Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 2.The height of water in a tank, h metres, t minutes after a tap is opened is modelled by h = 0.02t² + 0.5. Estimate the instantaneous rate of change of the height at t = 10, using the gradient of the chord joining t = 9 and t = 11.
- 3.Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with AB corresponding to PQ and BC corresponding to QR. AB = 6 cm, BC = 8 cm and PQ = 12 cm. Work out the length of QR.
- 4.A recipe uses flour, sugar and butter in the ratio 8 : 3 : 5. Write the ratio of flour to the rest of the mixture (sugar and butter combined) in its simplest form.
- 5.6 identical taps fill a paddling pool in 20 minutes. Each tap fills at the same steady rate. Work out how long 3 of these taps would take to fill the same pool.
- 6.The time taken for a train journey is inversely proportional to the average speed of the train. At an average speed of 60 km/h the journey takes 2 hours. Work out the time taken at an average speed of 40 km/h.
- 7.A straight-line graph shows the cost, C pounds, of hiring a bike for h hours. The line passes through the points (1, 12) and (4, 27). Which of these statements about the line is true?
- 8.The value of a rare coin increases by 12% each year. The coin is currently worth £270. Work out the value of the coin after 2 years, giving your answer to the nearest penny.
- 9.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 10.A curve has equation y = x² + 2x. Work out the average rate of change of y with respect to x over the interval from x = 1 to x = 4.y = x² + 2x
- 11.Before a charity campaign, donations were £6400 per month. Donations grew by 8% in the first year after the campaign, and then fell by 3% in the second year as interest faded. Work out the amount donated per month at the end of the second year, to the nearest pound.
- 12.y is directly proportional to √x. When x = 4, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 9.
- 13.A dog walker's charge, C pounds, for walking a dog for m minutes is shown on a straight-line graph. The line passes through the points (20, 14) and (50, 26). Work out the charge for a 65-minute walk.
- 14.A tangent to a distance–time graph, with distance in kilometres and time in minutes, has gradient 0.78 kilometres per minute at a particular point. Work out the instantaneous rate of change of distance with time, in kilometres per hour.
- 15.A population of penguins on an island is 2400. The population is predicted to grow by 7% each year. Work out the predicted population after 2 years, to the nearest whole number.
Answer key
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 0.40 m/min — To estimate an instantaneous rate of change at a point without a diagram, use the gradient of a chord joining two points close to it, one on each side. At t = 9: 0.02 × 81 = 1.62, so h = 1.62 + 0.5 = 2.12. At t = 11: 0.02 × 121 = 2.42, so h = 2.42 + 0.5 = 2.92. The change in height is 2.92 − 2.12 = 0.80 and the change in time is 11 − 9 = 2, so the gradient of the chord is 0.80 ÷ 2 = 0.40. Reporting the change in height, 0.80, on its own is not a rate, because it has not been divided by the 2 minutes over which it happened. Using the chord from t = 0 (where h = 0.5) to t = 11 instead gives 2.92 − 0.5 = 2.42, and 2.42 ÷ 11 = 0.22, which is the average gradient over the whole 11 minutes, not the instantaneous rate at t = 10. Substituting t = 10 into the formula gives 0.02 × 100 + 0.5 = 2.50, which is the height of the water at that moment, not the rate at which the height is rising. The estimated instantaneous rate of change at t = 10 is 0.40 m/min.
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (a) The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7 — The gradient is (27 − 12) ÷ (4 − 1) = 15 ÷ 3 = £5, the hourly rate. Using the point (1, 12): 12 = 5 × 1 + fee, so the fee is 12 − 5 = £7. That gives 'The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7'. Swapping the two figures gives the statement with £7 as the rate and £5 as the fee, which has them the wrong way round. Taking the C-value of the first point, £12, as the fixed fee ignores that 1 hour of hire is already included in that £12. Using 15, the change in C, as the hourly rate without dividing by the change in h (3 hours) gives the statement claiming a £15 hourly rate.
