Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.The height of a candle, in cm, is measured as it burns: t = 0 min, height = 20.0; t = 3 min, height = 18.7; t = 5 min, height = 17.5; t = 6 min, height = 16.6; t = 7 min, height = 15.4; t = 9 min, height = 13.4. Which pair of readings gives the best estimate of the instantaneous rate of change of the height at t = 6 minutes, and why?
- 2.A firework rocket's height above the ground, in metres, t seconds after launch, is modelled by h = 30t − 5t². Use a chord between t = 1 second and t = 3 seconds to estimate the instantaneous rate of change of the height at t = 2 seconds, in m/s.
- 3.There are 2500 electric cars registered in a town. The number is predicted to increase by 6% each year. Work out the predicted number of electric cars after 3 years, to the nearest whole number.
- 4.Two mathematically similar hexagonal tiles have areas 18 cm² and 50 cm². Work out the ratio of the side length of the smaller tile to the side length of the larger tile, in simplest form.
- 5.The height of water in a tank, h metres, t minutes after a tap is opened is modelled by h = 0.02t² + 0.5. Estimate the instantaneous rate of change of the height at t = 10, using the gradient of the chord joining t = 9 and t = 11.
- 6.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
- 7.A map has a scale of 1 : 20 000. A different map of the same area has a scale of 1 : 80 000. A lake's shoreline is drawn 5 cm long on the first map. Work out the length of the same shoreline on the second map, in centimetres.
- 8.A cyclist rides at an average speed of 24 km/h for 1 hour 15 minutes. Work out the distance travelled, in km.
- 9.A charity collects donations from adults and children in the ratio 5:2. Altogether, £238 is collected. Work out how much more the adults donate than the children.
- 10.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
- 11.A tangent to a distance–time graph, with distance in kilometres and time in minutes, has gradient 0.78 kilometres per minute at a particular point. Work out the instantaneous rate of change of distance with time, in kilometres per hour.
- 12.A map has a scale of 1 : 40 000. A cycle path measures 7.5 cm on the map. Work out the real length of the cycle path, in kilometres.
- 13.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 14.A 1.5 kg bag of pasta costs £2.85 and a 2.4 kg bag of the same pasta costs £4.32. Work out which bag gives better value for money.
- 15.Priya is paid £58.50 for working 7.5 hours on a Saturday. Work out her rate of pay, in £ per hour.
Answer key
- (b) t = 5 and t = 7 (closest, evenly spaced) — To estimate the instantaneous rate of change at t = 6, use the chord centred on t = 6 with the closest readings on either side, t = 5 and t = 7. The gradient of this chord is 15.4 − 17.5 = −2.1, then −2.1 ÷ 2 = −1.05 cm per minute. The interval t = 3 to t = 9 is also centred on t = 6 but is wider: 13.4 − 18.7 = −5.3, then −5.3 ÷ 6 ≈ −0.88 cm per minute — this brings in more of the curve's own change in steepness, so it is a worse estimate of the rate at the single instant t = 6. Using t = 6 and t = 7 only gives 15.4 − 16.6 = −1.2, then −1.2 ÷ 1 = −1.2 cm per minute, but this is not centred on t = 6 — it estimates the rate over (6, 7), not at t = 6 itself. Using t = 0 and t = 6 gives 16.6 − 20.0 = −3.4, then −3.4 ÷ 6 ≈ −0.57 cm per minute, the average rate for the whole first six minutes, not the rate at the instant t = 6. Always choose the chord that brackets the point as closely as possible.
- (d) 10 — First find the height at each end of the chord. At t = 1, h = 30 × 1 − 5 × 1² = 30 − 5 = 25. At t = 3, h = 30 × 3 − 5 × 3² = 90 − 45 = 45. The gradient of the chord estimates the instantaneous rate at the midpoint t = 2: 45 − 25 = 20, then 20 ÷ (3 − 1) = 20 ÷ 2 = 10 m/s. Finding the change in height but forgetting to divide by the change in time gives 20, which is a distance, not a rate. Averaging the two heights instead of finding the difference gives (25 + 45) ÷ 2 = 70 ÷ 2 = 35. Subtracting in the wrong order, 25 − 45 = −20, then −20 ÷ 2 = −10, gives the correct size with the sign flipped — the rocket is rising, not falling, at t = 2 seconds, so a negative rate cannot be right here.
