Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 7/3 — Put the kettle's energy over the toaster's energy: 2.1/0.9. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 21/9. Divide both by their highest common factor, 3: 21÷3 = 7, 9÷3 = 3, giving 7/3. (3/7 comes from writing the energy values the wrong way round. 4/3 comes from finding the difference, 2.1 − 0.9 = 1.2 kWh, and writing it as a fraction of the toaster's energy, 1.2/0.9. 7/10 comes from comparing the kettle's energy to the total energy used by both appliances, 2.1/3.0.)
- (c) 1 : 27 — The edge lengths are in the ratio 2 : 6, which simplifies to 1 : 3. Volumes scale with the cube of the length ratio, so the volume ratio is 1³ : 3³ = 1 : 27. Giving 1 : 3 uses the length ratio without cubing it. Giving 1 : 9 squares the length ratio, which is the rule for areas, instead of cubing it, which is the rule for volumes. Giving 27 : 1 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger as the question asks.
- (d) 3.75 — 45 minutes is 45 ÷ 60 = 0.75 of an hour, so 3 hours 45 minutes = 3.75 hours. Getting 3.45 comes from writing the minutes directly after the decimal point instead of converting them to a fraction of an hour. Getting 3.67 comes from misreading 45 minutes as 40 minutes and converting 40 ÷ 60 instead. Getting 4.15 comes from rounding 45 minutes up to the next whole hour and adding the remainder as if it were more minutes past that hour.
- (b) £50 — Method: add the parts of the ratio, divide the amount by the number of parts to find the value of one part, then multiply by the parts in the largest share. Working: 3 + 4 + 5 = 12 parts, £120 ÷ 12 = £10 for one part, and the largest share is 5 parts, so 5 × £10 = £50. Answer: £50. The distractors: £10 is the value of one part only; £30 is the 3-part share, which is the smallest one; £40 is the 4-part share, the middle one.
- (d) 1200 cm — Method: multiply the drawing length by the scale factor. Working: 4 × 300 = 1200 cm. Wrong options: 0.013 cm comes from dividing instead of multiplying (4 ÷ 300); 304 cm comes from adding the scale factor to the drawing length instead of multiplying; 600 cm comes from using half the scale factor (150) instead of 300.
- (a) 3:2 — There are 24 green sweets and 16 orange sweets. The highest common factor of 24 and 16 is 8. Divide both numbers by 8: 24 ÷ 8 = 3 and 16 ÷ 8 = 2, so the ratio is 3 : 2. Dividing by 4 instead of 8 gives 6 : 4, which still has a common factor of 2, so it is not fully simplified. Writing green sweets to the total number of sweets, 24 : 40, simplifies to 3 : 5 — that compares green to everything, not green to orange, so it answers a different question. Swapping the order gives 2 : 3, green and orange the wrong way round.
- (d) b = k ÷ g — Inverse proportion means b × g stays constant (equal to k), so b = k ÷ g. 'b = kg' is the equation for direct proportion, not inverse. 'b = k + g' treats the relationship as additive, which is not proportion at all. 'b = g ÷ k' is direct proportion in disguise: rearranging it gives g = kb, so b still grows as g grows. For inverse proportion the g must be underneath the constant, not above it.
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (c) 20% — Method: percentage increase = (increase ÷ original) × 100. Working: the increase is 54 − 45 = 9, and 9 ÷ 45 = 0.2, so the percentage increase is 0.2 × 100 = 20. Answer: 20%. The distractors: 9% comes from writing the actual increase as a percentage; 16.7% comes from dividing by the new value 54 instead of the original 45; 120% is the multiplier 1.2 written as a change rather than the change itself.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) A falling curve that never touches either axis — Method: inverse proportion means the product of the two quantities is constant, so P = k ÷ Q; as Q grows P shrinks, and P can never reach zero because k divided by a number is never zero. Working: taking k = 12 as an example, the pairs (1, 12), (2, 6), (3, 4), (6, 2) and (12, 1) drop steeply at first and then flatten out, so the graph is a curve that approaches both axes without meeting either of them. Answer: a falling curve that never touches either axis. The distractors: 'a straight line through the origin' is the graph of direct proportion, P = kQ, which is the opposite relationship; 'a straight line with a negative gradient' is the commonest error, reading 'P falls as Q rises' as a straight line, but on such a line P would drop by the same amount for every increase in Q and would cross the horizontal axis into negative values; 'a straight line crossing the vertical axis above zero' is a relationship of the form P = mQ + c, in which P and Q are not proportional at all.
- (c) 5 : 9 — Write the ratio mass : cost = 3 : 5.4. Multiply both parts by 10 to clear the decimal: 30 : 54. Both numbers share a factor of 6, so 30 ÷ 6 = 5 and 54 ÷ 6 = 9, giving 5 : 9. 3 : 5 comes from ignoring the decimal point and treating £5.40 as £5. 9 : 5 comes from writing the ratio the wrong way round, cost to mass instead of mass to cost. 1 : 18 comes from multiplying only the cost by 10 instead of both parts, giving 3 : 54, and then cancelling that correctly to 1 : 18 — the cancelling is fine, but the ratio being cancelled is not the right one.
- (c) Yes, correct, because 24 ÷ 8 × 3 = 9. — Method: divide the count you know by its ratio part to find the value of one part, then multiply by the part you want. Working: one part = 24 ÷ 8 = 3 counters, so green = 3 × 3 = 9 counters, and the student is correct. Dividing 24 by 3 instead of 8 gives 24 ÷ 3 × 8 = 64, the ratio parts the wrong way round. Stopping after 24 ÷ 8 = 3 gives 3, forgetting to multiply by the green ratio part. Adding 24 + 3 = 27 confuses adding a ratio part with scaling by it.
- (c) 3 hours — Time = distance ÷ speed, so 210 ÷ 70 = 3 hours. Working out 210 − 70 = 140 subtracts the speed from the distance instead of dividing. Working out 210 + 70 = 280 adds the two values together, which does not give a time. Working out 210 × 70 = 14700 multiplies distance and speed together instead of dividing. The journey takes 3 hours.
- (d) 8/5 — Two masses can only be compared once they are in the same unit. Since 1 kg is 1000 g, the recipe needs 1200 g. The recipe's mass is being written as a fraction of Dan's mass, so 1200 goes on the top and 750 on the bottom, giving 1200/750. The highest common factor of the two is 150: 1200 ÷ 150 = 8 and 750 ÷ 150 = 5. The fraction is 8/5, which is greater than 1 because the recipe needs more flour than Dan has.
Build your own mix at the worksheet builder.