Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) −3 — Method: the gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value, with both changes taken in the same direction along the line. Working: going from (1, 20) to (5, 8) the change in y is 8 − 20 = −12 and the change in x is 5 − 1 = 4, so the gradient is −12 ÷ 4 = −3. Answer: −3, and the negative sign is expected because the line falls from left to right. The distractors: 3 comes from subtracting the smaller y from the larger, 20 − 8 = 12, while still taking the x values from left to right, which loses the minus sign that says the line falls; −12 is the change in y left undivided by the change in x of 4; −1/3 comes from dividing the change in x by the change in y, 4 ÷ (−12), turning the gradient upside down.
- (c) 1.25 cm — Method: find the real length using the first map's scale, then use the second map's scale to find its drawn length. Working: real length = 5 × 20 000 = 100 000 cm. On the second map: 100 000 ÷ 80 000 = 1.25 cm. Wrong options: 20 cm comes from inverting the ratio of the two scales (5 × 80 000 ÷ 20 000); 5 cm comes from wrongly assuming the length looks the same on both maps; 12.5 cm comes from dropping a zero from the second scale factor and dividing by 8 000 instead of 80 000 (100 000 ÷ 8 000).
- (c) 1 : 16 — Work out each area before comparing. Square P has area 3 × 3 = 9 cm². Square Q has area 12 × 12 = 144 cm². The ratio of the areas is 9 : 144, and both parts divide by 9: 9 ÷ 9 = 1 and 144 ÷ 9 = 16, giving 1 : 16. Notice that the sides are in the ratio 1 : 4, and the areas are in the ratio of the squares of those parts, which is what always happens when a length is scaled. Stopping at 1 : 4 would compare the sides and never the areas, and cubing the parts to reach 1 : 64 is the rule for volumes rather than for areas. The order matters too: the question names square P first, so its area must be the first part of the ratio.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (c) 1.2 — Add the parts of the ratio: 6 + 1 = 7. Divide the total amount by the number of parts: 8.4 ÷ 7 = 1.2 litres, which is the value of one part and also the amount of syrup, since syrup is 1 part. (7.2 litres is the amount of water, using 6 parts instead of 1. 1.4 comes from dividing 8.4 by 6 — the water's part of the ratio — instead of dividing by the total number of parts, 7. 0.84 comes from dividing 8.4 by 10 instead of by 7.)
- (a) £14224 — Value after 2 years: £15000 × 1.04 × 1.04 = £16224. Money left after buying the trailer: £16224 − £2000 = £14224. £14200 comes from treating the two 4% increases as a single flat 8% increase applied once instead of compounding: £15000 × 1.08 = £16200, and £16200 − £2000 = £14200. £13600 comes from applying the 4% increase only once, for 1 year instead of 2: £15000 × 1.04 = £15600, and £15600 − £2000 = £13600. £18224 comes from adding the £2000 instead of subtracting it: £16224 + £2000 = £18224.
- (a) 80 km/h — Average speed = total distance ÷ total time. Total distance = 45 + 75 = 120 km. Total time = 30 minutes + 1 hour = 1.5 hours. 120 ÷ 1.5 = 80 km/h. 60 km/h comes from treating the 30 minutes as a whole hour, giving a total time of 2 hours instead of 1.5 (120 ÷ 2). 82.5 km/h comes from averaging the two separate speeds (45 ÷ 0.5 = 90 km/h and 75 ÷ 1 = 75 km/h, then (90 + 75) ÷ 2) instead of using total distance over total time. 75 km/h comes from using only the second part of the journey (75 km in 1 hour) and ignoring the first part.
- (d) £7060 — A 6% decrease each year means the value becomes 100% − 6% = 94% of the previous year's value, and 94% = 0.94, so the multiplier is 0.94. Apply it once for each of the 3 years: £8500 × 0.94 = £7990 after 1 year, £7990 × 0.94 = £7510.60 after 2 years, £7510.60 × 0.94 = £7059.96 after 3 years, which rounds to £7060 to the nearest pound. (£6970 comes from using simple depreciation instead of compound, taking 6% of the original £8500 three times: £8500 − 3 × £510 = £6970. £7990 is the value after only 1 year, forgetting the remaining 2 years. £7511 is the value after only 2 years, £8500 × 0.94² = £7510.60, forgetting the third year.)
- (c) £2743.60 — Each year the balance is multiplied by 1.03. After the first year: 4000 × 1.03 = 4120. After the second year: 4120 × 1.03 = 4243.60, so that is what Leah takes out. She then spends £1500 of it, which leaves 4243.60 − 1500 = 2743.60. She has £2743.60 left.
- (a) 24 N/m² — Pressure = force ÷ area. 68.4 ÷ 2.85 = 24 N/m². 194.94 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (68.4 × 2.85). 65.55 N/m² comes from subtracting the area from the force (68.4 − 2.85) instead of dividing. 0.04 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.85 ÷ 68.4).
- (c) 7800 kg/m³ — Method: build the conversion factor from the two unit changes separately — one for the mass, one for the volume. Working: 1 kg = 1000 g, so the mass figure is divided by 1000; 1 m = 100 cm, so 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1000000 cm³ and the volume figure is multiplied by 1000000. The density figure is therefore multiplied by 1000000 ÷ 1000 = 1000, giving 7.8 × 1000 = 7800. So the density of the metal is 7800 kg/m³. Distractor 780 kg/m³ comes from multiplying by 100 instead of 1000. Distractor 78000 kg/m³ comes from multiplying by 10000, an extra zero. Distractor 7.8 kg/m³ comes from not converting the units at all.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) C = 1.5n — Method: a fixed ratio between C and n means C is always the same multiple of n, and that multiple is the cost of one bottle. Working: 3.00 ÷ 2 = 1.5, 7.50 ÷ 5 = 1.5 and 12.00 ÷ 8 = 1.5, so every bottle costs £1.50 and C = 1.5n. Answer: C = 1.5n. The distractors: C = n + 1 comes from subtracting on the first row, 3 − 2 = 1, and adding that difference instead of multiplying; it fits the first row and fails the other two, which is why three rows are given; C = 3n reads the £3.00 as the price of one bottle when it is the price of two; C = n/1.5 divides the number of bottles by the price of one bottle, which works out how many bottles a pound buys instead of what n bottles cost.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (d) 1 : 2500 — Method: convert the real-world measurement to the same unit as the drawing (centimetres) before writing the ratio. Working: 25 m = 2500 cm, so the scale is 1 : 2500. Wrong options: 1 : 25 comes from not converting metres to centimetres at all; 1 : 250 comes from converting metres to centimetres using ×10 instead of ×100; 1 : 2.5 comes from converting in the wrong direction (treating 25 m as 2.5 cm).
Build your own mix at the worksheet builder.