Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 1 : 3 — n : P = 15 : 45. Dividing both parts by their highest common factor, 15, gives 1 : 3. Inverting the ratio, 3 : 1, swaps profit and number of items. Dividing only the n-part by 15, getting 1, but leaving the P-part as 45 gives 1 : 45 — only one side has been simplified. Dividing only the P-part by 15, getting 3, but leaving the n-part as 15 gives 15 : 3, the opposite partial mistake.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 7/3 — The film's length is being described, so it goes on the top, and the documentary's length goes on the bottom: 105/45. The highest common factor of 105 and 45 is 15, so divide both parts by it: 105 ÷ 15 = 7 and 45 ÷ 15 = 3. The fraction is 7/3. Because the film is longer than the documentary the fraction is greater than 1, which is exactly what a top-heavy fraction records.
- (c) 7.6 — Density = mass ÷ volume, so 356.5 ÷ 47 = 7.585..., which rounds to 7.6 g/cm³ (1 d.p.). (0.1 comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume, the wrong way round. 7.5 comes from rounding 7.585 down instead of up to 1 decimal place. 403.5 comes from adding the mass and the volume instead of dividing.)
- (c) C = 1.5n — Method: a fixed ratio between C and n means C is always the same multiple of n, and that multiple is the cost of one bottle. Working: 3.00 ÷ 2 = 1.5, 7.50 ÷ 5 = 1.5 and 12.00 ÷ 8 = 1.5, so every bottle costs £1.50 and C = 1.5n. Answer: C = 1.5n. The distractors: C = n + 1 comes from subtracting on the first row, 3 − 2 = 1, and adding that difference instead of multiplying; it fits the first row and fails the other two, which is why three rows are given; C = 3n reads the £3.00 as the price of one bottle when it is the price of two; C = n/1.5 divides the number of bottles by the price of one bottle, which works out how many bottles a pound buys instead of what n bottles cost.
- (a) 3 hours — Method: for a fixed pool the rate of flow multiplied by the time taken is constant, so multiplying the rate by a factor divides the time by that same factor. Working: tap B's rate is 2 times tap A's rate, so tap B's time is 6 ÷ 2 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 12 hours comes from multiplying the time by 2 as well, which treats the time as directly proportional to the rate and has the faster tap taking longer; 4 hours comes from reading ‘twice as fast’ additively, as two hours quicker, and working out 6 − 2 instead of scaling the time by a factor of 2; 1.5 hours comes from applying the factor of 2 twice, halving 6 to 3 and then halving again.
- (a) 22p — First convert the hourly rate to pence: £13.20 = 1320p. Then convert from per hour to per minute by dividing by 60, since there are 60 minutes in an hour: 1320 ÷ 60 = 22p per minute. Working out 1320 × 60 = 79200p multiplies by 60 instead of dividing, going the wrong way between per hour and per minute. Working out 13.20 × 10 = 132p converts pounds to pence using the wrong power of ten, and dividing that by 60 carries the error through to give 2.2p. Working out 13.20 × 100 = 1320p converts the currency correctly but stops there, leaving the rate as pence per hour rather than completing the second conversion to pence per minute. The rate of pay is 22p per minute.
- (b) 2000 cm³ — Method: a cm³ is smaller than a litre, so changing litres into cm³ means multiplying by the conversion factor 1000. Working: 2 × 1000 = 2000. Answer: 2000 cm³. The distractors: 200 cm³ comes from multiplying by 100 instead of 1000; 20 cm³ comes from multiplying by 10; 20000 cm³ comes from multiplying by 10 000.
- (d) £120 — Method: add the parts of the ratio, divide the prize by the number of parts to find the value of one part, then multiply by the parts in the share asked for. Working: 2 + 3 + 4 = 9 parts, £360 ÷ 9 = £40 for one part, and the share asked for is 3 parts, so 3 × £40 = £120. Answer: £120. The distractors: £40 is the value of one part rather than of a 3-part share; £80 is the 2-part share; £160 is the 4-part share, which is what a candidate reaches by picking the largest share instead of the one the question names.
- (a) £2.80 — Method: find the cost of one pencil first, then use it to find the cost of 7 pencils. Working: £1.20 ÷ 3 = £0.40 for one pencil, and £0.40 × 7 = £2.80. So 7 pencils cost £2.80. Distractor £8.40 comes from multiplying £1.20 by 7 without first dividing by 3 to find the cost of one pencil. Distractor £1.20 comes from assuming the price stays the same no matter how many pencils are bought. Distractor £0.40 is the cost of one pencil, found correctly but never multiplied by 7.
- (a) 75% — Method: to express one quantity as a percentage of another, divide the part by the whole and multiply by 100. Working: 18 ÷ 24 = 0.75, and 0.75 × 100 = 75. Answer: 75%. The distractors: 25% is the percentage she got wrong, 6 out of 24; 133% comes from dividing the whole by the part, 24 ÷ 18; 18% comes from writing the number of correct answers with a percent sign.
- (d) 1:4 — Convert 1.4 l to millilitres: 1.4 l = 1400 ml. The ratio is 350 : 1400. Divide both parts by 350: 350 ÷ 350 = 1 and 1400 ÷ 350 = 4, giving 1 : 4. Misreading 1.4 l as 14 (moving the decimal point) gives 350 : 14, which simplifies to 25 : 1 — a very different, implausible ratio. Dividing by 175 instead of 350 gives 2 : 8, which still shares a common factor of 2, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 4 : 1, litres to millilitres the wrong way round.
- (c) 2/3 — Method: 'as a fraction of' puts the quantity named after the word 'of' on the bottom, so the red counters go on top and the blue counters go on the bottom. Working: the fraction is 12/18; the highest common factor of 12 and 18 is 6, and 12 ÷ 6 = 2 while 18 ÷ 6 = 3. Answer: 2/3. The distractors: 2/5 comes from comparing the red counters with the total number of counters, 12/30, a part-to-whole fraction when the question asks for one part compared with the other part; 3/2 comes from writing the blue counters over the red counters, 18/12, reversing the order the question gives; 1/2 comes from simplifying 12/18 by subtracting the common factor instead of dividing by it, 12 − 6 = 6 and 18 − 6 = 12, giving 6/12, which then cancels to 1/2.
- (a) 4:3:1 — Convert every part to the same unit: 2 m = 200 cm, so the ratio is 200 : 150 : 50. Dividing all three parts by 50 gives 4 : 3 : 1. Writing 2 : 150 : 50 has not converted 2 m into centimetres, so the units do not match. Writing 3 : 4 : 1 has the first two parts the wrong way round. Writing 4 : 3 : 2 comes from an arithmetic slip on the last part: 50 ÷ 50 = 1, not 2.
Build your own mix at the worksheet builder.