Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
- 2.A shop's daily profit, in pounds, is plotted against the price charged for an item, in pounds. A tangent to the profit graph at a price of £15 passes through the points (12, 540) and (18, 480). Work out the instantaneous rate of change of profit with respect to price at £15, and state whether profit is increasing or decreasing there.
- 3.Water flows into a tank at a constant rate. After 8 minutes the tank holds 200 litres. Write the ratio of time in minutes to volume in litres, in its simplest form.
- 4.The height of a ball, in metres, above the ground is plotted against time, in seconds, after it is thrown. The tangent to the graph at t = 1.5 seconds has gradient 2. Which of these four statements about the ball at t = 1.5 seconds is correct?
- 5.Two mathematically similar cylinders have heights in the ratio 3 : 4. Write the ratio of their volumes in its simplest form.
- 6.The density of a type of solid plastic is 0.9 g/cm³. Work out the mass of 0.5 m³ of the plastic, in kilograms.
- 7.A furniture designer makes a scale model of a wardrobe using a scale of 1 : 8. The real wardrobe is 2.4 m tall and 1.2 m wide. Work out the perimeter of the front face of the model wardrobe, in centimetres.
- 8.A map has a scale of 1 : 40 000. A cycle path measures 7.5 cm on the map. Work out the real length of the cycle path, in kilometres.
- 9.Two mathematically similar picture frames have perimeters 30 cm and 45 cm. The area of the smaller frame is 40 cm². Work out the area of the larger frame.
- 10.In a choir of 30 singers, 40% are altos and the rest are sopranos. Write the number of sopranos as a fraction of the number of altos. Give your answer in its simplest form.
- 11.y is inversely proportional to x², and x is positive. When x = 2, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of x when y = 5.
- 12.The density of a type of wood is 0.8 g/cm³. Work out the mass of a piece of this wood with a volume of 150 cm³.
- 13.A coach journey of 240 km takes 3 hours. For this fixed distance the average speed needed is inversely proportional to the time taken. Work out the average speed needed to complete the same journey in 2 hours.
- 14.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 15.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
Answer key
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
- (d) Profit is decreasing by £10 per £1 rise in price. — The gradient of a tangent gives the instantaneous rate of change of profit with respect to price, found from the change in profit divided by the change in price between two points on the tangent. Here the tangent passes through (12, 540) and (18, 480), so the change in profit is 480 − 540 = −60 and the change in price is 18 − 12 = 6. The gradient is −60 ÷ 6 = −10. A negative gradient means profit is decreasing as price increases, so profit is decreasing at an instantaneous rate of £10 for every £1 rise in price. Subtracting the profits in the wrong order, 540 − 480 = 60, and dividing by the same change in price, 60 ÷ 6 = 10, gives a positive value and the wrong direction — profit is not increasing at £15. Stopping after finding only the change in profit, 480 − 540 = −60, without dividing by the change in price, is not a rate at all. Reading off the change in price, 6, and calling it the rate gives £6 per £1 rise in price, but 6 is only the width of the price interval — it is not a change in profit at all, and profit falls across that interval, so the direction is wrong too. The instantaneous rate of change of profit with respect to price at £15 is a decrease of £10 per £1 rise in price.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (c) Height rising at 2 m/s at t = 1.5 s — A tangent's gradient on a height-time graph is the instantaneous rate of change of height, in metres per second, so gradient 2 means the ball's height is increasing at 2 m/s at t = 1.5 s. Saying the height 'is 2 m' confuses the gradient, a rate, with the y-value on the graph, which is the ball's height itself. Saying the ball 'travelled 2 m from t = 1 to t = 2' treats the instantaneous gradient at one instant as if it were the total distance risen over a whole one-second interval, which is a different quantity found from two height readings, not from one tangent. Saying the speed 'is 2 m/s²' uses the wrong units — m/s² measures acceleration, the rate of change of speed, not speed itself. Always check that the units quoted match what a height-time graph's gradient can actually give you: metres per second.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (b) 450.00 kg — 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1,000,000 cm³, so 0.5 m³ = 500,000 cm³. Mass = density × volume = 0.9 × 500,000 = 450,000 g. Converting to kilograms by dividing by 1000 gives 450,000 ÷ 1000 = 450.00 kg. Skipping the m³-to-cm³ conversion and multiplying 0.9 × 0.5 = 0.45 treats the volume as if it were already 0.5 cm³, giving 0.45 kg. Finding the mass correctly in grams, 450,000 g, but not converting to kilograms leaves 450000.00 kg, out by a factor of 1000. Using the area conversion factor of 10,000, as if converting m² to cm², instead of the volume factor of 1,000,000 gives 0.5 × 10,000 = 5,000 'cm³', and a mass of 0.9 × 5,000 = 4,500 g, which is 4.50 kg.
