Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Two mathematically similar tins have heights 8 cm and 12 cm. Jayden says that the volume of the larger tin is 1.5 times the volume of the smaller tin. Give a reason why Jayden is incorrect, and work out the correct volume scale factor.
- 2.A cyclist rides at an average speed of 24 km/h for 1 hour 15 minutes. Work out the distance travelled, in km.
- 3.A sequence is defined by the iterative rule x_{n+1} = 0.5x_n + 20, with x_0 = 0. By working out x_1, x_2 and x_3, find the value that the sequence is approaching.
- 4.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 5.x × y is used to test whether two quantities are in inverse proportion. For the pairs x = 4, y = 15 and x = 6, y = 10, which statement is correct?
- 6.In a fruit bowl, the ratio of apples to oranges is 5 : 3. Work out what percentage of the fruit in the bowl is apples.
- 7.A coach journey is 372 miles in total. After a stop, the coach has travelled 217 miles. Write the distance still to travel as a fraction of the total journey. Give your answer in its simplest form.
- 8.A map has a scale of 1 : 20 000. A different map of the same area has a scale of 1 : 80 000. A lake's shoreline is drawn 5 cm long on the first map. Work out the length of the same shoreline on the second map, in centimetres.
- 9.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 10.A shop sells ribbon by the metre. 2 m costs £3.00, 4 m costs £6.00, and 7 m costs £10.50. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of ribbon bought? Choose the correct verdict and reason.
- 11.A patient is given a dose of 200 mg of a drug. Each hour, 30% of the drug remaining in the bloodstream is eliminated, and then a further dose of 50 mg is given. Using the recurrence D_{n+1} = 0.7D_n + 50, with D_0 = 200, work out the amount of drug in the bloodstream after 2 hours.
- 12.A force of 250 N acts on an area of 0.5 m². Using pressure = force ÷ area, work out the pressure, in pascals.
- 13.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 14.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 15.A cyclist travels 18 km in 45 minutes. Work out the average speed, in km/h.
Answer key
- (a) 3.375 — Method: the volume scale factor between similar shapes is the length scale factor cubed, not the length scale factor itself. Working: the length scale factor is 12 ÷ 8 = 1.5, and 1.5³ = 3.375. Answer: 3.375. Jayden's answer, 1.5, is only the LENGTH scale factor — he never cubed it to get the volume scale factor. 2.25 comes from squaring the length scale factor instead of cubing it, which would give the area scale factor. 4.5 comes from multiplying the length scale factor by 3 (the number of dimensions) instead of cubing it.
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (c) 40 — Working out successive terms shows where the sequence is heading, but the terms themselves keep changing — the limit is the value where the sequence stops changing, so x_{n+1} = x_n = L there. Substituting into the rule: L = 0.5L + 20. Subtracting 0.5L from both sides: L − 0.5L = 20, so 0.5L = 20, and L = 20 ÷ 0.5 = 40. The individual terms are x_1 = 0.5 × 0 + 20 = 20, x_2 = 0.5 × 20 + 20 = 30 and x_3 = 0.5 × 30 + 20 = 35, getting closer to this value but not equal to it — 35 is only the third term, not the limit. Multiplying by 0.5 instead of dividing at the final step, 20 × 0.5 = 10, undoes the rearrangement rather than completing it, and gives a value smaller than terms the sequence has already passed. Writing the fixed-point equation with the wrong sign, L = 0.5L − 20, gives 0.5L = −20 and L = −40, which cannot be right since every term in the sequence is positive and increasing. The value the sequence is approaching is 40.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (b) They are in inverse proportion, because x × y = 60 for both pairs. — Testing inverse proportion means checking that x × y is the same for every pair: 4 × 15 = 60 and 6 × 10 = 60, so the quantities are in inverse proportion. Saying they are not in inverse proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test. Saying they are not in inverse proportion because y ÷ x differs uses the test for direct proportion, and finding that it differs tells us nothing about inverse proportion. Saying x × y = 40 for both pairs is an arithmetic slip: 4 × 15 = 60, not 40.
