Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 4 — Method: put both amounts into the same unit, then divide the bottle by the glass. Working: 1 litre = 1000 ml, and 1000 ÷ 250 = 4. Answer: 4. The distractors: 0.25 comes from dividing the glass by the bottle, 250 ÷ 1000, the division the wrong way round; 40 comes from taking 1 litre as 10 000 ml; 1250 comes from adding 1000 and 250 instead of dividing.
- (c) 2/7 — Method: each number in a ratio counts parts, so the whole is all the parts added together, and the fraction wanted is the cement parts over that total. Working: the mix has 5 + 2 = 7 parts altogether, and 2 of those parts are cement, so the cement is 2/7 of the mix. Answer: 2/7. The distractors: 2/5 comes from writing the cement parts over the sand parts, comparing one part with the other part instead of with the whole; 5/7 comes from writing the sand parts over the total, which answers about the wrong material; 7/2 comes from writing the total over the cement parts, turning the fraction upside down.
- (c) 1.25 cm — Method: find the real length using the first map's scale, then use the second map's scale to find its drawn length. Working: real length = 5 × 20 000 = 100 000 cm. On the second map: 100 000 ÷ 80 000 = 1.25 cm. Wrong options: 20 cm comes from inverting the ratio of the two scales (5 × 80 000 ÷ 20 000); 5 cm comes from wrongly assuming the length looks the same on both maps; 12.5 cm comes from dropping a zero from the second scale factor and dividing by 8 000 instead of 80 000 (100 000 ÷ 8 000).
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 3 : 4 — Method: a fraction compares a part with the whole, while this ratio compares one part with the other part, so find the fraction that is black before writing the ratio. Working: if 3/7 are blue then the black pens make up 7/7 − 3/7 = 4/7 of the box, so out of every 7 pens 3 are blue and 4 are black, and blue : black = 3 : 4. Answer: 3 : 4. The distractors: 3 : 7 comes from reading the numerator and the denominator of 3/7 straight off as the two parts, which compares the blue pens with the whole box rather than with the black pens; 4 : 3 comes from writing the black pens before the blue pens, reversing the order asked for; 4 : 7 is the same numerator-and-denominator reading applied to the black fraction 4/7, again comparing a part with the whole box.
- (d) 5 — Method: in an equation of inverse proportion the constant is divided by the value of x. Working: y = 20 ÷ x with x = 4 gives y = 20 ÷ 4 = 5. Answer: 5. The distractors: 80 comes from multiplying 20 by 4 instead of dividing, which is direct proportion applied to an inverse relationship; 16 comes from working out 20 − 4, treating the constant as something to subtract from; 0.2 comes from dividing the wrong way round, 4 ÷ 20.
- (a) £11.70 — Rate of pay = total pay ÷ hours worked, so £105.30 ÷ 9 = £11.70 per hour. Working out £105.30 − 9 = £96.30 subtracts the number of hours from the total pay instead of dividing. Working out £105.30 × 9 = £947.70 multiplies total pay by hours worked instead of dividing. Misplacing the decimal point in the correct answer gives £117.00 instead of £11.70. Maya's rate of pay is £11.70 per hour.
- (c) £338.69 — To increase by 12% each year, multiply by 1.12 twice. £270 × 1.12 × 1.12 = £338.688, which rounds to £338.69 (nearest penny, since the third decimal place is 8). £334.80 comes from treating the two 12% increases as a single flat 24% increase applied once instead of compounding: £270 × 1.24 = £334.80. £302.40 comes from applying the 12% increase only once, for 1 year instead of 2: £270 × 1.12 = £302.40. £338.68 comes from rounding £338.688 down to the nearest penny instead of up.
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (b) 250 g — Method: adding water changes the total mass but not the mass of salt, so find the salt, hold it fixed, use the new ratio to find the new total mass and subtract the mass already in the beaker. Working: 12:100 = x:500 gives 12 ÷ 100 × 500 = 60 g of salt; that 60 g must be 8% of the new mixture, so 8:100 = 60:y gives y = 60 ÷ 8 × 100 = 750 g; the water added is 750 − 500 = 250 g. Answer: 250 g. The distractors: 750 g is the mass of the diluted solution, given without taking away the 500 g that was in the beaker to start with; 60 g is the mass of salt, the quantity that stays the same, given instead of the mass of water; 20 g comes from treating the fall from 12% to 8% as 4% of the original 500 g, which measures a change in concentration as though it were a mass of water.
- (a) £20,000 — Method: add the parts of the ratio, divide the profit by the number of parts to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the partner asked about. Working: 3 + 5 + 4 = 12 parts, £48,000 ÷ 12 = £4,000 for one part, and that partner has 5 parts, so 5 × £4,000 = £20,000. Answer: £20,000. The distractors: £4,000 is the value of one part; £12,000 is the 3-part share; £16,000 is the 4-part share, which is what a candidate reaches by assuming the biggest share must go with the number written last in the ratio.
- (a) The plumber charges £20 for each extra hour worked — The gradient is the change in C divided by the change in h: (85 − 45) ÷ (3 − 1) = 40 ÷ 2 = £20. On this graph the gradient represents the extra amount charged for each extra hour worked, so the answer is 'The plumber charges £20 for each extra hour worked'. Not dividing by the change in h gives 40, the option that reads 'charges £40 for each extra hour worked' — that is the total change in cost between the two points, not the rate per hour. Reading off the C-value of the first point, 45, gives the option using £45 — that is the cost of a job lasting 1 hour, not the rate. Treating the gradient as a flat total charge regardless of the time taken misunderstands what a straight-line graph through two different h-values shows: the cost does depend on h, so it cannot be a single fixed total.
- (a) 1.5 km — Multiply the map length by the scale: 6 × 25 000 = 150 000 cm. Convert to kilometres: 150 000 cm = 1.5 km. Dividing by only 1000 instead of the full conversion when changing units gives 150 km, a hundred times too large. Misreading the scale as 1 : 2500 instead of 1 : 25 000 gives 6 × 2500 = 15 000 cm = 0.15 km, a hundred times too small. Leaving the answer as 150 000 without converting units at all, and calling it 150 000 km, mistakes centimetres for kilometres completely.
- (d) £7060 — A 6% decrease each year means the value becomes 100% − 6% = 94% of the previous year's value, and 94% = 0.94, so the multiplier is 0.94. Apply it once for each of the 3 years: £8500 × 0.94 = £7990 after 1 year, £7990 × 0.94 = £7510.60 after 2 years, £7510.60 × 0.94 = £7059.96 after 3 years, which rounds to £7060 to the nearest pound. (£6970 comes from using simple depreciation instead of compound, taking 6% of the original £8500 three times: £8500 − 3 × £510 = £6970. £7990 is the value after only 1 year, forgetting the remaining 2 years. £7511 is the value after only 2 years, £8500 × 0.94² = £7510.60, forgetting the third year.)
- (b) 2000 cm³ — Method: a cm³ is smaller than a litre, so changing litres into cm³ means multiplying by the conversion factor 1000. Working: 2 × 1000 = 2000. Answer: 2000 cm³. The distractors: 200 cm³ comes from multiplying by 100 instead of 1000; 20 cm³ comes from multiplying by 10; 20000 cm³ comes from multiplying by 10 000.
Build your own mix at the worksheet builder.