Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 40 cm — Method: convert the real length to centimetres, then divide by the scale factor. Working: 10 m = 1000 cm. 1000 ÷ 25 = 40 cm. Wrong options: 0.4 cm comes from dividing 10 by 25 without converting metres to centimetres first; 25000 cm comes from multiplying instead of dividing (1000 × 25); 4 cm comes from converting 10 m to 100 cm (using ×10 instead of ×100) before dividing.
- (d) 15 cm — An enlargement by scale factor 3 means every length is multiplied by 3: 5 × 3 = 15 cm. Dividing by the scale factor instead, 5 ÷ 3 = 1.7 (to 1 d.p.), gives 1.7 cm — dividing shrinks the plan rather than enlarging it. Adding the scale factor instead of multiplying, 5 + 3 = 8, gives 8 cm. Squaring the scale factor, as you would for an area, 5 × 3² = 45, gives 45 cm — length scales by the factor itself, not its square.
- (c) 2/7 — Method: each number in a ratio counts parts, so the whole is all the parts added together, and the fraction wanted is the cement parts over that total. Working: the mix has 5 + 2 = 7 parts altogether, and 2 of those parts are cement, so the cement is 2/7 of the mix. Answer: 2/7. The distractors: 2/5 comes from writing the cement parts over the sand parts, comparing one part with the other part instead of with the whole; 5/7 comes from writing the sand parts over the total, which answers about the wrong material; 7/2 comes from writing the total over the cement parts, turning the fraction upside down.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 13/2 — Put the number of pages in the novel over the number of pages in the comic: 312/48. Divide both numbers by their highest common factor, 24: 312÷24 = 13, 48÷24 = 2, giving 13/2. (2/13 comes from writing the page counts the wrong way round. 11/2 comes from finding the difference in the page counts, 312 − 48 = 264, and writing it as a fraction of the comic's page count, 264/48. 13/15 comes from comparing the novel's page count to the total number of pages in both books, 312/360.)
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (a) 20% — Method: a percentage concentration compares the sugar with the whole solution, so add the two masses to get the mass of solution and then scale the ratio of sugar to solution to a denominator of 100. Working: the solution has a mass of 200 + 50 = 250 g; sugar:solution = 50:250, and scaling to per 100 gives 50 ÷ 250 × 100 = 20, so the ratio is 20:100. Answer: 20%. The distractors: 25% comes from comparing the sugar with the 200 g of water, 50:200, rather than with the whole solution; 80% is the percentage of the solution that is water, 200:250, which answers for the wrong part of the mixture; 0.2% comes from working out 50 ÷ 250 = 0.2 and writing that decimal down as a percentage without multiplying by 100.
- (c) 2/3 — Method: 'as a fraction of' puts the quantity named after the word 'of' on the bottom, so the red counters go on top and the blue counters go on the bottom. Working: the fraction is 12/18; the highest common factor of 12 and 18 is 6, and 12 ÷ 6 = 2 while 18 ÷ 6 = 3. Answer: 2/3. The distractors: 2/5 comes from comparing the red counters with the total number of counters, 12/30, a part-to-whole fraction when the question asks for one part compared with the other part; 3/2 comes from writing the blue counters over the red counters, 18/12, reversing the order the question gives; 1/2 comes from simplifying 12/18 by subtracting the common factor instead of dividing by it, 12 − 6 = 6 and 18 − 6 = 12, giving 6/12, which then cancels to 1/2.
- (d) £270 — Method: the £90 is a difference between two shares, so turn it into a number of parts before finding the value of one part. Working: the largest share is 3 parts and the smallest is 1 part, so the difference is 3 − 1 = 2 parts and 2 parts are worth £90; one part = £90 ÷ 2 = £45; the whole amount is 1 + 2 + 3 = 6 parts, so 6 × £45 = £270. Answer: £270. The distractors: £540 comes from treating the £90 as the value of one part and multiplying it by the 6 parts; £180 comes from finding the £45 correctly but adding only the 1-part and 3-part shares and forgetting the middle share; £135 comes from multiplying £45 by 3 and giving the largest share instead of the total.
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (a) £9.00 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £54 ÷ 6 = £9.00 per hour. £324.00 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£54 × 6). £0.11 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (6 ÷ 54). £48.00 comes from subtracting the hours from the pay (£54 − 6) instead of dividing.
- (c) 1 : 4 — Convert to the same unit: 1.2 litres = 1200 ml, since 1 litre = 1000 ml. This gives the ratio 300 : 1200. Divide both parts by their highest common factor, 300, to get 1 : 4. Giving 3 : 12 divides by 100 only, which is a common factor but not the highest one. Giving 1 : 1.2 has not converted 1.2 litres into millilitres, so the two parts are not in the same unit. Giving 4 : 1 swaps the order, comparing water to concentrate instead of concentrate to water.
- (d) The line is straight and passes through the origin. — Direct proportion means y = kx for a constant k. This is a straight line, and when x = 0, y = 0, so it passes through the origin. For a positive k it slopes upward from left to right.
Build your own mix at the worksheet builder.