Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 28.8 km/h — Method: first change metres per second into metres per hour, then change metres into kilometres. Working: 8 × 3600 = 28800 metres per hour, then 28800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. So the runner's speed is 28.8 km/h. Distractor 28800 km/h comes from stopping after the first step and forgetting to change metres into kilometres. Distractor 2.22 km/h comes from dividing by 3600 instead of multiplying, then multiplying by 1000. Distractor 2.88 km/h comes from using 360 instead of 3600 seconds in an hour, missing a zero.
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (d) A falling curve that never touches either axis — Method: inverse proportion means the product of the two quantities is constant, so P = k ÷ Q; as Q grows P shrinks, and P can never reach zero because k divided by a number is never zero. Working: taking k = 12 as an example, the pairs (1, 12), (2, 6), (3, 4), (6, 2) and (12, 1) drop steeply at first and then flatten out, so the graph is a curve that approaches both axes without meeting either of them. Answer: a falling curve that never touches either axis. The distractors: 'a straight line through the origin' is the graph of direct proportion, P = kQ, which is the opposite relationship; 'a straight line with a negative gradient' is the commonest error, reading 'P falls as Q rises' as a straight line, but on such a line P would drop by the same amount for every increase in Q and would cross the horizontal axis into negative values; 'a straight line crossing the vertical axis above zero' is a relationship of the form P = mQ + c, in which P and Q are not proportional at all.
- (b) 35 N/m² — Pressure = force ÷ area. 84 ÷ 2.4 = 35 N/m². 201.6 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (84 × 2.4). 81.6 N/m² comes from subtracting the area from the force (84 − 2.4) instead of dividing. 0.03 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.4 ÷ 84).
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (c) 40 cm — First find the real pitch length using Plan A's scale: 8 × 1000 = 8000 cm. Now find its length on Plan B using Plan B's scale: 8000 ÷ 200 = 40 cm. Assuming both plans use the same scale and leaving the length as 8 cm ignores that Plan B has a different scale. Using the ratio of the two scales upside down, 200 ÷ 1000 = 0.2, then 8 × 0.2 = 1.6, gives 1.6 cm — Plan B is drawn to a larger scale than Plan A, so lengths on it should be bigger, not smaller. Dividing by 2000 instead of 200 gives 4 cm, ten times too small.
- (d) 3.75 — 45 minutes is 45 ÷ 60 = 0.75 of an hour, so 3 hours 45 minutes = 3.75 hours. Getting 3.45 comes from writing the minutes directly after the decimal point instead of converting them to a fraction of an hour. Getting 3.67 comes from misreading 45 minutes as 40 minutes and converting 40 ÷ 60 instead. Getting 4.15 comes from rounding 45 minutes up to the next whole hour and adding the remainder as if it were more minutes past that hour.
- (d) 250 cm³/s — Method: first change litres per minute into cm³ per minute, then change per minute into per second. Working: 15 × 1000 = 15000 cm³ per minute, then 15000 ÷ 60 = 250 cm³ per second. So the tank fills at 250 cm³ per second. Distractor 15000 cm³/s comes from stopping after the first step and forgetting to change minutes into seconds. Distractor 900000 cm³/s comes from multiplying by 60 instead of dividing. Distractor 2500 cm³/s comes from dividing by 6 instead of 60.
- (b) 3 km — Method: multiply by the scale factor to get the real length in centimetres, then convert to kilometres. Working: 7.5 × 40 000 = 300 000 cm. 300 000 ÷ 100 000 = 3 km. Wrong options: 30 km comes from dividing by 10 000 instead of 100 000 when converting to kilometres; 3000 km comes from dividing by 100 instead of 100 000; 0.3 km comes from dividing by 1 000 000, an extra factor of 10 too many.
- (b) 1.00 litres — Total volume = 350 + 650 = 1000 cm³. Since 1000 cm³ = 1 litre, the smoothie is 1.00 litre. Using only the orange juice's 650 cm³ and converting that gives 0.65 litres, forgetting the mango juice entirely. Using only the mango juice's 350 cm³ gives 0.35 litres, forgetting the orange juice. Adding both volumes correctly to get 1000 cm³ but not converting to litres leaves the answer as 1000.00, which is the volume in the wrong unit.
- (b) Provider Y — £21.00 against Provider X's £23.00 — Provider X's gradient is (35 − 15) ÷ 100 = 0.2, so cost = 15 + 0.2 × 40 = 15 + 8 = £23.00. Provider Y's gradient is (45 − 5) ÷ 100 = 0.4, so cost = 5 + 0.4 × 40 = 5 + 16 = £21.00. £21.00 is less than £23.00, so Provider Y is cheaper: 'Provider Y — £21.00 against Provider X's £23.00'. Getting both costs right but naming Provider X as cheaper compares the two numbers the wrong way round — £23.00 is more than £21.00, not less. Comparing only the fixed fees, £15.00 and £5.00, ignores the cost of the 40 gigabytes actually used. Reading off the costs at 100 gigabytes, £35.00 and £45.00, directly from the graph answers a different usage from the 40 gigabytes the question asks about.
- (d) 0.6 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 60 ÷ 100 = 0.6 g/cm³. 1.67 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (100 ÷ 60). 6000 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (60 × 100). 40 g/cm³ comes from subtracting the mass from the volume (100 − 60) instead of dividing.
- (a) 24 N/m² — Pressure = force ÷ area. 68.4 ÷ 2.85 = 24 N/m². 194.94 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (68.4 × 2.85). 65.55 N/m² comes from subtracting the area from the force (68.4 − 2.85) instead of dividing. 0.04 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.85 ÷ 68.4).
- (b) 5/7 — The enlargement multiplier is 1.4, which as a fraction is 7/5. To reverse an enlargement, use the reciprocal of the multiplier: flip 7/5 to get 5/7. 7/5 comes from using the enlargement multiplier again, instead of reversing it. 3/5 comes from treating the reverse as 'give back the extra amount', working out 1 − (1.4 − 1) = 0.6, instead of using the reciprocal. 5/2 comes from ignoring the whole number in 1.4 and inverting only the decimal part, 0.4, as if it were the whole multiplier.
Build your own mix at the worksheet builder.