- (c) £338.69 — To increase by 12% each year, multiply by 1.12 twice. £270 × 1.12 × 1.12 = £338.688, which rounds to £338.69 (nearest penny, since the third decimal place is 8). £334.80 comes from treating the two 12% increases as a single flat 24% increase applied once instead of compounding: £270 × 1.24 = £334.80. £302.40 comes from applying the 12% increase only once, for 1 year instead of 2: £270 × 1.12 = £302.40. £338.68 comes from rounding £338.688 down to the nearest penny instead of up.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (a) 7 — The average rate of change of y with respect to x over an interval is the change in y divided by the change in x between its two endpoints — the gradient of the chord joining them, not a rate at a single point. At x = 1: 2 × 1 = 2, so y = 1 + 2 = 3. At x = 4: 2 × 4 = 8, so y = 16 + 8 = 24. The change in y is 24 − 3 = 21 and the change in x is 4 − 1 = 3, so the average rate of change is 21 ÷ 3 = 7. Reporting the change in y, 21, on its own is not a rate of change, because it has not been divided by the 3 units of x over which it happened. Reporting 3 is not a rate either — 3 is the width of the interval, and also the value of y at x = 1, and neither of those measures how fast y is changing. Subtracting in the wrong order gives −21 ÷ 3 = −7, the wrong sign. The average rate of change of y with respect to x over the interval is 7.
- (d) £6705 — After the first year: £6400 × 1.08 = £6912. After the second year: £6912 × 0.97 = £6704.64, which rounds to £6705 (nearest pound). £6720 comes from treating the +8% and −3% changes as a single net +5% change applied to the original amount instead of applying each change in turn: £6400 × 1.05 = £6720. £6912 comes from applying only the first year's growth and stopping there, without applying the second year's fall. £7104 comes from adding the two percentages together as +11% and applying that to the original amount instead of applying each change to the correct starting amount in turn: £6400 × 1.11 = £7104.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (c) £32 — First find the gradient: (26 − 14) ÷ (50 − 20) = 12 ÷ 30 = £0.40 per minute. Using the point (20, 14), the charge for 65 minutes is 14 + 0.40 × (65 − 20) = 14 + 18 = £32. Choosing £26 comes from treating the charge as directly proportional to the time, multiplying the gradient by 65 minutes and ignoring the fixed part of the charge (0.40 × 65 = 26). Choosing £40 comes from treating £14 as if it were the charge at 0 minutes, then adding the gradient multiplied by the full 65 minutes (14 + 0.40 × 65 = 40), instead of multiplying by the extra time past 20 minutes. Choosing £33.80 comes from assuming the charge is directly proportional to the minutes already known, scaling up from the point (50, 26) in the ratio 65:50 (65 ÷ 50 × 26 = 33.80).
- (a) 46.8 km/h — Method: 1 hour = 60 minutes, so a rate given in kilometres per minute is converted to kilometres per hour by multiplying by 60. Working: 0.78 × 60 = 46.8, so the instantaneous rate of change is 46.8 kilometres per hour. Keeping the given value unchanged and only relabelling the unit gives 0.78 km/h, which ignores that the time unit has changed. Dividing by 60 instead of multiplying — as you would when converting to a larger length unit — gives 0.78 ÷ 60 = 0.013 km/h, the wrong direction for a rate measured against a larger time unit. Adding 60 to the given rate instead of multiplying by it gives 0.78 + 60 = 60.78 km/h. Converting a rate always means multiplying or dividing by the conversion factor between the units, never adding it, and the direction depends on whether the new time unit is bigger or smaller than the old one.
- (d) 2748 — A 7% increase each year means the value becomes 100% + 7% = 107% of the previous year's value, and 107% = 1.07, so the multiplier is 1.07. Multiply by 1.07 for each of the 2 years: 2400 × 1.07 × 1.07 = 2747.76, which rounds to 2748. (2736 comes from using simple growth instead of compound: 2400 + 2 × (2400 × 0.07) = 2736. 2568 is the population after only 1 year, 2400 × 1.07, forgetting the second year's growth. 2747 comes from rounding 2747.76 down instead of up to the nearest whole number.)
Build your own mix at the worksheet builder.