Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 2:3 — Divide both parts of the ratio by their highest common factor, 2x: 4x ÷ 2x = 2 and 6x ÷ 2x = 3, giving 2 : 3. Writing 4 : 6 has not been simplified at all. Writing 2x : 3x has cancelled the common factor of 2 but left the x in, so it is not written as a ratio of whole numbers. Writing 3 : 2 has the two parts the wrong way round.
- (a) £150 — Value after year 1: £800 × 0.75 = £600. Value after year 2: £600 × 0.75 = £450. The loss during the second year alone is £600 − £450 = £150. £450 comes from giving the value remaining after 2 years, not the amount lost during the second year. £200 comes from working out the loss during the first year instead of the second: £800 − £600 = £200. £350 comes from working out the total loss over both years instead of just the second year's loss: £800 − £450 = £350.
- (c) 10 g — Method: mass = density × volume. Working: 2 × 5 = 10, in grams because the density is in grams per cubic centimetre. Answer: 10 g. The distractors: 2.5 g comes from dividing the volume by the density, 5 ÷ 2, instead of multiplying; 0.4 g comes from dividing the density by the volume, 2 ÷ 5; 7 g comes from adding the density and the volume.
- (c) 45% — Method: adding water changes the total volume but not the amount of fruit juice, so find the juice, find the new total volume, and write the first as a percentage of the second. Working: 3 × 0.6 = 1.8 litres of fruit juice; the new volume is 3 + 1 = 4 litres; 1.8 ÷ 4 = 0.45, which is 45%. Answer: 45%. The distractors: 60% is the strength before the water goes in, and assumes that adding water leaves the strength unchanged; 15% comes from dividing the 60% by the 4 litres of mixture instead of dividing the 1.8 litres of juice by the 4 litres; 75% is the fraction of the new mixture that came out of the original jug, 3 litres out of 4, which ignores that only 60% of that 3 litres was juice.
- (b) 3/10 — Total parts = 2 + 3 + 5 = 10. Potatoes make up 3 parts, so the fraction is 3/10.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (d) £82.50 — Find the hourly rate: £52.50 ÷ 7 = £7.50 per hour. For 11 hours: 11 × £7.50 = £82.50. £30 comes from working out the pay for only the extra 4 hours (4 × £7.50), and forgetting to include the original £52.50. £99 comes from misremembering the hourly rate as £9 instead of £7.50, then 11 × £9. £56.50 comes from adding the extra number of hours (4) straight onto the pay in pounds (52.5 + 4), confusing hours with pounds.
- (a) 1:8 — Convert 2 kg to grams: 2 kg = 2000 g. The ratio is 250 : 2000. The highest common factor of 250 and 2000 is 250. Divide both parts by 250: 250 ÷ 250 = 1 and 2000 ÷ 250 = 8, so the ratio is 1 : 8. Leaving the kilograms unconverted gives 250 : 2, which simplifies to 125 : 1 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 50 instead of 250 gives 5 : 40, which still shares a common factor of 5, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 1, grams to kilograms the wrong way round.
- (c) 20 cm — Convert 5 km to centimetres: 5 km = 5000 m = 500 000 cm. Divide by the scale factor: 500 000 ÷ 25 000 = 20, giving 20 cm. Converting only as far as metres, 5000 ÷ 25 000 = 0.2, gives 0.2 cm — the conversion to centimetres was never finished. Dropping a zero in the division gives 2 cm, ten times too small. Misreading the scale as 1 : 2500 instead of 1 : 25 000 gives 500 000 ÷ 2500 = 200 cm, ten times too big.
- (a) y is always 4 times x. — Check the multiplier for each pair: 12 ÷ 3 = 4, 20 ÷ 5 = 4, 32 ÷ 8 = 4 — the same multiplier every time, so y is always 4 times x. 'x is always 4 times y' comes from writing the multiplier the wrong way round. 'y is always x plus 9' only works for the first pair (3 + 9 = 12); it gives 14 for x = 5 and 17 for x = 8, not 20 and 32. 'y is always double x, plus 6' also only works for the first pair (3 × 2 + 6 = 12); it gives 16 for x = 5, not 20.
- (d) 60 km/h — Method: use the formula v = d ÷ t with the distance and time given. Working: 180 ÷ 3 = 60 km/h. So the average speed is 60 km/h. Distractor 540 km/h comes from multiplying the distance and time instead of dividing. Distractor 90 km/h comes from dividing by 2 instead of 3. Distractor 18 km/h comes from dividing by 10 instead of 3, a decimal-point slip.
- (b) 24 — Method: let one part of the ratio be worth x, write both groups in terms of x, and use the fact that the two groups end up equal. Working: the boys are 3x and the girls are 4x; after the 6 boys join, 3x + 6 = 4x, so x = 6; the girls are 4 parts, so 4 × 6 = 24. Answer: 24 girls. The distractors: 18 is the number of boys before the 6 join, which is 3 × 6; 30 comes from adding the 6 new members to the girls as well as to the boys; 42 is the total number of members in the choir before the 6 boys join, the 18 boys and the girls together.
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (d) 30 — Method: 50% is one half, so 50% of a quantity is the quantity divided by 2. Working: 60 ÷ 2 = 30. Answer: 30. The distractors: 120 comes from multiplying by 2 instead of dividing; 3000 comes from multiplying by 50 without dividing by 100; 6 comes from finding 10% instead of 50%.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
Build your own mix at the worksheet builder.