1 part. (7.2 litres is the amount of water, using 6 parts instead of 1. 1.4 comes from dividing 8.4 by 6 — the water's part of the ratio — instead of dividing by the total number of parts, 7. 0.84 comes from dividing 8.4 by 10 instead of by 7.)
- (a) 20 litres per minute — Method: the gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value, and its units are the vertical unit for each one of the horizontal unit. Working: from (2, 50) to (6, 130) the volume changes by 130 − 50 = 80 litres and the time changes by 6 − 2 = 4 minutes, so the gradient is 80 ÷ 4 = 20, measured in litres for each minute. Answer: 20 litres per minute. The distractors: 25 litres per minute comes from using one point on its own, 50 ÷ 2, which assumes the line starts at the origin when the tank already held 50 litres at 2 minutes; 0.05 litres per minute comes from dividing the change in time by the change in volume, 4 ÷ 80, which gives the time for each litre but is then labelled as litres for each minute; 20 minutes for each litre has the right value with the units the wrong way round, and a tank that needed 20 minutes to gain a single litre would be filling far more slowly than this one.
- (c) £7617.60 — To decrease by 8% each year, multiply by 0.92 (100% − 8%) twice. £9000 × 0.92 × 0.92 = £7617.60. £7560.00 comes from treating the two 8% decreases as a single flat 16% decrease applied once instead of compounding: £9000 × 0.84 = £7560.00. £8280.00 comes from applying the 8% decrease only once, for 1 year instead of 2: £9000 × 0.92 = £8280.00. £10497.60 comes from multiplying by 1.08 twice, increasing the value instead of decreasing it: £9000 × 1.08 × 1.08 = £10497.60.
Build your own mix at the worksheet builder.