Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
- (c) 500 g — Method: a concentration of 10% is the ratio 10:100, and the salt and the solution in the beaker must be in that same ratio, so write 10:100 = 50:m and scale. Working: 50 ÷ 10 = 5, so the salt is 5 times the 10 of the ratio; the solution must be 5 times the 100 of the ratio, giving 5 × 100 = 500 g. Answer: 500 g. The distractors: 5 g comes from working out 10% of 50 g, which treats the 50 g as the whole solution when it is the salt inside it; 450 g comes from scaling correctly and then taking the 50 g of salt away, which gives the mass of water rather than the mass of the whole solution; 5000 g comes from dividing by 0.01 instead of 0.1, that is from writing 10% as 0.01.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (a) y is always 4 times x. — Check the multiplier for each pair: 12 ÷ 3 = 4, 20 ÷ 5 = 4, 32 ÷ 8 = 4 — the same multiplier every time, so y is always 4 times x. 'x is always 4 times y' comes from writing the multiplier the wrong way round. 'y is always x plus 9' only works for the first pair (3 + 9 = 12); it gives 14 for x = 5 and 17 for x = 8, not 20 and 32. 'y is always double x, plus 6' also only works for the first pair (3 × 2 + 6 = 12); it gives 16 for x = 5, not 20.
- (d) The candle's height decreases by 0.3 cm every minute. — A negative gradient means the quantity on the vertical axis decreases as the quantity on the horizontal axis increases. The size of the gradient, 0.3, gives the amount of decrease per minute.
- (d) 20 litres — The ratio of concentrate to water is 2 : 5, so water = concentrate × 5 ÷ 2. 8 × 5 ÷ 2 = 20, so Priya needs 20 litres of water. Giving 40 litres multiplies by 5 but forgets to divide by 2 (8 × 5 = 40). Giving 3.2 litres uses the ratio inverted, multiplying by 2 ÷ 5 instead of 5 ÷ 2 (8 × 2 ÷ 5 = 3.2). Giving 11 litres uses additive reasoning instead of multiplicative: it adds the difference between the ratio parts, 5 − 2 = 3, onto the amount of concentrate (8 + 3 = 11), but ratios scale by multiplying, not by adding a fixed amount.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (a) 675 ml — How much a jug holds is a volume, and volumes of similar solids scale with the cube of the length scale factor. The length scale factor is 12 ÷ 8 = 1.5, so the volume scale factor is 1.5 × 1.5 × 1.5 = 3.375. The larger jug holds 200 × 3.375 = 675 ml. Multiplying the scale factor by 3 instead of raising it to the power 3 is the mistake to guard against here.
- (b) 3 : 5 — The highest common factor of 27 and 45 is 9. Divide both parts by 9: 27 ÷ 9 = 3 and 45 ÷ 9 = 5, giving 3 : 5. Giving 9 : 15 divides by 3, a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form. Giving 5 : 3 swaps the order of the two parts. Giving 27 : 45 has not been simplified at all.
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (b) 9 — Method: divide the known quantity by its ratio number to find the value of one part, then multiply by the other ratio number. Working: 21 ÷ 7 = 3 (value of one part). Red beads = 3 × 3 = 9. Wrong options: 49 comes from dividing by the wrong ratio number (21 ÷ 3 × 7); 24 comes from adding the ratio number for red (3) to 21 instead of scaling; 14 comes from subtracting the ratio number for blue (7) from 21 instead of scaling.
- (d) £24 — Add the parts of the ratio: 2 + 3 + 7 = 12. Find the value of one part: £96 ÷ 12 = £8. Cara's share is 3 parts: 3 × £8 = £24. (£16 is Ben's share, 2 × £8, not Cara's. £56 is Dev's share, 7 × £8, not Cara's. £28.80 comes from wrongly adding the ratio parts as 10 instead of 12, giving one part = £9.60.)
- (a) 70 km/h — Method: average speed for a whole journey is the total distance divided by the total time, not the mean of the separate speeds. Working: 3 × 80 = 240 km and 1 × 40 = 40 km, giving 280 km in 3 + 1 = 4 hours, so 280 ÷ 4 = 70. Answer: 70 km/h. The distractors: 60 km/h comes from taking the mean of 80 and 40, which would only be right if equal times were spent at each speed; 280 km/h is the total distance written with a speed unit, from forgetting to divide by the total time; 80 km/h comes from quoting the speed of the longer leg as the average for the whole journey.
- (b) 3/10 — Work out the empty space: 500 − 350 = 150 litres. Form the fraction 150/500; both numbers share a factor of 50, so 150 ÷ 50 = 3 and 500 ÷ 50 = 10, giving 3/10. 7/10 comes from writing the fraction of the tank that is full (350/500), instead of the empty space. 1/2 comes from miscalculating 500 − 350 as 250 instead of 150. 3/7 comes from comparing the empty space with the water held (150/350), instead of with the tank's total capacity.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
Build your own mix at the worksheet builder.