Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 2.A garden centre has 90 rose bushes in stock. It receives a delivery that increases its stock of rose bushes by 20%. In the same week it sells 150 lavender bushes. Work out the new number of rose bushes, then write it as a fraction of the number of lavender bushes sold, giving your answer in its simplest form.
- 3.The population of a town, P thousand, is plotted against time, t years, since 2020. A tangent to the graph at t = 6 has gradient 2.5. What does this gradient represent?
- 4.A population of fish in a lake is modelled by the recurrence P_{n+1} = 1.1P_n − 30, where P_n is the population after n years, 30 fish are removed by fishing each year, and P_0 = 400. After how many complete years does the population first exceed 460?
- 5.Two mathematically similar picture frames have perimeters 30 cm and 45 cm. The area of the smaller frame is 40 cm². Work out the area of the larger frame.
- 6.Two mathematically similar garden ponds have surface areas of 12 m² and 27 m². The fencing needed to go around the smaller pond costs £96. Assuming the cost of fencing is proportional to the perimeter of the pond, work out the cost of fencing the larger pond.
- 7.A rectangular room is drawn on a plan with a scale of 1 : 50. On the plan, the room measures 8 cm by 6 cm. Work out the real area of the room, in square metres.
- 8.A laptop priced at £520 is first increased by 15%, and then the new price is decreased by 20%. Work out the final price of the laptop.
- 9.Water flows into a tank at a constant rate. After 8 minutes the tank holds 200 litres. Write the ratio of time in minutes to volume in litres, in its simplest form.
- 10.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 11.A graph shows y plotted against x. The graph is a curve that gets closer to both axes but never touches them, and y decreases as x increases. Write down whether this graph could show direct proportion, inverse proportion, or neither.
- 12.A trust fund contains £8000. Each year, 5% interest is added, and then £600 is paid out to a charity. Work out the amount remaining in the fund after 2 years.
- 13.The exchange rate is £1 = €1.15. Convert £200 to euros.
- 14.An ice-cream van's daily takings, in £, are modelled by a curve plotted against the average temperature that day, in °C. At a temperature of 22°C, the gradient of the tangent to this curve is 14. What does this gradient tell you about the takings at 22°C?
- 15.The cost, in pounds, of hiring a minibus is modelled against the number of passengers booked. A tangent to the cost graph at 20 passengers passes through the points (16, 184) and (24, 216). Work out the instantaneous rate at which the cost increases with each extra passenger, at 20 passengers.
Answer key
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 18/25 — First find the new number of rose bushes: 90 × 1.2 = 108 (a 20% increase multiplies by 1.2). Then write 108 over 150 and divide top and bottom by 6 to get 18/25. Choosing 3/5 comes from using the original 90 rose bushes without applying the 20% increase (90/150 = 3/5). Choosing 25/18 comes from writing the number of lavender bushes over the new number of rose bushes, the wrong way round. Choosing 3/25 comes from multiplying 90 by 0.2 instead of 1.2, finding only the increase (18) rather than the new total, then writing 18/150 = 3/25.
- (d) The population is growing at 2500 people per year. — The gradient of a tangent to a graph gives the instantaneous rate of change of the quantity on the vertical axis with respect to the quantity on the horizontal axis, at that exact point — not the total change and not an average. Here the vertical axis is population in thousands and the horizontal axis is time in years, so the gradient is measured in thousands of people per year. A gradient of 2.5 means the population is growing at an instantaneous rate of 2.5 thousand people per year, and since P is measured in thousands, 2.5 × 1000 = 2500 people per year. This describes the rate of change at that instant, not the total increase over the 6 years and not an average population.
- (b) 5 years — The recurrence P_{n+1} = 1.1P_n − 30 must be applied once per year, checking after each application whether the population has passed 460. Starting from P_0 = 400: 400 × 1.1 − 30 = 410, so P_1 = 410. Then 410 × 1.1 − 30 = 421, so P_2 = 421. Then 421 × 1.1 − 30 = 433.1, so P_3 = 433.1. Then 433.1 × 1.1 − 30 = 446.41, so P_4 = 446.41, which is still below 460. Then 446.41 × 1.1 − 30 = 461.051, so P_5 = 461.051, the first value above 460. The population first exceeds 460 after 5 complete years. Stopping at P_4 = 446.41 and reporting 4 years reports the last year the population was still below 460, not the first year it was above. Counting the starting value P_0 = 400 as a year of growth makes P_5 the sixth number in the list and gives 6 years, but P_0 is the population before any year has passed, so P_5 is reached after 5 years, not 6. Reading "exceed 460" as "exceed the starting population of 400" instead gives P_1 = 410, already above 400, and 1 year — but the threshold named in the question is 460, not the starting value, so always check every value against the number actually stated in the question.
- (c) 90 cm² — The perimeter ratio is 30 : 45, which simplifies to 2 : 3, so the larger frame is 1.5 times the perimeter of the smaller one. Areas scale with the square of this length scale factor: 1.5² = 2.25. 40 × 2.25 = 90, so the larger frame has an area of 90 cm². Giving 60 cm² uses the scale factor, 1.5, without squaring it (40 × 1.5 = 60). Giving 135 cm² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if area scaled like a volume (40 × 3.375 = 135). Giving 2.25 cm² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller frame's area of 40 cm².
