Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A tap fills a tank at a rate of 15 litres per minute. Given that 1 litre = 1000 cm³, work out the rate at which the tank fills in cm³ per second.
- 2.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 3.A population of penguins on an island is 2400. The population is predicted to grow by 7% each year. Work out the predicted population after 2 years, to the nearest whole number.
- 4.A cartographer is choosing a scale for a map to show a small park in as much detail as possible. Which of these scales would show the MOST detail — 1 : 500, 1 : 5000, or 1 : 50 000? Give the correct scale and reason.
- 5.A company's turnover was £128 000 in 2023 and £176 000 in 2024. Work out the multiplier that changes the 2023 turnover into the 2024 turnover.
- 6.A model railway is built at a scale where the ratio of model length to real length is 1 : 76. Given that a real carriage is 20.6 metres long, work out the length of the model carriage in centimetres, to 1 decimal place.
- 7.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 8.Map A has a scale of 1 : 25000 and Map B has a scale of 1 : 50000, both showing the same area. A real distance of 10 km is measured on each map. On which map does this distance appear as the longer length, and how long is it on that map, in centimetres?
- 9.A lorry is carrying a load of mass m tonnes. Given that 1 tonne = 1000 kg, write down an expression for the mass of the load in kilograms.
- 10.A loan of £3000 has interest added at 2% each month, and then a fixed repayment of £200 is made. This is modelled by the recurrence B_{n+1} = 1.02B_n − 200, where B_n is the balance after n months and B_0 = 3000. Work out the balance after 2 months.
- 11.Priya invests £750 in a savings account that pays simple interest. After 3 years, the account contains £840. Work out the annual rate of simple interest.
- 12.A cyclist rides at an average speed of 24 km/h for 1 hour 15 minutes. Work out the distance travelled, in km.
- 13.The temperature of a chemical reaction, in °C, is modelled by T = 80 − 6t + 0.5t², where t is the time in minutes after the reaction starts. Which of these four statements about the reaction between t = 2 and t = 6 minutes is correct?
- 14.A firework rocket's height above the ground, in metres, t seconds after launch, is modelled by h = 30t − 5t². Use a chord between t = 1 second and t = 3 seconds to estimate the instantaneous rate of change of the height at t = 2 seconds, in m/s.
- 15.The density of a type of solid plastic is 0.9 g/cm³. Work out the mass of 0.5 m³ of the plastic, in kilograms.
Answer key
- (d) 250 cm³/s — Method: first change litres per minute into cm³ per minute, then change per minute into per second. Working: 15 × 1000 = 15000 cm³ per minute, then 15000 ÷ 60 = 250 cm³ per second. So the tank fills at 250 cm³ per second. Distractor 15000 cm³/s comes from stopping after the first step and forgetting to change minutes into seconds. Distractor 900000 cm³/s comes from multiplying by 60 instead of dividing. Distractor 2500 cm³/s comes from dividing by 6 instead of 60.
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (d) 2748 — A 7% increase each year means the value becomes 100% + 7% = 107% of the previous year's value, and 107% = 1.07, so the multiplier is 1.07. Multiply by 1.07 for each of the 2 years: 2400 × 1.07 × 1.07 = 2747.76, which rounds to 2748. (2736 comes from using simple growth instead of compound: 2400 + 2 × (2400 × 0.07) = 2736. 2568 is the population after only 1 year, 2400 × 1.07, forgetting the second year's growth. 2747 comes from rounding 2747.76 down instead of up to the nearest whole number.)
- (b) 1 : 500 — smallest real distance per cm (5 m), most detail — Method: compare what one centimetre represents in real life for each scale — the scale with the smallest real distance per cm shows the most detail. Working: for 1 : 500, 1 cm represents 500 cm (5 m); for 1 : 5000, 1 cm represents 50 m; for 1 : 50 000, 1 cm represents 500 m. Since 5 m is the smallest, 1 : 500 shows the most detail. Wrong options: '1 : 50 000 — covers the largest real area' wrongly assumes covering more area means more detail, when it is the opposite; '1 : 5000 — the middle value' wrongly assumes the middle scale is automatically the most balanced; '1 : 500 — covers the largest real distance' picks the correct scale but states an incorrect fact, since 1 : 500 actually covers the smallest real distance per cm.
- (a) 1.375 — The multiplier is the new value divided by the original value: 176 000 ÷ 128 000 = 1.375. Choosing 0.375 comes from working out the increase as a fraction of the original (48 000 ÷ 128 000 = 0.375) and stopping there, without adding on the 1 whole that represents the original turnover. Choosing 0.727 comes from dividing the 2023 turnover by the 2024 turnover, the wrong way round (128 000 ÷ 176 000, rounded to 3 decimal places). Choosing 137.5 comes from writing the multiplier as a percentage — the 2024 turnover is 137.5% of the 2023 turnover — instead of converting it to the decimal multiplier 1.375.
