Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.The height of a ball, in metres, above the ground is plotted against time, in seconds, after it is thrown. The tangent to the graph at t = 1.5 seconds has gradient 2. Which of these four statements about the ball at t = 1.5 seconds is correct?
- 2.The density of a type of solid plastic is 0.9 g/cm³. Work out the mass of 0.5 m³ of the plastic, in kilograms.
- 3.A metal sample has a mass of 342.6 g and a volume of 18 cm³. Work out the density of the sample, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 4.The density of a type of wood is 0.8 g/cm³. Work out the mass of a piece of this wood with a volume of 150 cm³.
- 5.A company had 8000 employees. The number of employees decreased by 5% in the first year, and then increased by 5% in the second year. Work out the number of employees at the end of the second year, to the nearest whole number.
- 6.A furniture maker builds two mathematically similar bookcases. The smaller bookcase is 40 cm tall and uses 2 m² of wood. The larger bookcase is 60 cm tall. Work out the area of wood needed for the larger bookcase, giving your answer in m².
- 7.A hiker's distance from the start of the trail, in kilometres, is plotted against time, in minutes, since she set off. At t = 45 minutes she stops to rest, so her distance from the start is neither increasing nor decreasing at that instant. Which statement about the tangent to the distance–time graph at t = 45 minutes is correct?
- 8.A force of 250 N acts on an area of 0.5 m². Using pressure = force ÷ area, work out the pressure, in pascals.
- 9.A printer prints at a constant rate. The time taken to print a batch of forms is inversely proportional to the printer's speed, in pages per minute. Printing at 20 pages per minute takes 15 minutes. Work out how long the same batch takes to print at 25 pages per minute. Give your answer in minutes.
- 10.Maya buys a vintage car for £15000. Its value is expected to increase by 4% each year for 2 years. She then plans to sell the car and use £2000 of the money from the sale to buy a trailer. Work out how much money she will have left after selling the car and buying the trailer.
- 11.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
- 12.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 13.A train travels at a constant speed of 90 km/h. Work out the speed in m/s.
- 14.Two scale plans of the same football pitch are drawn: Plan A has a scale of 1 : 1000 and Plan B has a scale of 1 : 200. A pitch length is 8 cm on Plan A. Work out the length of the same pitch on Plan B, in centimetres.
- 15.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
Answer key
- (c) Height rising at 2 m/s at t = 1.5 s — A tangent's gradient on a height-time graph is the instantaneous rate of change of height, in metres per second, so gradient 2 means the ball's height is increasing at 2 m/s at t = 1.5 s. Saying the height 'is 2 m' confuses the gradient, a rate, with the y-value on the graph, which is the ball's height itself. Saying the ball 'travelled 2 m from t = 1 to t = 2' treats the instantaneous gradient at one instant as if it were the total distance risen over a whole one-second interval, which is a different quantity found from two height readings, not from one tangent. Saying the speed 'is 2 m/s²' uses the wrong units — m/s² measures acceleration, the rate of change of speed, not speed itself. Always check that the units quoted match what a height-time graph's gradient can actually give you: metres per second.
- (b) 450.00 kg — 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1,000,000 cm³, so 0.5 m³ = 500,000 cm³. Mass = density × volume = 0.9 × 500,000 = 450,000 g. Converting to kilograms by dividing by 1000 gives 450,000 ÷ 1000 = 450.00 kg. Skipping the m³-to-cm³ conversion and multiplying 0.9 × 0.5 = 0.45 treats the volume as if it were already 0.5 cm³, giving 0.45 kg. Finding the mass correctly in grams, 450,000 g, but not converting to kilograms leaves 450000.00 kg, out by a factor of 1000. Using the area conversion factor of 10,000, as if converting m² to cm², instead of the volume factor of 1,000,000 gives 0.5 × 10,000 = 5,000 'cm³', and a mass of 0.9 × 5,000 = 4,500 g, which is 4.50 kg.