- (d) £144 — Method: find the length (perimeter) scale factor by taking the square root of the area ratio, then apply it to the cost. Working: 12 : 27 simplifies to 4 : 9, and the square root of each part gives the length ratio 2 : 3, so the scale factor from the smaller to the larger pond is 3 ÷ 2 = 1.5. Cost = £96 × 1.5 = £144. Answer: £144. £216 comes from using the area ratio itself as the cost ratio, £96 × (27 ÷ 12) = £216, without taking the square root. £64 comes from using the length ratio the wrong way round, £96 × (2 ÷ 3) = £64. £111 comes from simply adding the difference in area, 27 − 12 = 15, onto the original cost, £96 + £15 = £111, instead of scaling proportionally.
- (a) 12 m² — Real length = 8 × 50 = 400 cm = 4 m. Real width = 6 × 50 = 300 cm = 3 m. Real area = 4 × 3 = 12 m². Scaling the plan area (8 × 6 = 48 cm²) by 50 instead of by 50 squared gives 48 × 50 = 2400 cm² = 0.24 m² — area scales by the square of the length scale factor, not the scale factor itself. Multiplying the real dimensions in centimetres, 400 × 300 = 120 000, and calling the result 120 000 m² mistakes square centimetres for square metres. Converting only the length to metres and leaving the width as 6 (treating centimetres as metres), 4 × 6 = 24, gives 24 m², from a scaling that was never finished.
- (c) £478.40 — Method: apply the percentage increase, then apply the percentage decrease to the new price. Working: after the increase, the laptop costs £520 × 1.15. Multiplying this result by 0.80 gives the final price, £478.40. Answer: £478.40. £494 comes from combining the two percentages into a single net change (15% − 20% = −5%) and applying it directly, £520 × 0.95 = £494, instead of applying the two changes one after the other. £416 comes from applying only the 20% decrease to the original price, £520 × 0.80 = £416, forgetting the increase entirely. £598 comes from applying only the 15% increase and stopping there, forgetting to apply the decrease at all.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (a) Inverse proportion — A curve that decreases and never touches either axis is the standard shape for inverse proportion, y = k/x. Direct proportion graphs are straight lines through the origin, which this is not, so it must be inverse proportion rather than neither.
- (c) £7590 — Apply interest, then subtract the payment, once for each year. Year 1: 8000 × 1.05 = 8400, then 8400 − 600 = 7800. Year 2: 7800 × 1.05 = 8190, then 8190 − 600 = 7590, so £7590 remains after 2 years. Forgetting the payments altogether and only compounding the interest gives 8000 × 1.05 = 8400, then 8400 × 1.05 = 8820 — this ignores that £600 leaves the fund every year. Subtracting the £600 BEFORE adding interest each year, instead of after, gives (8000 − 600) × 1.05 = 7770, then (7770 − 600) × 1.05 = 7528.50, which changes the order the two operations happen in and so changes the amount that earns interest each year. Subtracting the two payments as one lump sum of £1200 at the very end, from the no-withdrawal total 8820 − 1200 = 7620, ignores that the first £600 withdrawal also stops earning interest during the second year. Always apply interest, then the withdrawal, in that order, once for every single year.
- (b) €230.00 — Multiply the amount in pounds by the exchange rate: 200 × 1.15 = 230, so £200 = €230.00. Working out 200 + 1.15 = 201.15 treats the exchange rate as an amount to add rather than a multiplier. Working out 200 × 0.15 = 30 finds only the extra amount earned for every pound and forgets to add it back to the original £200. Working out 200 × 11.5 = 2300.00 misplaces the decimal point in the exchange rate, multiplying by 11.5 instead of 1.15. £200 converts to €230.00.
- (b) Takings rise about £14 per 1°C rise — The gradient here is positive, so as temperature rises, takings rise too: near 22°C, takings increase by about £14 for every 1°C rise in temperature. Reversing this to say takings rise for every 1°C FALL gets the direction of the independent variable backwards — a positive gradient means both quantities move the same way. Saying 'takings are £14 at 22°C' confuses the gradient, a rate of change, with the y-value on the graph, which is the takings itself. Saying takings 'rose £14 in total' from 0°C to 22°C treats the gradient at a single point as if it applied over the whole range from 0°C to 22°C, when it only describes the instant at 22°C. Always keep a rate, a total change and a single reading separate.
- (d) £4 — The gradient of the tangent gives the instantaneous rate of change of cost with respect to the number of passengers, in pounds per passenger. The tangent passes through (16, 184) and (24, 216), so the change in cost is 216 − 184 = 32 and the change in passengers is 24 − 16 = 8. The gradient is 32 ÷ 8 = 4. Stopping after finding the change in cost, without dividing by the change in passengers, leaves 32, not a rate. Adding the two changes instead of dividing gives 32 + 8 = 40, which is not a rate either. Reading off only the change in passengers, 8, is not a rate at all — a rate needs the change in cost as well. The instantaneous rate is £4 per extra passenger.
Build your own mix at the worksheet builder.