Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 2/3 — Put the laptop bag's mass over the school bag's mass: 2.4/3.6. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 24/36. Divide both by their highest common factor, 12: 24÷12 = 2, 36÷12 = 3, giving 2/3. (3/2 comes from writing the masses the wrong way round. 1/3 comes from finding the difference in the masses, 3.6 − 2.4 = 1.2 kg, and writing it as a fraction of the school bag's mass, 1.2/3.6. 2/5 comes from comparing the laptop bag's mass to the total mass of both bags, 2.4/6.)
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (a) 160 g — Method: use the ratio 20:100 to find the mass of the whole solution from the mass of acid, then take the acid away to leave the water. Working: 20:100 = 40:m, and 40 ÷ 20 = 2, so m = 2 × 100 = 200 g of solution; the water is 200 − 40 = 160 g. Answer: 160 g. The distractors: 200 g is the mass of the whole solution, which is the middle step and includes the acid the question asks you to leave out; 8 g comes from working out 20% of 40 g, which treats the 40 g as the whole solution rather than as the 20% inside it; 10 g comes from reading the 40 g as the 80% that is water, giving a solution of 50 g and a difference of 50 − 40.
- (b) 5:8 — The mix has 5 parts sand and 3 parts cement, so 5 + 3 = 8 parts in total. Sand to total is 5 : 8, and since the highest common factor of 5 and 8 is 1, this is already in its simplest form. Giving 5 : 3 answers sand to cement, not sand to the total mix. Giving 3 : 8 is cement to total, the wrong part of the mix. Giving 8 : 5 has the total and the sand swapped round.
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (a) 4:3:1 — Convert every part to the same unit: 2 m = 200 cm, so the ratio is 200 : 150 : 50. Dividing all three parts by 50 gives 4 : 3 : 1. Writing 2 : 150 : 50 has not converted 2 m into centimetres, so the units do not match. Writing 3 : 4 : 1 has the first two parts the wrong way round. Writing 4 : 3 : 2 comes from an arithmetic slip on the last part: 50 ÷ 50 = 1, not 2.
- (c) 2.5 — x : y = 2 : 5 means that for every matching pair of values, y ÷ x = 5 ÷ 2 = 2.5. So y = 2.5x, and comparing with y = kx gives k = 2.5. Dividing the other way round, 2 ÷ 5 = 0.4, gives x in terms of y — that is the constant for x = 0.4y, not for y = kx. Taking the y-part of the ratio on its own, 5, reads one number off the ratio instead of dividing the y-part by the x-part; 5 would only be right if the x-part were 1. Subtracting the two parts, 5 − 2 = 3, treats the ratio as a difference, but a ratio compares two quantities by multiplication, not by subtraction. The constant is k = 2.5.
- (c) 2:3 — Divide both parts by the common factor 3a: 6a ÷ 3a = 2 and 9a ÷ 3a = 3, giving the ratio 2 : 3.
- (c) 1 : 25 — The radii are in the ratio 4 : 20, which simplifies to 1 : 5. Areas scale with the square of the length ratio, so the area ratio is 1² : 5² = 1 : 25. Giving 1 : 5 uses the radius ratio without squaring it. Giving 1 : 10 doubles the radius ratio instead of squaring it. Giving 25 : 1 has the areas the right way round for larger to smaller, not smaller to larger.
- (d) 20 litres — The ratio of concentrate to water is 2 : 5, so water = concentrate × 5 ÷ 2. 8 × 5 ÷ 2 = 20, so Priya needs 20 litres of water. Giving 40 litres multiplies by 5 but forgets to divide by 2 (8 × 5 = 40). Giving 3.2 litres uses the ratio inverted, multiplying by 2 ÷ 5 instead of 5 ÷ 2 (8 × 2 ÷ 5 = 3.2). Giving 11 litres uses additive reasoning instead of multiplicative: it adds the difference between the ratio parts, 5 − 2 = 3, onto the amount of concentrate (8 + 3 = 11), but ratios scale by multiplying, not by adding a fixed amount.
- (a) 0.8 — The gradient of a line through the origin is the y-coordinate of a point divided by its x-coordinate: 20 ÷ 25 = 0.8. Choosing 1.25 comes from dividing the wrong way round, 25 ÷ 20. Choosing 20 comes from reading off the cost at the point instead of dividing it by the number of miles. Choosing 5 comes from subtracting the two coordinates (25 − 20) instead of dividing them.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
- (c) a decrease of 25% — Method: use multipliers. An increase of 50% is × 1.5 and a decrease of 50% is × 0.5. Working: 1.5 × 0.5 = 0.75, so the final price is 75% of the original. Answer: a decrease of 25%. The distractors: no change comes from assuming +50% and −50% cancel; a decrease of 50% comes from applying only the second change; an increase of 25% has the direction wrong.
Build your own mix at the worksheet builder.