Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) They are in direct proportion, because y ÷ x = 2.5 for both pairs. — Testing direct proportion means checking that y ÷ x is the same for every pair: 15 ÷ 6 = 2.5 and 25 ÷ 10 = 2.5, so the quantities are in direct proportion. Saying they are not in proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test for proportion. Saying they are not in proportion because y − x differs also uses the wrong test — subtraction, not division. Saying they are in proportion because x × y is 90 and 250 uses multiplication, which is the test for inverse proportion, and the two products are not even equal to each other, so this option also contradicts itself.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (a) £150 — Value after year 1: £800 × 0.75 = £600. Value after year 2: £600 × 0.75 = £450. The loss during the second year alone is £600 − £450 = £150. £450 comes from giving the value remaining after 2 years, not the amount lost during the second year. £200 comes from working out the loss during the first year instead of the second: £800 − £600 = £200. £350 comes from working out the total loss over both years instead of just the second year's loss: £800 − £450 = £350.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
- (b) 4 — Method: find the length scale factor by taking the cube root of the volume scale factor, then square it to get the area scale factor. Working: 8 = 2³, so the length scale factor is 2, and the area scale factor is 2² = 4. Answer: 4. 8 comes from using the volume scale factor itself as if it were the area scale factor. 64 comes from squaring the volume scale factor, 8² = 64, instead of first taking its cube root. 2 comes from correctly finding the length scale factor but then forgetting to square it.
- (c) £2743.60 — Each year the balance is multiplied by 1.03. After the first year: 4000 × 1.03 = 4120. After the second year: 4120 × 1.03 = 4243.60, so that is what Leah takes out. She then spends £1500 of it, which leaves 4243.60 − 1500 = 2743.60. She has £2743.60 left.
- (a) 24 N/m² — Pressure = force ÷ area. 68.4 ÷ 2.85 = 24 N/m². 194.94 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (68.4 × 2.85). 65.55 N/m² comes from subtracting the area from the force (68.4 − 2.85) instead of dividing. 0.04 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.85 ÷ 68.4).
- (d) 7/3 — Put the kettle's energy over the toaster's energy: 2.1/0.9. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 21/9. Divide both by their highest common factor, 3: 21÷3 = 7, 9÷3 = 3, giving 7/3. (3/7 comes from writing the energy values the wrong way round. 4/3 comes from finding the difference, 2.1 − 0.9 = 1.2 kWh, and writing it as a fraction of the toaster's energy, 1.2/0.9. 7/10 comes from comparing the kettle's energy to the total energy used by both appliances, 2.1/3.0.)
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 1.2 — Add the parts of the ratio: 6 + 1 = 7. Divide the total amount by the number of parts: 8.4 ÷ 7 = 1.2 litres, which is the value of one part and also the amount of syrup, since syrup is 1 part. (7.2 litres is the amount of water, using 6 parts instead of 1. 1.4 comes from dividing 8.4 by 6 — the water's part of the ratio — instead of dividing by the total number of parts, 7. 0.84 comes from dividing 8.4 by 10 instead of by 7.)
- (a) 28.8 km/h — Method: first change metres per second into metres per hour, then change metres into kilometres. Working: 8 × 3600 = 28800 metres per hour, then 28800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. So the runner's speed is 28.8 km/h. Distractor 28800 km/h comes from stopping after the first step and forgetting to change metres into kilometres. Distractor 2.22 km/h comes from dividing by 3600 instead of multiplying, then multiplying by 1000. Distractor 2.88 km/h comes from using 360 instead of 3600 seconds in an hour, missing a zero.
- (d) 2748 — A 7% increase each year means the value becomes 100% + 7% = 107% of the previous year's value, and 107% = 1.07, so the multiplier is 1.07. Multiply by 1.07 for each of the 2 years: 2400 × 1.07 × 1.07 = 2747.76, which rounds to 2748. (2736 comes from using simple growth instead of compound: 2400 + 2 × (2400 × 0.07) = 2736. 2568 is the population after only 1 year, 2400 × 1.07, forgetting the second year's growth. 2747 comes from rounding 2747.76 down instead of up to the nearest whole number.)
- (a) 1000m — Method: kilograms are a smaller unit than tonnes, so change tonnes into kilograms by multiplying by 1000. Working: m tonnes = m × 1000 kg = 1000m kg. So the expression is 1000m. Distractor m/1000 comes from dividing by 1000 instead of multiplying, which would make the number of kilograms smaller than the number of tonnes, the wrong way round. Distractor 1000 + m comes from adding the conversion factor instead of multiplying by it. Distractor m − 1000 comes from subtracting the conversion factor instead of multiplying by it.
- (d) The cyclist's speed, in kilometres per hour — Method: on any straight-line graph the gradient is the change in the quantity on the vertical axis for each 1 unit of the quantity on the horizontal axis, so its meaning is read off the two axis labels. Working: the vertical axis is distance in kilometres and the horizontal axis is time in hours, so the gradient counts kilometres for each hour, and distance for each hour is speed. Answer: the cyclist's speed, in kilometres per hour. The distractors: 'the total distance the cyclist travels, in kilometres' reads the gradient as a value taken off the vertical axis, but a gradient is a rate and no end point of the journey has been given; 'the time the cyclist takes, in hours' names the horizontal axis, which is the quantity the gradient divides by rather than the gradient itself; 'the distance the cyclist travels in 18 hours' treats the 18 as a value of t, when 18 is the steepness of the line and not a point on it.
Build your own mix at the worksheet builder.