Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 7800 kg/m³ — Method: build the conversion factor from the two unit changes separately — one for the mass, one for the volume. Working: 1 kg = 1000 g, so the mass figure is divided by 1000; 1 m = 100 cm, so 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1000000 cm³ and the volume figure is multiplied by 1000000. The density figure is therefore multiplied by 1000000 ÷ 1000 = 1000, giving 7.8 × 1000 = 7800. So the density of the metal is 7800 kg/m³. Distractor 780 kg/m³ comes from multiplying by 100 instead of 1000. Distractor 78000 kg/m³ comes from multiplying by 10000, an extra zero. Distractor 7.8 kg/m³ comes from not converting the units at all.
- (c) £32 — First find the gradient: (26 − 14) ÷ (50 − 20) = 12 ÷ 30 = £0.40 per minute. Using the point (20, 14), the charge for 65 minutes is 14 + 0.40 × (65 − 20) = 14 + 18 = £32. Choosing £26 comes from treating the charge as directly proportional to the time, multiplying the gradient by 65 minutes and ignoring the fixed part of the charge (0.40 × 65 = 26). Choosing £40 comes from treating £14 as if it were the charge at 0 minutes, then adding the gradient multiplied by the full 65 minutes (14 + 0.40 × 65 = 40), instead of multiplying by the extra time past 20 minutes. Choosing £33.80 comes from assuming the charge is directly proportional to the minutes already known, scaling up from the point (50, 26) in the ratio 65:50 (65 ÷ 50 × 26 = 33.80).
- (c) C = 1.5n — Method: a fixed ratio between C and n means C is always the same multiple of n, and that multiple is the cost of one bottle. Working: 3.00 ÷ 2 = 1.5, 7.50 ÷ 5 = 1.5 and 12.00 ÷ 8 = 1.5, so every bottle costs £1.50 and C = 1.5n. Answer: C = 1.5n. The distractors: C = n + 1 comes from subtracting on the first row, 3 − 2 = 1, and adding that difference instead of multiplying; it fits the first row and fails the other two, which is why three rows are given; C = 3n reads the £3.00 as the price of one bottle when it is the price of two; C = n/1.5 divides the number of bottles by the price of one bottle, which works out how many bottles a pound buys instead of what n bottles cost.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (d) £2.00 — Cost for Printer A = 200 × £0.04 = £8. Cost for Printer B = 200 × £0.05 = £10. Difference = £10 − £8 = £2.00.
- (b) 20 km — The scale 2 cm : 5 km means each 1 cm on the map represents 5 ÷ 2 = 2.5 km in real life. The footpath is 8 cm on the map, so its real length is 8 × 2.5 = 20 km. 40 km comes from multiplying 8 by 5 directly, ignoring that the scale's '2 cm' has to be divided out first: 8 × 5 = 40. 3.2 km comes from dividing 8 by 2.5 instead of multiplying: 8 ÷ 2.5 = 3.2. 5 km comes from multiplying 2.5 by the scale's '2' instead of by the footpath's 8 cm: 2.5 × 2 = 5.
- (d) 3.75 — 45 minutes is 45 ÷ 60 = 0.75 of an hour, so 3 hours 45 minutes = 3.75 hours. Getting 3.45 comes from writing the minutes directly after the decimal point instead of converting them to a fraction of an hour. Getting 3.67 comes from misreading 45 minutes as 40 minutes and converting 40 ÷ 60 instead. Getting 4.15 comes from rounding 45 minutes up to the next whole hour and adding the remainder as if it were more minutes past that hour.
- (a) 1000m — Method: kilograms are a smaller unit than tonnes, so change tonnes into kilograms by multiplying by 1000. Working: m tonnes = m × 1000 kg = 1000m kg. So the expression is 1000m. Distractor m/1000 comes from dividing by 1000 instead of multiplying, which would make the number of kilograms smaller than the number of tonnes, the wrong way round. Distractor 1000 + m comes from adding the conversion factor instead of multiplying by it. Distractor m − 1000 comes from subtracting the conversion factor instead of multiplying by it.
- (b) 75 — The exchange rate is constant: k = 46 ÷ 40 = 1.15 euros per pound. For £65, the number of euros is 1.15 × 65 = 74.75, which rounds to 75 euros. Getting 74 comes from rounding 74.75 down instead of to the nearest whole number. Getting 57 comes from using the reciprocal rate (40 ÷ 46) instead of 46 ÷ 40. Getting 71 comes from adding the difference between 65 and 40 (25) onto 46 instead of using the proportional rate.
- (a) 28.8 km/h — Method: first change metres per second into metres per hour, then change metres into kilometres. Working: 8 × 3600 = 28800 metres per hour, then 28800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. So the runner's speed is 28.8 km/h. Distractor 28800 km/h comes from stopping after the first step and forgetting to change metres into kilometres. Distractor 2.22 km/h comes from dividing by 3600 instead of multiplying, then multiplying by 1000. Distractor 2.88 km/h comes from using 360 instead of 3600 seconds in an hour, missing a zero.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 32 km/h — Method: to change mph into km/h, multiply by the number of kilometres in a mile. Working: 20 × 1.6 = 32 km/h. So the cyclist's speed is 32 km/h. Distractor 12.5 km/h comes from dividing by 1.6 instead of multiplying. Distractor 21.6 km/h comes from adding 1.6 instead of multiplying by it. Distractor 20 km/h comes from not converting the units at all.
- (a) 1.375 — The multiplier is the new value divided by the original value: 176 000 ÷ 128 000 = 1.375. Choosing 0.375 comes from working out the increase as a fraction of the original (48 000 ÷ 128 000 = 0.375) and stopping there, without adding on the 1 whole that represents the original turnover. Choosing 0.727 comes from dividing the 2023 turnover by the 2024 turnover, the wrong way round (128 000 ÷ 176 000, rounded to 3 decimal places). Choosing 137.5 comes from writing the multiplier as a percentage — the 2024 turnover is 137.5% of the 2023 turnover — instead of converting it to the decimal multiplier 1.375.
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
Build your own mix at the worksheet builder.