- (a) 2978 — A rise of 6% is a multiplier of 1.06, applied once for each year. After year 1: 2500 × 1.06 = 2650. After year 2: 2650 × 1.06 = 2809. After year 3: 2809 × 1.06 = 2977.54, which is 2978 to the nearest whole number. Multiplying by 1.18 in one go would be wrong, because the second and third years grow from larger numbers than the first.
- (d) 3 : 5 — Simplify the area ratio: 18 : 50 divides by 2 to give 9 : 25. Areas scale with the square of the length ratio, so take the square root of each part: the square root of 9 is 3, and the square root of 25 is 5, giving a side length ratio of 3 : 5. Giving 5 : 3 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger. Giving 9 : 25 is the simplified area ratio, without square-rooting it. Giving 18 : 50 is the area ratio before it has even been simplified.
- (d) 0.40 m/min — To estimate an instantaneous rate of change at a point without a diagram, use the gradient of a chord joining two points close to it, one on each side. At t = 9: 0.02 × 81 = 1.62, so h = 1.62 + 0.5 = 2.12. At t = 11: 0.02 × 121 = 2.42, so h = 2.42 + 0.5 = 2.92. The change in height is 2.92 − 2.12 = 0.80 and the change in time is 11 − 9 = 2, so the gradient of the chord is 0.80 ÷ 2 = 0.40. Reporting the change in height, 0.80, on its own is not a rate, because it has not been divided by the 2 minutes over which it happened. Using the chord from t = 0 (where h = 0.5) to t = 11 instead gives 2.92 − 0.5 = 2.42, and 2.42 ÷ 11 = 0.22, which is the average gradient over the whole 11 minutes, not the instantaneous rate at t = 10. Substituting t = 10 into the formula gives 0.02 × 100 + 0.5 = 2.50, which is the height of the water at that moment, not the rate at which the height is rising. The estimated instantaneous rate of change at t = 10 is 0.40 m/min.
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
- (c) 1.25 cm — Method: find the real length using the first map's scale, then use the second map's scale to find its drawn length. Working: real length = 5 × 20 000 = 100 000 cm. On the second map: 100 000 ÷ 80 000 = 1.25 cm. Wrong options: 20 cm comes from inverting the ratio of the two scales (5 × 80 000 ÷ 20 000); 5 cm comes from wrongly assuming the length looks the same on both maps; 12.5 cm comes from dropping a zero from the second scale factor and dividing by 8 000 instead of 80 000 (100 000 ÷ 8 000).
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (a) 46.8 km/h — Method: 1 hour = 60 minutes, so a rate given in kilometres per minute is converted to kilometres per hour by multiplying by 60. Working: 0.78 × 60 = 46.8, so the instantaneous rate of change is 46.8 kilometres per hour. Keeping the given value unchanged and only relabelling the unit gives 0.78 km/h, which ignores that the time unit has changed. Dividing by 60 instead of multiplying — as you would when converting to a larger length unit — gives 0.78 ÷ 60 = 0.013 km/h, the wrong direction for a rate measured against a larger time unit. Adding 60 to the given rate instead of multiplying by it gives 0.78 + 60 = 60.78 km/h. Converting a rate always means multiplying or dividing by the conversion factor between the units, never adding it, and the direction depends on whether the new time unit is bigger or smaller than the old one.
- (b) 3 km — Method: multiply by the scale factor to get the real length in centimetres, then convert to kilometres. Working: 7.5 × 40 000 = 300 000 cm. 300 000 ÷ 100 000 = 3 km. Wrong options: 30 km comes from dividing by 10 000 instead of 100 000 when converting to kilometres; 3000 km comes from dividing by 100 instead of 100 000; 0.3 km comes from dividing by 1 000 000, an extra factor of 10 too many.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
Build your own mix at the worksheet builder.