Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 7/4 — A part-to-part ratio a : b gives the fraction a/b when the first quantity is written as a fraction of the second, so 7 : 4 gives 7/4. Writing 4/7 puts the parts the wrong way round — blue as a fraction of red, not red as a fraction of blue. Writing 7/11 uses the total number of counters, 7 + 4 = 11, as the denominator instead of the number of blue counters — that is red as a fraction of the whole bag, not red as a fraction of blue. Writing 11/7 has both the wrong denominator and the parts inverted.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) £450 — Method: use the equal ratios 4:5 = 200:x to find Grace's savings, then add the two amounts. Working: Noah's £200 is 4 parts, so one part is £200 ÷ 4 = £50; Grace has 5 parts, so 5 × £50 = £250; altogether £200 + £250 = £450. Answer: £450. The distractors: £250 is Grace's savings on their own, which is the middle step rather than the total the question asks for; £360 comes from reading £200 as the 5 parts instead of the 4, giving one part of £40 and a total of 9 × £40; £400 comes from doubling £200, which treats the two savings as equal and ignores the ratio altogether.
- (b) 13/2 — Put the number of pages in the novel over the number of pages in the comic: 312/48. Divide both numbers by their highest common factor, 24: 312÷24 = 13, 48÷24 = 2, giving 13/2. (2/13 comes from writing the page counts the wrong way round. 11/2 comes from finding the difference in the page counts, 312 − 48 = 264, and writing it as a fraction of the comic's page count, 264/48. 13/15 comes from comparing the novel's page count to the total number of pages in both books, 312/360.)
- (c) 600 centilitres — Method: changing a larger unit into a smaller one means multiplying by the conversion factor given in the question. Working: 6 × 100 = 600. Answer: 600 centilitres. The distractors: 60 centilitres comes from multiplying by 10, as if a litre held 10 centilitres; 6000 centilitres comes from multiplying by 1000, which is the number of millilitres in a litre, not centilitres; 106 centilitres comes from adding 100 and 6 instead of multiplying.
- (c) 2 : 5 — The point (4, 10) gives x = 4, y = 10, so x : y = 4 : 10. Dividing both parts by their highest common factor, 2, gives 2 : 5 in simplest form. Inverting the whole ratio gives 5 : 2, which is y : x instead of x : y. Dividing only the x-part by 2 and leaving the y-part as 10 gives 2 : 10, but scaling one part on its own changes the ratio: 2 : 10 is the same as 1 : 5, not 4 : 10. Dividing only the y-part by 2 and leaving the x-part as 4 gives 4 : 5, the same one-sided mistake made on the other part of the ratio.
- (c) 450 g — Method: use the amount of butter given to find the value of one part of the ratio, then find the mass of flour, and finally add flour and butter to get the total. Working: 180 g of butter is 2 parts, so one part is 180 ÷ 2 = 90 g. The flour is 3 parts, so 3 × 90 = 270 g, and the total mass is 270 + 180 = 450 g. So the baker can make 450 g of pastry. Distractor 270 g is only the mass of flour, forgetting to add the butter back on. Distractor 300 g comes from treating the 180 g as 3 parts instead of 2, swapping which ratio number matches the butter. Distractor 540 g comes from multiplying 180 by 3 directly instead of first finding the value of one part.
- (a) £85.47 — Value after 2 years: £1200 × 1.035 × 1.035 = £1285.47 (nearest penny). Interest earned = £1285.47 − £1200 = £85.47. £1285.47 is the total value of the account, not the interest earned on top of the original £1200. £84.00 comes from using simple interest instead of compound interest: £1200 × 0.035 × 2 = £84.00. £42.00 comes from working out only the first year's interest and stopping there: £1200 × 0.035 = £42.00.
- (a) 100 — The difference between the parts of the ratio is 7 − 3 = 4 parts, and this is worth 40 beads. Divide to find one part: 40 ÷ 4 = 10. The total number of parts is 7 + 3 = 10, so the total number of beads is 10 × 10 = 100. (40 is just the given difference between gold and silver, not the total. 70 is the number of gold beads only, using 7 parts. 30 is the number of silver beads only, using 3 parts.)
- (a) 45% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is £116 − £80 = £36, and 36 ÷ 80 = 0.45, so 0.45 × 100 = 45%. Answer: 45%. The distractors: 36% comes from quoting the £36 increase as though pounds and per cent were the same thing; 31% comes from dividing the £36 increase by the new price £116 instead of by the original £80, which gives 31% to the nearest per cent; 145% is the new price written as a percentage of the original price, which is the whole of the new price rather than the increase.
- (c) a decrease of 25% — Method: use multipliers. An increase of 50% is × 1.5 and a decrease of 50% is × 0.5. Working: 1.5 × 0.5 = 0.75, so the final price is 75% of the original. Answer: a decrease of 25%. The distractors: no change comes from assuming +50% and −50% cancel; a decrease of 50% comes from applying only the second change; an increase of 25% has the direction wrong.
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
- (c) 36 cm — A perimeter is built from lengths, so it is multiplied by the length scale factor and not by the square of it. The scale factor from the smaller rectangle to the larger one is 10 ÷ 5 = 2. The larger perimeter is therefore 18 × 2 = 36 cm.
- (b) 80% — Percentage = (40 ÷ 50) × 100 = 80%.
- (d) 2:5 — Multiply both parts by 10 to clear the decimals: 6 : 15. Divide both parts by their common factor 3: 2 : 5.
Build your own mix at the worksheet builder.