- (c) 27.1 cm — The model length is 20.6 ÷ 76 = 0.271052... metres. Converting to centimetres by multiplying by 100 gives 27.1052..., which rounds to 27.1 cm. Forgetting to convert metres to centimetres leaves the answer as 0.271052... metres, which rounds to 0.3 cm if the unit is simply relabelled. Multiplying by 1000 instead of 100 when converting metres to centimetres gives 271.052..., which rounds to 271.1 cm. Multiplying by 76 instead of dividing, 20.6 × 76 = 1565.6, uses the scale factor the wrong way round — that would be the real length if the model were 20.6 units long, not the other way round.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) Map A, where the distance is 40 cm — 10 km = 1,000,000 cm. On Map A: 1000000 ÷ 25000 = 40 cm. On Map B: 1000000 ÷ 50000 = 20 cm. Since 40 cm is longer than 20 cm, the same real distance appears longer on Map A, the map with the smaller scale number. 'Map B, where the distance is 20 cm' has the correct working for Map B but names the wrong map as the one with the longer length. 'Map A, where the distance is 20 cm' correctly identifies Map A but pairs it with Map B's length. 'Map B, where the distance is 40 cm' correctly identifies Map A's length but attaches it to the wrong map.
- (a) 1000m — Method: kilograms are a smaller unit than tonnes, so change tonnes into kilograms by multiplying by 1000. Working: m tonnes = m × 1000 kg = 1000m kg. So the expression is 1000m. Distractor m/1000 comes from dividing by 1000 instead of multiplying, which would make the number of kilograms smaller than the number of tonnes, the wrong way round. Distractor 1000 + m comes from adding the conversion factor instead of multiplying by it. Distractor m − 1000 comes from subtracting the conversion factor instead of multiplying by it.
- (c) £2717.20 — The recurrence B_{n+1} = 1.02B_n − 200 must be applied once for each month, using the previous month's balance each time. Starting from B_0 = 3000: 3000 × 1.02 = 3060, so B_1 = 3060 − 200 = 2860. Then 2860 × 1.02 = 2917.2, so B_2 = 2917.2 − 200 = 2717.2. Stopping after one month leaves B_1 = £2860.00, not the balance after two months. Applying two months of interest together, 1.02² = 1.0404, and 3000 × 1.0404 = 3121.2, and then subtracting 400 in one go, 3121.2 − 400 = 2721.2, does not reproduce the recurrence, because the second month's interest should be earned on the balance after the first repayment, not on the original £3000. Subtracting £200 twice from B_1 without adding a second month of interest, 2860 − 200 = 2660, drops the interest for the second month altogether. The balance after 2 months is £2717.20.
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (c) Average rate, t = 2 to 6, is −2°C/min — First find the temperature at each end of the interval. At t = 2, T = 80 − 6 × 2 + 0.5 × 2² = 80 − 12 + 2 = 70. At t = 6, T = 80 − 6 × 6 + 0.5 × 6² = 80 − 36 + 18 = 62. The average rate of change over the interval is the change in T divided by the change in t: 62 − 70 = −8, then −8 ÷ 4 = −2°C per minute, so the statement about the average rate is correct. The instantaneous rate at t = 6 is not −2: completing the square gives T = 0.5(t − 6)² + 62, so t = 6 is the turning point of the curve, where the tangent is horizontal and the rate is 0°C per minute — the reaction has stopped cooling by then. The instantaneous rate at t = 2 is not −2 either: a short chord centred on t = 2, from t = 1.9 (T = 70.405) to t = 2.1 (T = 69.605), gives −0.8 ÷ 0.2 = −4°C per minute, so the reaction is cooling twice as fast at the start of the interval as the average over it. Saying the temperature falls 2°C in total confuses the RATE, −2°C per minute, with a TOTAL drop, which is 70 − 62 = 8°C over the four minutes. Always check whether a figure is a rate, per minute, or a total change.
- (d) 10 — First find the height at each end of the chord. At t = 1, h = 30 × 1 − 5 × 1² = 30 − 5 = 25. At t = 3, h = 30 × 3 − 5 × 3² = 90 − 45 = 45. The gradient of the chord estimates the instantaneous rate at the midpoint t = 2: 45 − 25 = 20, then 20 ÷ (3 − 1) = 20 ÷ 2 = 10 m/s. Finding the change in height but forgetting to divide by the change in time gives 20, which is a distance, not a rate. Averaging the two heights instead of finding the difference gives (25 + 45) ÷ 2 = 70 ÷ 2 = 35. Subtracting in the wrong order, 25 − 45 = −20, then −20 ÷ 2 = −10, gives the correct size with the sign flipped — the rocket is rising, not falling, at t = 2 seconds, so a negative rate cannot be right here.
- (b) 450.00 kg — 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1,000,000 cm³, so 0.5 m³ = 500,000 cm³. Mass = density × volume = 0.9 × 500,000 = 450,000 g. Converting to kilograms by dividing by 1000 gives 450,000 ÷ 1000 = 450.00 kg. Skipping the m³-to-cm³ conversion and multiplying 0.9 × 0.5 = 0.45 treats the volume as if it were already 0.5 cm³, giving 0.45 kg. Finding the mass correctly in grams, 450,000 g, but not converting to kilograms leaves 450000.00 kg, out by a factor of 1000. Using the area conversion factor of 10,000, as if converting m² to cm², instead of the volume factor of 1,000,000 gives 0.5 × 10,000 = 5,000 'cm³', and a mass of 0.9 × 5,000 = 4,500 g, which is 4.50 kg.
Build your own mix at the worksheet builder.