Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) £13,860 — Method: apply the first year's percentage decrease, then apply the second year's percentage decrease to the new value. Working: after the first year, the car is worth £17,500 × 0.88. Multiplying this result by 0.90 gives the value at the end of the second year, £13,860. Answer: £13,860. £13,650 comes from adding the two percentages together (12% + 10% = 22%) and applying a single 22% decrease, £17,500 × 0.78 = £13,650, instead of applying the decreases one after the other. £15,750 comes from applying only the second year's 10% decrease to the original price, forgetting the first year's decrease entirely, £17,500 × 0.90 = £15,750. £15,400 comes from applying only the first year's 12% decrease and stopping there, forgetting to apply the second year's decrease at all.
- (d) 1/4 — Method: work out both amounts first, then put the amount named before the word 'of' on top and the amount named after it on the bottom. Working: there are 4 × 5 = 20 apples, so the fraction is 5/20; dividing the numerator and the denominator by 5 gives 1/4. Answer: 1/4. The distractors: 4/1 comes from quoting the multiplier given in the question, which compares the apples with the pears rather than the pears with the apples; 4/5 comes from writing the 20 apples over the 25 fruits altogether, 20/25, a part-to-whole fraction; 5/9 comes from reading '4 times as many' as '4 more than', giving 5 + 4 = 9 apples and the fraction 5/9.
- (a) 25 — Method: for similar shapes, the area scale factor is the length scale factor squared. Working: 5² = 25. Answer: 25. 5 comes from using the length scale factor itself as if it were the area scale factor, without squaring it. 10 comes from doubling the length scale factor instead of squaring it. 125 comes from cubing the length scale factor, which would give the volume scale factor, not the area scale factor.
- (a) 8 cm — Method: a scale of 1 : n means the real distance is n times the distance on the map, so to go from the real distance back to the map distance, put both lengths in the same unit and then divide by the scale. Working: 1 km = 100 000 cm, so 8 km = 8 × 100 000 = 800 000 cm; 800 000 ÷ 100 000 = 8. Answer: 8 cm. The distractors: 800000 cm comes from converting the 8 km into centimetres and stopping there, so the division by the scale — the inverse operation the question asks for — is never done; 80 cm comes from taking a metre to be 1000 cm, which turns 8 km into 8 × 1000 × 1000 = 8 000 000 cm and gives 8 000 000 ÷ 100 000 = 80; 0.08 cm comes from taking a kilometre to be 1000 cm, which turns 8 km into 8000 cm and gives 8000 ÷ 100 000 = 0.08.
- (c) £136 — 5% interest each year means the value becomes 100% + 5% = 105% of the previous year's value, and 105% = 1.05, so the multiplier is 1.05. Account A: £3200 × 1.05 × 1.05 = £3528. Account B (simple interest): £3200 + 2 × (£3200 × 0.03) = £3392. The difference is £3528 − £3392 = £136. (£128 comes from working out Account A with simple interest too, instead of compound: £3200 + 2 × (£3200 × 0.05) = £3520, then £3520 − £3392 = £128. £3528 is the value of Account A on its own, not the difference between the two accounts. £3392 is the value of Account B on its own, not the difference.)
- (c) £338.69 — To increase by 12% each year, multiply by 1.12 twice. £270 × 1.12 × 1.12 = £338.688, which rounds to £338.69 (nearest penny, since the third decimal place is 8). £334.80 comes from treating the two 12% increases as a single flat 24% increase applied once instead of compounding: £270 × 1.24 = £334.80. £302.40 comes from applying the 12% increase only once, for 1 year instead of 2: £270 × 1.12 = £302.40. £338.68 comes from rounding £338.688 down to the nearest penny instead of up.
- (a) 3/2 — Find each average speed: car = 180 ÷ 3 = 60 mph; lorry = 160 ÷ 4 = 40 mph. Put the car's speed over the lorry's speed: 60/40. Divide both numbers by their highest common factor, 20: 60÷20 = 3, 40÷20 = 2, giving 3/2. (2/3 comes from writing the speeds the wrong way round. 9/8 comes from comparing the distances travelled, 180/160, without working out the speeds. 3/4 comes from comparing the times taken, 3/4, instead of the speeds.)
- (b) 3/10 — Work out the empty space: 500 − 350 = 150 litres. Form the fraction 150/500; both numbers share a factor of 50, so 150 ÷ 50 = 3 and 500 ÷ 50 = 10, giving 3/10. 7/10 comes from writing the fraction of the tank that is full (350/500), instead of the empty space. 1/2 comes from miscalculating 500 − 350 as 250 instead of 150. 3/7 comes from comparing the empty space with the water held (150/350), instead of with the tank's total capacity.
- (c) £624.32 — A 4% rise is a multiplier of 1.04, applied once each year. After year 1: 5000 × 1.04 = 5200. After year 2: 5200 × 1.04 = 5408. After year 3: 5408 × 1.04 = 5624.32. The question asks for the interest, not the value of the account, so take away the amount invested at the start: 5624.32 − 5000 = 624.32. The total interest earned is £624.32.
- (c) 2 : 5 — A ratio is written in the order the question names the two shapes, so triangle A's length comes first: 4 : 10. Both parts divide by 2: 4 ÷ 2 = 2 and 10 ÷ 2 = 5, giving 2 : 5. Lengths are compared using the lengths themselves, so nothing is squared here; squaring both parts would give the ratio of the areas instead.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 7.6 — Density = mass ÷ volume, so 356.5 ÷ 47 = 7.585..., which rounds to 7.6 g/cm³ (1 d.p.). (0.1 comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume, the wrong way round. 7.5 comes from rounding 7.585 down instead of up to 1 decimal place. 403.5 comes from adding the mass and the volume instead of dividing.)
- (a) 600 cm — Method: a scale of 1 : n means each 1 cm on the plan stands for n cm in real life, so multiply the plan length by the scale. Working: 3 × 200 = 600. Answer: 600 cm. The distractors: 60 cm comes from multiplying by 20 instead of 200; 203 cm comes from adding the scale to the plan length instead of multiplying; 6000 cm comes from reading the scale as 1 : 2000.
- (d) 4:1 — Write the ratio online : in-store using the numbers in the question: 180 : 45. Divide both parts by their highest common factor, 45, to give 4 : 1. (1:4 comes from writing the ratio the wrong way round, in-store : online. 3:1 comes from subtracting the in-store orders from the online orders, 180 − 45 = 135, and comparing that to the in-store orders, 135:45, instead of dividing. 4:5 comes from comparing the online orders to the total number of orders, 180:225.)
- (c) 1.05 litres — Method: find the value of one part of the ratio from the total volume, then find the share for pineapple juice. Working: the ratio 5:3:2 has 5 + 3 + 2 = 10 parts, so one part is 3.5 ÷ 10 = 0.35 litres, and the pineapple juice is 3 × 0.35 = 1.05 litres. So 1.05 litres of pineapple juice is needed. Distractor 1.75 litres is the volume of orange juice, not pineapple juice. Distractor 0.7 litres is the volume of lemonade, not pineapple juice. Distractor 0.35 litres is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
Build your own mix at the worksheet builder.