Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 80% — Percentage = (40 ÷ 50) × 100 = 80%.
- (d) 3 : 2 : 5 — The highest common factor of 45, 30 and 75 is 15. Divide each part by 15: 45 ÷ 15 = 3, 30 ÷ 15 = 2 and 75 ÷ 15 = 5, giving 3 : 2 : 5. Giving 9 : 6 : 15 divides by 5, a common factor but not the highest one. Giving 15 : 10 : 25 divides by 3 only, even further from simplest form. Giving 2 : 3 : 5 has the first two parts swapped.
- (a) 1000m — Method: kilograms are a smaller unit than tonnes, so change tonnes into kilograms by multiplying by 1000. Working: m tonnes = m × 1000 kg = 1000m kg. So the expression is 1000m. Distractor m/1000 comes from dividing by 1000 instead of multiplying, which would make the number of kilograms smaller than the number of tonnes, the wrong way round. Distractor 1000 + m comes from adding the conversion factor instead of multiplying by it. Distractor m − 1000 comes from subtracting the conversion factor instead of multiplying by it.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
- (c) 5/7 — First find the number of children: 84 − 35 = 49. The question compares the adults with the children, not with everyone on the bus, so the denominator is 49 and the numerator is 35, giving 35/49. Both parts divide by 7: 35 ÷ 7 = 5 and 49 ÷ 7 = 7. In its simplest form the fraction is 5/7.
- (a) 0.8 — The gradient of a line through the origin is the y-coordinate of a point divided by its x-coordinate: 20 ÷ 25 = 0.8. Choosing 1.25 comes from dividing the wrong way round, 25 ÷ 20. Choosing 20 comes from reading off the cost at the point instead of dividing it by the number of miles. Choosing 5 comes from subtracting the two coordinates (25 − 20) instead of dividing them.
- (a) 3/4 — Write January's total over February's total: 360/480. Both numbers share a factor of 120, so dividing top and bottom by 120 gives 3/4. Choosing 4/3 comes from writing February's amount over January's amount, the wrong way round. Choosing 1/4 comes from finding the difference between the two months (480 − 360 = 120) and writing it over February's amount, instead of using January's amount. Choosing 3/7 comes from writing January's amount over the total received across both months (360 out of 840), instead of over February's amount alone.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) £90 — Method: split the total amount into the number of parts shown by the ratio, then find Chloe's share. Working: the ratio 2:3 has 2 + 3 = 5 parts, so one part is £150 ÷ 5 = £30, and Chloe's share is 3 × £30 = £90. So Chloe receives £90. Distractor £60 is Ben's share, not Chloe's. Distractor £75 comes from splitting the money into two equal halves, ignoring the ratio. Distractor £30 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
- (b) 460 — To increase by 15%, multiply by 1.15 (100% + 15%). 400 × 1.15 = 460. 60 comes from working out only the increase, 400 × 0.15 = 60, and forgetting to add it to the original number. 415 comes from adding 15 directly to 400 instead of 15% of 400. 340 comes from multiplying by 0.85, decreasing instead of increasing: 400 × 0.85 = 340.
- (c) £480.00 — To decrease by 20%, multiply by 0.80 (100% − 20%). £600 × 0.80 = £480.00. £120.00 comes from working out only the decrease (£600 × 0.20) and forgetting to subtract it from the original value. £580.00 comes from subtracting 20 directly instead of 20% of £600. £720.00 comes from multiplying by 1.20, adding the percentage instead of subtracting it.
- (b) 1.5 km — Multiply the map length by the scale factor: 6 × 25000 = 150000 cm. Convert to kilometres, using 100 cm = 1 m and 1000 m = 1 km, so 100000 cm = 1 km: 150000 ÷ 100000 = 1.5 km. (1500 km comes from converting only as far as metres, 150000 ÷ 100 = 1500 m, and then writing kilometres on the end. 15 km comes from dividing by 10000 instead of 100000. 0.15 km comes from dividing by 1000000 instead of 100000.)
- (a) £20,000 — Method: add the parts of the ratio, divide the profit by the number of parts to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the partner asked about. Working: 3 + 5 + 4 = 12 parts, £48,000 ÷ 12 = £4,000 for one part, and that partner has 5 parts, so 5 × £4,000 = £20,000. Answer: £20,000. The distractors: £4,000 is the value of one part; £12,000 is the 3-part share; £16,000 is the 4-part share, which is what a candidate reaches by assuming the biggest share must go with the number written last in the ratio.
- (d) 8 — The product of price and number of tickets is constant: k = 4 × 12 = 48. At £6 per ticket, the number of tickets is 48 ÷ 6 = 8. Getting 18 comes from treating price and tickets as directly proportional and working out 12 × 6 ÷ 4 instead of dividing k by the new price. Getting 12 assumes the number of tickets does not change when the price changes. Getting 6 comes from writing down the new price instead of working out the number of tickets.
- (b) 2, the cost in pounds of each extra gigabyte — Method: the gradient is the change in cost divided by the change in data, so it is the cost of each extra gigabyte; the value where the line meets the vertical axis is the charge before any data is used, which is a different quantity. Working: from (0, 10) to (8, 26) the cost rises by 26 − 10 = 16 pounds while the data rises by 8 − 0 = 8 gigabytes, so the gradient is 16 ÷ 8 = 2, meaning each extra gigabyte costs £2. Answer: 2, the cost in pounds of each extra gigabyte. The distractors: '10, the cost in pounds of each extra gigabyte' reads the intercept as the gradient, but 10 is what the tariff costs when no data at all has been used; '3.25, the cost in pounds of each extra gigabyte' comes from 26 ÷ 8, treating the line as though it passed through the origin when it starts at 10; '2, the fixed monthly charge in pounds' has the gradient right but describes the intercept, and the fixed charge on this tariff is £10.
Build your own mix at the worksheet builder.