Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 18/25 — First find the new number of rose bushes: 90 × 1.2 = 108 (a 20% increase multiplies by 1.2). Then write 108 over 150 and divide top and bottom by 6 to get 18/25. Choosing 3/5 comes from using the original 90 rose bushes without applying the 20% increase (90/150 = 3/5). Choosing 25/18 comes from writing the number of lavender bushes over the new number of rose bushes, the wrong way round. Choosing 3/25 comes from multiplying 90 by 0.2 instead of 1.2, finding only the increase (18) rather than the new total, then writing 18/150 = 3/25.
- (d) 4:5 — Write the ratio pounds : dollars as 1 : 1.25. Multiply both parts by 4 to clear the decimal: 1 × 4 = 4 and 1.25 × 4 = 5, giving 4 : 5. (5:4 comes from writing the ratio the wrong way round, dollars to pounds. 1:1 comes from rounding 1.25 dollars down to the nearest whole dollar. 1:5 comes from multiplying only the dollars by 4 to clear the decimal and leaving the pounds as 1 — both parts of a ratio must be multiplied by the same number.)
- (b) 1500 — The rate is 3 ÷ 2 = 1.5 litres per minute. Converting to cm³: 1.5 × 1000 = 1500 cm³ per minute. Getting 3000 comes from converting 3 litres to cm³ first (3000 cm³) and forgetting to divide by the 2 minutes. Getting 750 comes from dividing by the 2 minutes a second time after converting (1500 ÷ 2). Getting 2000 comes from converting the 2 minutes as if it were litres (2 × 1000) instead of using the correct rate of 1.5 litres per minute.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
- (d) 1 : 2500 — Method: convert the real-world measurement to the same unit as the drawing (centimetres) before writing the ratio. Working: 25 m = 2500 cm, so the scale is 1 : 2500. Wrong options: 1 : 25 comes from not converting metres to centimetres at all; 1 : 250 comes from converting metres to centimetres using ×10 instead of ×100; 1 : 2.5 comes from converting in the wrong direction (treating 25 m as 2.5 cm).
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (b) 1 : 2.25 — Method: to write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part. Working: 4 ÷ 4 = 1 and 9 ÷ 4 = 2.25, so 4 : 9 = 1 : 2.25. Working out 9 ÷ 4 = 2.25 correctly but then writing it as the first part gives 2.25 : 1, the two parts the wrong way round. Subtracting 9 − 4 = 5 gives 1 : 5, confusing the difference between the parts with the ratio. Multiplying 4 × 9 = 36 gives 1 : 36, confusing the product of the parts with the ratio.
- (c) £624.32 — A 4% rise is a multiplier of 1.04, applied once each year. After year 1: 5000 × 1.04 = 5200. After year 2: 5200 × 1.04 = 5408. After year 3: 5408 × 1.04 = 5624.32. The question asks for the interest, not the value of the account, so take away the amount invested at the start: 5624.32 − 5000 = 624.32. The total interest earned is £624.32.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (a) The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7 — The gradient is (27 − 12) ÷ (4 − 1) = 15 ÷ 3 = £5, the hourly rate. Using the point (1, 12): 12 = 5 × 1 + fee, so the fee is 12 − 5 = £7. That gives 'The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7'. Swapping the two figures gives the statement with £7 as the rate and £5 as the fee, which has them the wrong way round. Taking the C-value of the first point, £12, as the fixed fee ignores that 1 hour of hire is already included in that £12. Using 15, the change in C, as the hourly rate without dividing by the change in h (3 hours) gives the statement claiming a £15 hourly rate.
- (d) 50 g — Method: the milk is 4 parts of the ratio, so use the milk to find the value of one part, then read off the chocolate, which is 1 part. Working: one part = 200 ÷ 4 = 50, and the chocolate is one part. Answer: 50 g. The distractors: 40 g comes from treating the 200 g as the total mass of the mixture and splitting it into 1 + 4 = 5 parts; 250 g is the total mass of the finished mixture, the 200 g of milk plus the chocolate, rather than the chocolate on its own; 800 g comes from multiplying 200 by 4 instead of dividing, which scales the milk up rather than down to the chocolate.
- (d) 3/8 — The ratio 3 : 5 has 3 + 5 = 8 parts in total. The first part as a fraction of the whole is 3 out of 8, or 3/8. Writing 3/5 gives the first part compared to the second part, not to the whole. Writing 5/8 gives the second part as a fraction of the whole, not the first. Writing 8/3 has the fraction upside down — the whole must be on the bottom.
- (c) 2/3 — Method: 'as a fraction of' puts the quantity named after the word 'of' on the bottom, so the red counters go on top and the blue counters go on the bottom. Working: the fraction is 12/18; the highest common factor of 12 and 18 is 6, and 12 ÷ 6 = 2 while 18 ÷ 6 = 3. Answer: 2/3. The distractors: 2/5 comes from comparing the red counters with the total number of counters, 12/30, a part-to-whole fraction when the question asks for one part compared with the other part; 3/2 comes from writing the blue counters over the red counters, 18/12, reversing the order the question gives; 1/2 comes from simplifying 12/18 by subtracting the common factor instead of dividing by it, 12 − 6 = 6 and 18 − 6 = 12, giving 6/12, which then cancels to 1/2.
Build your own mix at the worksheet builder.