Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 132 — Method: find the value of one part of the ratio, use it to find Leo's pages, then add both amounts together. Working: 84 ÷ 7 = 12 (value of one part). Leo's pages = 12 × 4 = 48. Total = 84 + 48 = 132. Wrong options: 48 gives only Leo's pages and forgets to add Mia's; 147 comes from reversing the ratio parts (84 ÷ 4 × 7 = 147) and stopping there; 231 comes from reversing the ratio parts and then adding Mia's pages (84 + 147).
- (a) 4 — Method: find the constant of proportionality from the pair given, write the equation, then substitute the new value of y and solve. Working: k = 21 ÷ 7 = 3, so y = 3x; putting y = 12 gives 12 = 3x, and x = 12 ÷ 3 = 4. Answer: 4. The distractors: 36 comes from multiplying by the constant instead of dividing by it, 12 × 3, which is the proportion set up upside down; 84 comes from multiplying 12 by the 7 from the first pair, using a value of x as though it were the constant; 9 comes from working out 12 − 3, treating the equation as y = x + 3 rather than y = 3x.
- (a) The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7 — The gradient is (27 − 12) ÷ (4 − 1) = 15 ÷ 3 = £5, the hourly rate. Using the point (1, 12): 12 = 5 × 1 + fee, so the fee is 12 − 5 = £7. That gives 'The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7'. Swapping the two figures gives the statement with £7 as the rate and £5 as the fee, which has them the wrong way round. Taking the C-value of the first point, £12, as the fixed fee ignores that 1 hour of hire is already included in that £12. Using 15, the change in C, as the hourly rate without dividing by the change in h (3 hours) gives the statement claiming a £15 hourly rate.
- (d) 1/4 — Method: work out both amounts first, then put the amount named before the word 'of' on top and the amount named after it on the bottom. Working: there are 4 × 5 = 20 apples, so the fraction is 5/20; dividing the numerator and the denominator by 5 gives 1/4. Answer: 1/4. The distractors: 4/1 comes from quoting the multiplier given in the question, which compares the apples with the pears rather than the pears with the apples; 4/5 comes from writing the 20 apples over the 25 fruits altogether, 20/25, a part-to-whole fraction; 5/9 comes from reading '4 times as many' as '4 more than', giving 5 + 4 = 9 apples and the fraction 5/9.
- (c) 3 : 2 — Method: 'A is k times B' means that if B is taken as 1 part then A is k parts, and a ratio in its simplest form is written with whole numbers that have no common factor. Working: taking B as 1, A is 1.5, so A : B = 1.5 : 1; multiplying both parts by 2 clears the decimal and gives 3 : 2, and 3 and 2 share no factor. Answer: 3 : 2. The distractors: 2 : 3 comes from writing B before A, reversing the order the question asks for; 1.5 : 1 is the right relationship but is not in its simplest form, because a ratio in its simplest form uses whole numbers; 3 : 5 comes from comparing A with the combined length rather than with B, since A : (A + B) = 1.5 : 2.5 = 3 : 5.
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (c) 30 — Method: use y = kx and find k from the given pair of values, then substitute x = 12. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5 × 12 = 30. Answer: 30. 24 comes from treating the relationship as additive, adding the increase in x (12 − 8 = 4) straight onto y (20 + 4 = 24), instead of multiplying by k. 14.5 comes from finding k correctly (2.5) but then adding it to x instead of multiplying (12 + 2.5 = 14.5). 4.8 comes from finding k upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and multiplying by x: 12 × 0.4 = 4.8.
- (c) £32 — First find the gradient: (26 − 14) ÷ (50 − 20) = 12 ÷ 30 = £0.40 per minute. Using the point (20, 14), the charge for 65 minutes is 14 + 0.40 × (65 − 20) = 14 + 18 = £32. Choosing £26 comes from treating the charge as directly proportional to the time, multiplying the gradient by 65 minutes and ignoring the fixed part of the charge (0.40 × 65 = 26). Choosing £40 comes from treating £14 as if it were the charge at 0 minutes, then adding the gradient multiplied by the full 65 minutes (14 + 0.40 × 65 = 40), instead of multiplying by the extra time past 20 minutes. Choosing £33.80 comes from assuming the charge is directly proportional to the minutes already known, scaling up from the point (50, 26) in the ratio 65:50 (65 ÷ 50 × 26 = 33.80).
- (b) 8 — The gradient of a line through the origin is the y-value divided by the x-value at any point on the line. Using (10, 80): gradient = 80 ÷ 10 = 8.
- (a) 4 — The length scale factor, cubed, gives the volume scale factor: L³ = 64, so L = the cube root of 64 = 4, since 4 × 4 × 4 = 64. 64 comes from using the volume scale factor itself as the length scale factor, without taking a root at all. 8 comes from taking the square root of 64 instead of the cube root — that would be the correct root for an area scale factor, not a volume one. 32 comes from halving the volume scale factor (64 ÷ 2), instead of cube-rooting it.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 3/8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. Form the fraction 45/120. Both numbers share a factor of 15, so 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3/8. 8/3 comes from writing the fraction the wrong way round, as 120/45. 9/40 comes from converting 2 hours using ×100 instead of ×60, treating it as 200 minutes, then simplifying 45/200. 45/2 comes from not converting the hours to minutes at all, and writing 45 over 2.
Build your own mix at the worksheet builder.