Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (a) 15 : 12 — Multiply both parts of the ratio 5 : 4 by the same number, 3, to get an equivalent ratio: 5 × 3 = 15 and 4 × 3 = 12, giving 15 : 12. Giving 15 : 16 multiplies the two parts by different scale factors (×3 and ×4), which changes the ratio. Giving 9 : 8 adds 4 to each part instead of multiplying, which also changes the ratio. Giving 4 : 5 swaps the order of the two parts.
- (d) 0.6 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 60 ÷ 100 = 0.6 g/cm³. 1.67 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (100 ÷ 60). 6000 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (60 × 100). 40 g/cm³ comes from subtracting the mass from the volume (100 − 60) instead of dividing.
- (d) 2 : 3 — x is 2/3 of y means for every 3 parts of y, x is 2 parts, so x : y = 2 : 3. 3 : 2 comes from writing the ratio the wrong way round. 2 : 5 comes from comparing x with the total of x and y (2 parts out of 5), instead of with y alone. 3 : 5 comes from comparing y with the total of x and y (3 parts out of 5), instead of with x.
- (a) 4 : 15 — Convert to the same unit first: 1.5 kg = 1500 g, since 1 kg = 1000 g. This gives the ratio 400 : 1500. Divide both parts by their highest common factor, 100, to get 4 : 15. Giving 40 : 150 divides by 10 only, which is not the highest common factor, so it is not fully simplified. Giving 15 : 4 swaps the order. Giving 4 : 1.5 has not converted 1.5 kg into grams, so the two parts are not measured in the same unit.
- (b) 75 cm² — Areas of similar shapes are in the ratio of the squares of their lengths. Squaring both parts of 3 : 5 gives an area ratio of 9 : 25, so the larger area is 25/9 of the smaller one. Working with the smaller area: 27 ÷ 9 = 3, and 3 × 25 = 75. The area of the larger rectangle is 75 cm².
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 2/7 — Method: each number in a ratio counts parts, so the whole is all the parts added together, and the fraction wanted is the cement parts over that total. Working: the mix has 5 + 2 = 7 parts altogether, and 2 of those parts are cement, so the cement is 2/7 of the mix. Answer: 2/7. The distractors: 2/5 comes from writing the cement parts over the sand parts, comparing one part with the other part instead of with the whole; 5/7 comes from writing the sand parts over the total, which answers about the wrong material; 7/2 comes from writing the total over the cement parts, turning the fraction upside down.
- (d) 75% — Method: change a fraction to a percentage by dividing the numerator by the denominator and multiplying by 100. Working: 3 ÷ 4 = 0.75, and 0.75 × 100 = 75. Answer: 75%. The distractors: 34% comes from reading the digits 3 and 4 straight off as a percentage; 0.75% comes from dividing but forgetting to multiply by 100; 133% comes from inverting the fraction and working out 4 ÷ 3 instead.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (b) 9 m/s — The gradient of line P is 21 ÷ 3 = 7, so P has a rate of 7 m/s. The gradient of line Q is 45 ÷ 5 = 9, so Q has a rate of 9 m/s. Because 9 is greater than 7, line Q is the steeper line, with gradient 9 m/s. Taking line P's gradient instead of Q's gives 7 m/s, the less steep line. Subtracting the two lines' coordinates directly, (45 − 21) ÷ (5 − 3) = 24 ÷ 2 = 12 m/s, mixes points from different lines rather than using one line's own two points. Adding the two gradients, 7 + 9 = 16 m/s, treats 'steeper' as a total rather than a comparison.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (a) 75% — Method: to express one quantity as a percentage of another, divide the part by the whole and multiply by 100. Working: 18 ÷ 24 = 0.75, and 0.75 × 100 = 75. Answer: 75%. The distractors: 25% is the percentage she got wrong, 6 out of 24; 133% comes from dividing the whole by the part, 24 ÷ 18; 18% comes from writing the number of correct answers with a percent sign.
- (c) £90 — Method: split the total amount into the number of parts shown by the ratio, then find Chloe's share. Working: the ratio 2:3 has 2 + 3 = 5 parts, so one part is £150 ÷ 5 = £30, and Chloe's share is 3 × £30 = £90. So Chloe receives £90. Distractor £60 is Ben's share, not Chloe's. Distractor £75 comes from splitting the money into two equal halves, ignoring the ratio. Distractor £30 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
Build your own mix at the worksheet builder.