Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 1.5 — Method: the length scale factor is the square root of the area scale factor, not the area scale factor itself. Working: the area scale factor is 45 ÷ 20 = 2.25, and the square root of 2.25 is 1.5. Answer: 1.5. Nadia's answer, 2.25, is the AREA scale factor — she never took the square root to get back to the length scale factor. 4.5 comes from doubling the area scale factor instead of taking its square root. 0.67 comes from taking the square root in the wrong direction, finding the scale factor from the larger rug to the smaller rug instead of the other way round.
- (c) 5/7 — First find the number of children: 84 − 35 = 49. The question compares the adults with the children, not with everyone on the bus, so the denominator is 49 and the numerator is 35, giving 35/49. Both parts divide by 7: 35 ÷ 7 = 5 and 49 ÷ 7 = 7. In its simplest form the fraction is 5/7.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (b) 6 litres — Method: find the volume of the cuboid in cm³, then change cm³ into litres using 1 litre = 1000 cm³. Working: 30 × 20 × 10 = 6000 cm³, and 6000 ÷ 1000 = 6. Answer: 6 litres. The distractors: 60 litres comes from using 1 litre = 100 cm³; 600 litres comes from using 1 litre = 10 cm³; 0.6 litres comes from using 1 litre = 10 000 cm³.
- (a) The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7 — The gradient is (27 − 12) ÷ (4 − 1) = 15 ÷ 3 = £5, the hourly rate. Using the point (1, 12): 12 = 5 × 1 + fee, so the fee is 12 − 5 = £7. That gives 'The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7'. Swapping the two figures gives the statement with £7 as the rate and £5 as the fee, which has them the wrong way round. Taking the C-value of the first point, £12, as the fixed fee ignores that 1 hour of hire is already included in that £12. Using 15, the change in C, as the hourly rate without dividing by the change in h (3 hours) gives the statement claiming a £15 hourly rate.
- (a) 2/3 — Put the laptop bag's mass over the school bag's mass: 2.4/3.6. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 24/36. Divide both by their highest common factor, 12: 24÷12 = 2, 36÷12 = 3, giving 2/3. (3/2 comes from writing the masses the wrong way round. 1/3 comes from finding the difference in the masses, 3.6 − 2.4 = 1.2 kg, and writing it as a fraction of the school bag's mass, 1.2/3.6. 2/5 comes from comparing the laptop bag's mass to the total mass of both bags, 2.4/6.)
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (c) 1 : 4 — Convert to the same unit: 1.2 litres = 1200 ml, since 1 litre = 1000 ml. This gives the ratio 300 : 1200. Divide both parts by their highest common factor, 300, to get 1 : 4. Giving 3 : 12 divides by 100 only, which is a common factor but not the highest one. Giving 1 : 1.2 has not converted 1.2 litres into millilitres, so the two parts are not in the same unit. Giving 4 : 1 swaps the order, comparing water to concentrate instead of concentrate to water.
- (b) 48 m² — Method: lengths are multiplied by the scale factor, but areas are multiplied by its square. Working: 1 cm on the plan stands for 200 cm = 2 m, so 1 cm² on the plan stands for 2 × 2 = 4 m², and 12 × 4 = 48. Answer: 48 m². The distractors: 24 m² comes from scaling the area by the length factor 2 instead of by its square; 2400 m² comes from multiplying the area by the scale 200 as though it were a length; 4800 m² comes from working in centimetres, 12 × 200² = 480 000 cm², and then dividing by 100 instead of by 10 000 to reach square metres.
- (c) a decrease of 25% — Method: use multipliers. An increase of 50% is × 1.5 and a decrease of 50% is × 0.5. Working: 1.5 × 0.5 = 0.75, so the final price is 75% of the original. Answer: a decrease of 25%. The distractors: no change comes from assuming +50% and −50% cancel; a decrease of 50% comes from applying only the second change; an increase of 25% has the direction wrong.
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
Build your own mix at the worksheet builder.