- (b) 19.0 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 342.6 ÷ 18 = 19.0333…, which rounds to 19.0 g/cm³ (1 d.p.). 6166.8 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (342.6 × 18). 324.6 g/cm³ comes from subtracting the volume from the mass (342.6 − 18) instead of dividing. 0.1 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (18 ÷ 342.6 = 0.0525…, rounded to 1 d.p.).
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (b) 7980 — After the first year: 8000 × 0.95 = 7600. After the second year: 7600 × 1.05 = 7980. 8000 comes from assuming a 5% decrease followed by a 5% increase returns exactly to the starting number — it does not, because the increase acts on the smaller, already-reduced number. 8400 comes from applying only the second year's 5% increase to the original number: 8000 × 1.05 = 8400. 7600 comes from applying only the first year's 5% decrease and stopping there, without applying the second year's increase.
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
- (c) The tangent is horizontal, so its gradient is 0. — Method: at any point where a distance–time graph is momentarily neither increasing nor decreasing, the tangent to the graph at that point is horizontal, and the gradient of a horizontal line is 0 — this is the instantaneous rate of change at that instant. Working: since the hiker's distance is neither increasing nor decreasing at t = 45 minutes, the tangent there is horizontal, so its gradient is 0. Claiming the tangent is vertical, with an undefined gradient, is the opposite of what the stem says: a vertical tangent would mean the distance was changing infinitely fast at that instant, not that it had stopped changing, and on a distance–time graph it cannot happen at all. Reading the gradient as 45, the time value given in the stem, mistakes a value used to LOCATE the point for the rate of change AT that point. Claiming the gradient cannot be found without also knowing the distance at t = 45 minutes overlooks that 'momentarily stationary' already tells you the rate of change directly, without needing to read any distance value at all. Whenever a stem tells you a quantity is momentarily not changing, that is telling you the instantaneous rate of change directly — it is 0, and no further data is needed to find it.
- (c) 500 — Pressure = force ÷ area = 250 ÷ 0.5 = 500 pascals. Getting 125 comes from multiplying the force by the area instead of dividing (250 × 0.5 = 125). Getting 249.5 comes from subtracting the area from the force instead of dividing. Getting 50 comes from misreading the area as 5 m² instead of 0.5 m² and dividing 250 by 5.
- (a) 12 — Speed × time is constant: k = 20 × 15 = 300. At 25 pages per minute, the time is 300 ÷ 25 = 12 minutes. Getting 18.75 comes from treating speed and time as directly proportional and working out 15 × 25 ÷ 20 instead of dividing k by the new speed. Getting 20 comes from adding the increase in speed (25 − 20 = 5) onto the time (15 + 5 = 20). Getting 10 comes from subtracting that same increase in speed from the time (15 − 5 = 10).
- (a) £14224 — Value after 2 years: £15000 × 1.04 × 1.04 = £16224. Money left after buying the trailer: £16224 − £2000 = £14224. £14200 comes from treating the two 4% increases as a single flat 8% increase applied once instead of compounding: £15000 × 1.08 = £16200, and £16200 − £2000 = £14200. £13600 comes from applying the 4% increase only once, for 1 year instead of 2: £15000 × 1.04 = £15600, and £15600 − £2000 = £13600. £18224 comes from adding the £2000 instead of subtracting it: £16224 + £2000 = £18224.
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (c) 40 cm — First find the real pitch length using Plan A's scale: 8 × 1000 = 8000 cm. Now find its length on Plan B using Plan B's scale: 8000 ÷ 200 = 40 cm. Assuming both plans use the same scale and leaving the length as 8 cm ignores that Plan B has a different scale. Using the ratio of the two scales upside down, 200 ÷ 1000 = 0.2, then 8 × 0.2 = 1.6, gives 1.6 cm — Plan B is drawn to a larger scale than Plan A, so lengths on it should be bigger, not smaller. Dividing by 2000 instead of 200 gives 4 cm, ten times too small.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
Build your own mix at the worksheet builder.