Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 20% — Method: percentage increase = (increase ÷ original) × 100. Working: the increase is 54 − 45 = 9, and 9 ÷ 45 = 0.2, so the percentage increase is 0.2 × 100 = 20. Answer: 20%. The distractors: 9% comes from writing the actual increase as a percentage; 16.7% comes from dividing by the new value 54 instead of the original 45; 120% is the multiplier 1.2 written as a change rather than the change itself.
- (c) 40° — Method: the three angles of a triangle always add up to 180°, so split 180° into the number of parts shown by the ratio. Working: the ratio 2:3:4 has 2 + 3 + 4 = 9 parts, so one part is 180 ÷ 9 = 20°, and the smallest angle is 2 × 20 = 40°. So the smallest angle is 40°. Distractor 60° is the middle-sized angle, 3 parts. Distractor 80° is the largest angle, 4 parts. Distractor 20° is the value of one part, found correctly but never multiplied by 2.
- (d) 135 m² — Method: for area, the scale factor must be squared. Working: area scale = 300² = 90 000. 15 × 90 000 = 1,350,000 cm². Convert to m² by dividing by 10 000: 1,350,000 ÷ 10 000 = 135 m². Wrong options: 0.45 m² comes from using the linear scale factor (×300) instead of squaring it; 1,350,000 m² comes from forgetting to convert the answer from cm² to m²; 13,500 m² comes from dividing by 100 instead of 10 000 when converting units.
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (a) 4 — Method: put both amounts into the same unit, then divide the bottle by the glass. Working: 1 litre = 1000 ml, and 1000 ÷ 250 = 4. Answer: 4. The distractors: 0.25 comes from dividing the glass by the bottle, 250 ÷ 1000, the division the wrong way round; 40 comes from taking 1 litre as 10 000 ml; 1250 comes from adding 1000 and 250 instead of dividing.
- (a) £150 — Value after year 1: £800 × 0.75 = £600. Value after year 2: £600 × 0.75 = £450. The loss during the second year alone is £600 − £450 = £150. £450 comes from giving the value remaining after 2 years, not the amount lost during the second year. £200 comes from working out the loss during the first year instead of the second: £800 − £600 = £200. £350 comes from working out the total loss over both years instead of just the second year's loss: £800 − £450 = £350.
- (a) 600 cm — Method: a scale of 1 : n means each 1 cm on the plan stands for n cm in real life, so multiply the plan length by the scale. Working: 3 × 200 = 600. Answer: 600 cm. The distractors: 60 cm comes from multiplying by 20 instead of 200; 203 cm comes from adding the scale to the plan length instead of multiplying; 6000 cm comes from reading the scale as 1 : 2000.
- (c) 2 hours — Method: time = distance ÷ speed, and the units of the speed fix the unit of the time. Working: 120 ÷ 60 = 2, and because the speed is in kilometres per hour the time is in hours. Answer: 2 hours. The distractors: 0.5 hours comes from dividing the speed by the distance, 60 ÷ 120, the division the wrong way round; 2 minutes comes from the correct division but the wrong unit, reading kilometres per hour as kilometres per minute; 180 minutes comes from adding 120 and 60 instead of dividing.
- (c) 5 hours — Method: measure the job in decorator-hours, which is in the same ratio as the number of rooms, then share the decorator-hours between the decorators available. Working: 5 decorators × 6 hours = 30 decorator-hours for 3 rooms, so one room takes 30 ÷ 3 = 10 decorator-hours; 5 rooms take 5 × 10 = 50 decorator-hours; shared between 10 decorators that is 50 ÷ 10 = 5 hours. Answer: 5 hours. The distractors: 3 hours comes from halving the 6 hours because the number of decorators doubles, while forgetting that there are also more rooms to paint; 10 hours comes from scaling the 6 hours up for the rooms only, 6 × 5 ÷ 3, and leaving the workforce at 5 decorators; 6 hours comes from assuming that doubling the decorators and increasing the rooms cancel each other out, which they do not, because the rooms rise by a factor of 5/3 and the workforce by a factor of 2.
- (c) 5 : 9 — Write the ratio mass : cost = 3 : 5.4. Multiply both parts by 10 to clear the decimal: 30 : 54. Both numbers share a factor of 6, so 30 ÷ 6 = 5 and 54 ÷ 6 = 9, giving 5 : 9. 3 : 5 comes from ignoring the decimal point and treating £5.40 as £5. 9 : 5 comes from writing the ratio the wrong way round, cost to mass instead of mass to cost. 1 : 18 comes from multiplying only the cost by 10 instead of both parts, giving 3 : 54, and then cancelling that correctly to 1 : 18 — the cancelling is fine, but the ratio being cancelled is not the right one.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (c) 16% — Method: scale each concentration to its own mass to find the salt it contains, add the two masses of salt, then write the ratio of salt to mixture per 100 g. Working: 10:100 = x:300 gives 30 g of salt, and 25:100 = y:200 gives 50 g of salt; the mixture holds 30 + 50 = 80 g of salt in 300 + 200 = 500 g of solution; 80:500 = 16:100. Answer: 16%. The distractors: 17.5% is the mean of 10% and 25%, which ignores that there is more of the weaker solution than of the stronger one; 19% comes from swapping the two concentrations over, working out (300 × 25% + 200 × 10%) ÷ 500; 26.7% comes from dividing the 80 g of salt by the 300 g of the first solution rather than by the 500 g of mixture.
Build your own mix at the worksheet builder.