Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Two mathematically similar cylinders have heights in the ratio 3 : 4. Write the ratio of their volumes in its simplest form.
- 2.A population of penguins on an island is 2400. The population is predicted to grow by 7% each year. Work out the predicted population after 2 years, to the nearest whole number.
- 3.A car travels at a constant speed. It travels 150 miles in 3 hours. At the same speed, work out how far it travels in 5 hours.
- 4.The height of a candle, in cm, is measured as it burns: t = 0 min, height = 20.0; t = 3 min, height = 18.7; t = 5 min, height = 17.5; t = 6 min, height = 16.6; t = 7 min, height = 15.4; t = 9 min, height = 13.4. Which pair of readings gives the best estimate of the instantaneous rate of change of the height at t = 6 minutes, and why?
- 5.The total cost, in pounds, of manufacturing a batch of components is plotted against the number of components produced. A tangent to this graph at a particular point has gradient 3.60. What does the value 3.60 represent?
- 6.The number of subscribers to a streaming app, in thousands, is plotted against time, in months since launch. A tangent to the graph at t = 6 months has gradient 4.8. A tangent at t = 18 months has gradient 1.1. A manager claims the app is growing faster at 18 months than it was at 6 months. Work out how the growth rate has changed, and decide whether the manager is correct.
- 7.A recipe uses flour, sugar and butter in the ratio 8 : 3 : 5. Write the ratio of flour to the rest of the mixture (sugar and butter combined) in its simplest form.
- 8.The density of a type of wood is 0.8 g/cm³. Work out the mass of a piece of this wood with a volume of 150 cm³.
- 9.Water flows into a tank at a constant rate. After 8 minutes the tank holds 200 litres. Write the ratio of time in minutes to volume in litres, in its simplest form.
- 10.A hiker's distance from the start of the trail, in kilometres, is plotted against time, in minutes, since she set off. At t = 45 minutes she stops to rest, so her distance from the start is neither increasing nor decreasing at that instant. Which statement about the tangent to the distance–time graph at t = 45 minutes is correct?
- 11.A sculptor makes two mathematically similar statues. The smaller statue is 20 cm tall and 80 ml of varnish covers its surface. The larger statue is 50 cm tall. Work out how much varnish is needed to cover the surface of the larger statue.
- 12.There are 2500 electric cars registered in a town. The number is predicted to increase by 6% each year. Work out the predicted number of electric cars after 3 years, to the nearest whole number.
- 13.A metal cylinder has a mass of 356.5 g and a volume of 47 cm³. Work out the density of the cylinder, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 14.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 15.A fruit punch is made from orange juice, pineapple juice and lemonade in the ratio 5:3:2. A jug holds 3.5 litres of punch in total. Work out the volume of pineapple juice needed.
Answer key
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (d) 2748 — A 7% increase each year means the value becomes 100% + 7% = 107% of the previous year's value, and 107% = 1.07, so the multiplier is 1.07. Multiply by 1.07 for each of the 2 years: 2400 × 1.07 × 1.07 = 2747.76, which rounds to 2748. (2736 comes from using simple growth instead of compound: 2400 + 2 × (2400 × 0.07) = 2736. 2568 is the population after only 1 year, 2400 × 1.07, forgetting the second year's growth. 2747 comes from rounding 2747.76 down instead of up to the nearest whole number.)
- (c) 250 miles — Find the distance travelled in 1 hour: 150 ÷ 3 = 50 miles. Multiply by 5 hours: 50 × 5 = 250 miles. Giving 300 miles doubles the original distance (150 × 2 = 300) using a scale factor of 2 instead of the correct 5 ÷ 3. Giving 200 miles adds only one extra hour's distance, 50, instead of the two extra hours actually needed (150 + 50 = 200, rather than 150 + 100). Giving 90 miles divides by the scale factor instead of multiplying (150 × 3 ÷ 5 = 90).
- (b) t = 5 and t = 7 (closest, evenly spaced) — To estimate the instantaneous rate of change at t = 6, use the chord centred on t = 6 with the closest readings on either side, t = 5 and t = 7. The gradient of this chord is 15.4 − 17.5 = −2.1, then −2.1 ÷ 2 = −1.05 cm per minute. The interval t = 3 to t = 9 is also centred on t = 6 but is wider: 13.4 − 18.7 = −5.3, then −5.3 ÷ 6 ≈ −0.88 cm per minute — this brings in more of the curve's own change in steepness, so it is a worse estimate of the rate at the single instant t = 6. Using t = 6 and t = 7 only gives 15.4 − 16.6 = −1.2, then −1.2 ÷ 1 = −1.2 cm per minute, but this is not centred on t = 6 — it estimates the rate over (6, 7), not at t = 6 itself. Using t = 0 and t = 6 gives 16.6 − 20.0 = −3.4, then −3.4 ÷ 6 ≈ −0.57 cm per minute, the average rate for the whole first six minutes, not the rate at the instant t = 6. Always choose the chord that brackets the point as closely as possible.