- (d) 90 cm — Method: scale each dimension by the scale factor, then find the perimeter. Working: model height = 240 ÷ 8 = 30 cm; model width = 120 ÷ 8 = 15 cm. Perimeter = 2 × (30 + 15) = 90 cm. Wrong options: 11.25 cm comes from squaring the scale factor as if finding an area (720 ÷ 64); 510 cm comes from scaling only one dimension and leaving the other at full size; 720 cm comes from finding the real perimeter (2 × (240 + 120)) but forgetting to scale it down at all.
- (b) 3 km — Method: multiply by the scale factor to get the real length in centimetres, then convert to kilometres. Working: 7.5 × 40 000 = 300 000 cm. 300 000 ÷ 100 000 = 3 km. Wrong options: 30 km comes from dividing by 10 000 instead of 100 000 when converting to kilometres; 3000 km comes from dividing by 100 instead of 100 000; 0.3 km comes from dividing by 1 000 000, an extra factor of 10 too many.
- (c) 90 cm² — The perimeter ratio is 30 : 45, which simplifies to 2 : 3, so the larger frame is 1.5 times the perimeter of the smaller one. Areas scale with the square of this length scale factor: 1.5² = 2.25. 40 × 2.25 = 90, so the larger frame has an area of 90 cm². Giving 60 cm² uses the scale factor, 1.5, without squaring it (40 × 1.5 = 60). Giving 135 cm² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if area scaled like a volume (40 × 3.375 = 135). Giving 2.25 cm² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller frame's area of 40 cm².
- (d) 3/2 — Work out the number of altos: 40% of 30 = 12. The rest are sopranos, so there are 30 − 12 = 18 sopranos. Form the fraction 18/12; both numbers share a factor of 6, so 18 ÷ 6 = 3 and 12 ÷ 6 = 2, giving 3/2. 2/3 comes from writing the fraction the wrong way round, as altos over sopranos (12/18). 3/5 comes from comparing the sopranos with the whole choir (18/30), instead of with the altos. 7/3 comes from miscalculating 30 − 12 as 28 instead of 18, then forming 28/12.
- (a) 6 — Since y is inversely proportional to x², y = k/x². Using x = 2, y = 45: 2² = 4, so 45 = k ÷ 4, giving k = 45 × 4 = 180. The equation is y = 180/x². When y = 5: x² = 180 ÷ 5 = 36, so x = 6, taking the positive root because the question states that x is positive. Treating the relationship as inversely proportional to x itself gives k = 45 × 2 = 90 and then x = 90 ÷ 5 = 18, a different relationship. Multiplying by y instead of dividing by it when isolating x² gives x² = 180 × 5 = 900 and x = 30, the wrong operation. Stopping at x² = 36 without taking the square root leaves 36, not the value of x. When y = 5, x = 6.
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (c) 120 km/h — Method: for a fixed distance the average speed multiplied by the time is constant, and that constant is the distance, so divide the distance by the new time. Working: speed × time = 240, so in 2 hours the speed needed is 240 ÷ 2 = 120 km/h. Answer: 120 km/h. The distractors: 80 km/h is the average speed of the original journey, 240 ÷ 3, which answers for the 3-hour timing rather than the 2-hour one; 160 km/h comes from halving the 3 hours to 1.5 hours and working out 240 ÷ 1.5, instead of using the 2 hours the question gives; 480 km/h comes from multiplying the distance by the 2 hours rather than dividing by it.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
Build your own mix at the worksheet builder.