- (b) 62.5% — Total parts = 5 + 3 = 8. Apples make up 5 parts, so the percentage is 5/8 × 100 = 62.5%. A student who finds the oranges' share instead gets 3/8 × 100 = 37.5%. A student who assumes an even split gets 50%. A student who inverts the fraction gets 8/5 × 100 = 160%.
- (a) 5/12 — Work out the distance still to travel: 372 − 217 = 155 miles. Form the fraction 155/372; both numbers share a factor of 31, so 155 ÷ 31 = 5 and 372 ÷ 31 = 12, giving 5/12. 7/12 comes from writing the distance already travelled as the fraction of the journey (217/372 = 7/12), instead of the distance still to travel. 145/372 comes from miscalculating 372 − 217 as 145 instead of 155. 5/7 comes from comparing the remaining distance with the distance already travelled (155/217 = 5/7), instead of with the total journey.
- (c) 1.25 cm — Method: find the real length using the first map's scale, then use the second map's scale to find its drawn length. Working: real length = 5 × 20 000 = 100 000 cm. On the second map: 100 000 ÷ 80 000 = 1.25 cm. Wrong options: 20 cm comes from inverting the ratio of the two scales (5 × 80 000 ÷ 20 000); 5 cm comes from wrongly assuming the length looks the same on both maps; 12.5 cm comes from dropping a zero from the second scale factor and dividing by 8 000 instead of 80 000 (100 000 ÷ 8 000).
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (a) Yes — the cost per metre is £1.50 each time — Direct proportion holds if the cost per metre is the same every time. Check each pair: 3.00 ÷ 2 = 1.50, 6.00 ÷ 4 = 1.50, and 10.50 ÷ 7 = 1.50. All three give the same rate, £1.50 per metre, so the data does show direct proportion. Saying only that the cost increases as the length increases is not enough on its own — many non-proportional relationships also increase, so this reason does not prove proportion. Misreading 10.50 ÷ 7 as 1.05 by misplacing the decimal point gives a false mismatch that is not actually there. Requiring every length to be a double of another confuses a special case (doubling) with the general test, which is that the rate itself stays constant. The data does show direct proportion, at £1.50 per metre.
- (c) 183 mg — Apply the decay, then add the new dose, once for each hour. Hour 1: 0.7 × 200 = 140, then 140 + 50 = 190. Hour 2: 0.7 × 190 = 133, then 133 + 50 = 183, so there is 183 mg after 2 hours. Forgetting the top-up dose and only applying the decay gives 0.7 × 200 = 140, then 0.7 × 140 = 98 — this ignores that a further 50 mg is given every hour. Adding the 50 mg BEFORE the decay is applied, instead of after, gives 0.7 × (200 + 50) = 175, then 0.7 × (175 + 50) = 157.5, which changes how much of the dose is eliminated in the same hour it is given. Multiplying by 0.3, the percentage ELIMINATED, instead of by 0.7, the percentage REMAINING, gives 0.3 × 200 + 50 = 110, then 0.3 × 110 + 50 = 83 — this mixes up the amount that leaves the bloodstream with the amount that stays in it. Always check whether a percentage describes what remains or what is removed before choosing the multiplier.
- (c) 500 — Pressure = force ÷ area = 250 ÷ 0.5 = 500 pascals. Getting 125 comes from multiplying the force by the area instead of dividing (250 × 0.5 = 125). Getting 249.5 comes from subtracting the area from the force instead of dividing. Getting 50 comes from misreading the area as 5 m² instead of 0.5 m² and dividing 250 by 5.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (b) 24 km/h — First convert 45 minutes to hours: 45 ÷ 60 = 0.75 hours. Then divide the distance by the time: 18 ÷ 0.75 = 24 km/h. Reading 45 minutes as 0.45 hours (writing the minutes after the decimal point instead of dividing by 60) gives 18 ÷ 0.45 = 40 km/h. Working out 18 × 0.75 = 13.5 multiplies by the time instead of dividing. Working out 18 ÷ 45 = 0.4 divides by 45 without ever converting the minutes to hours. The cyclist's average speed is 24 km/h.
Build your own mix at the worksheet builder.