- (d) £3.60 per component — The gradient of a cost-against-components graph has units of pounds per component, since cost is measured in pounds and the horizontal axis counts components. So 3.60 means it costs an extra £3.60 to produce one more component at that point. Calling it '£3.60 total cost' confuses the gradient, a rate, with the y-value on the graph, which is the total cost itself. Giving it as 3.60 components per pound swaps which axis is on top, giving the units of the reciprocal gradient, not the gradient itself. Turning 3.60 into a percentage invents a unit that has no basis in the graph's axes — a gradient here is a number of pounds, not a percentage. Always build the gradient's units from the two axes' own units, in the order y-axis over x-axis.
- (b) No — rate fell by 3.7 thousand/month — Each tangent gradient is the instantaneous growth rate, in thousand subscribers per month. To compare them, subtract the later rate from the earlier one: 4.8 − 1.1 = 3.7. Since 1.1 is less than 4.8, the growth rate has fallen by 3.7 thousand subscribers per month, so the manager is wrong — the app is growing more slowly at 18 months, not faster. Subtracting the other way round and calling the result a rise, 'rate rose by 3.7 thousand/month', gets the direction backwards: the later gradient is the smaller of the two. Adding the two gradients, 4.8 + 1.1 = 5.9, and calling this a combined rate that shows speeding up, is the wrong operation for comparing two rates. Treating the difference 3.7 as a total number of subscribers lost, rather than a rate in thousands per month, confuses a rate with a count. Always subtract the two rates in a sensible order and keep the units in thousands per month.
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (c) The tangent is horizontal, so its gradient is 0. — Method: at any point where a distance–time graph is momentarily neither increasing nor decreasing, the tangent to the graph at that point is horizontal, and the gradient of a horizontal line is 0 — this is the instantaneous rate of change at that instant. Working: since the hiker's distance is neither increasing nor decreasing at t = 45 minutes, the tangent there is horizontal, so its gradient is 0. Claiming the tangent is vertical, with an undefined gradient, is the opposite of what the stem says: a vertical tangent would mean the distance was changing infinitely fast at that instant, not that it had stopped changing, and on a distance–time graph it cannot happen at all. Reading the gradient as 45, the time value given in the stem, mistakes a value used to LOCATE the point for the rate of change AT that point. Claiming the gradient cannot be found without also knowing the distance at t = 45 minutes overlooks that 'momentarily stationary' already tells you the rate of change directly, without needing to read any distance value at all. Whenever a stem tells you a quantity is momentarily not changing, that is telling you the instantaneous rate of change directly — it is 0, and no further data is needed to find it.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (a) 2978 — A rise of 6% is a multiplier of 1.06, applied once for each year. After year 1: 2500 × 1.06 = 2650. After year 2: 2650 × 1.06 = 2809. After year 3: 2809 × 1.06 = 2977.54, which is 2978 to the nearest whole number. Multiplying by 1.18 in one go would be wrong, because the second and third years grow from larger numbers than the first.
- (c) 7.6 — Density = mass ÷ volume, so 356.5 ÷ 47 = 7.585..., which rounds to 7.6 g/cm³ (1 d.p.). (0.1 comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume, the wrong way round. 7.5 comes from rounding 7.585 down instead of up to 1 decimal place. 403.5 comes from adding the mass and the volume instead of dividing.)
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 1.05 litres — Method: find the value of one part of the ratio from the total volume, then find the share for pineapple juice. Working: the ratio 5:3:2 has 5 + 3 + 2 = 10 parts, so one part is 3.5 ÷ 10 = 0.35 litres, and the pineapple juice is 3 × 0.35 = 1.05 litres. So 1.05 litres of pineapple juice is needed. Distractor 1.75 litres is the volume of orange juice, not pineapple juice. Distractor 0.7 litres is the volume of lemonade, not pineapple juice. Distractor 0.35 litres is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
Build your own mix at the worksheet builder.