Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) £3244.80 — A 4% increase each year means the value becomes 100% + 4% = 104% of the previous year's value, and 104% = 1.04, so the multiplier is 1.04. Multiply by 1.04 for each year: £3000 × 1.04 × 1.04 = £3244.80. (£3240.00 comes from using simple interest instead of compound interest: £3000 + 2 × (£3000 × 0.04) = £3240.00. £3120.00 is the value after only 1 year, £3000 × 1.04, forgetting to apply the second year's growth. £244.80 is the interest earned, £3244.80 − £3000, not the total value of the investment.)
- (c) Map A, where the distance is 40 cm — 10 km = 1,000,000 cm. On Map A: 1000000 ÷ 25000 = 40 cm. On Map B: 1000000 ÷ 50000 = 20 cm. Since 40 cm is longer than 20 cm, the same real distance appears longer on Map A, the map with the smaller scale number. 'Map B, where the distance is 20 cm' has the correct working for Map B but names the wrong map as the one with the longer length. 'Map A, where the distance is 20 cm' correctly identifies Map A but pairs it with Map B's length. 'Map B, where the distance is 40 cm' correctly identifies Map A's length but attaches it to the wrong map.
- (c) 1.2 — Add the parts of the ratio: 6 + 1 = 7. Divide the total amount by the number of parts: 8.4 ÷ 7 = 1.2 litres, which is the value of one part and also the amount of syrup, since syrup is 1 part. (7.2 litres is the amount of water, using 6 parts instead of 1. 1.4 comes from dividing 8.4 by 6 — the water's part of the ratio — instead of dividing by the total number of parts, 7. 0.84 comes from dividing 8.4 by 10 instead of by 7.)
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (c) £136 — 5% interest each year means the value becomes 100% + 5% = 105% of the previous year's value, and 105% = 1.05, so the multiplier is 1.05. Account A: £3200 × 1.05 × 1.05 = £3528. Account B (simple interest): £3200 + 2 × (£3200 × 0.03) = £3392. The difference is £3528 − £3392 = £136. (£128 comes from working out Account A with simple interest too, instead of compound: £3200 + 2 × (£3200 × 0.05) = £3520, then £3520 − £3392 = £128. £3528 is the value of Account A on its own, not the difference between the two accounts. £3392 is the value of Account B on its own, not the difference.)
- (b) 4 — Method: find the length scale factor by taking the cube root of the volume scale factor, then square it to get the area scale factor. Working: 8 = 2³, so the length scale factor is 2, and the area scale factor is 2² = 4. Answer: 4. 8 comes from using the volume scale factor itself as if it were the area scale factor. 64 comes from squaring the volume scale factor, 8² = 64, instead of first taking its cube root. 2 comes from correctly finding the length scale factor but then forgetting to square it.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (b) 35 N/m² — Pressure = force ÷ area. 84 ÷ 2.4 = 35 N/m². 201.6 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (84 × 2.4). 81.6 N/m² comes from subtracting the area from the force (84 − 2.4) instead of dividing. 0.03 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.4 ÷ 84).
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (d) £30.00 — The gradient is (130 − 70) ÷ (5 − 2) = 60 ÷ 3 = £20 per hour. Using the point (2, 70): the cost for 2 hours at £20 per hour is 20 × 2 = £40, so the call-out fee is 70 − 40 = £30. Taking the C-value of the first point as the fee without subtracting the hourly cost gives £70.00 — but that point already includes 2 hours of the hourly rate. Using the gradient itself as the fee, £20.00, confuses the rate per hour with the fixed charge. Subtracting 20 × 3 = 60 instead of 20 × 2 = 40 (using the wrong h-value) gives 70 − 60 = £10.00.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (a) £14224 — Value after 2 years: £15000 × 1.04 × 1.04 = £16224. Money left after buying the trailer: £16224 − £2000 = £14224. £14200 comes from treating the two 4% increases as a single flat 8% increase applied once instead of compounding: £15000 × 1.08 = £16200, and £16200 − £2000 = £14200. £13600 comes from applying the 4% increase only once, for 1 year instead of 2: £15000 × 1.04 = £15600, and £15600 − £2000 = £13600. £18224 comes from adding the £2000 instead of subtracting it: £16224 + £2000 = £18224.
Build your own mix at the worksheet builder.