Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A conversion graph between kilometres and miles passes through the origin and the point (50, 31), with the number of kilometres on the horizontal axis and the number of miles on the vertical axis. Work out the number of miles equivalent to 1 kilometre.
- 2.A printer prints at a constant rate. The time taken to print a batch of forms is inversely proportional to the printer's speed, in pages per minute. Printing at 20 pages per minute takes 15 minutes. Work out how long the same batch takes to print at 25 pages per minute. Give your answer in minutes.
- 3.A tank is filled at a rate of 3 litres every 2 minutes. Given that 1 litre = 1000 cm³, work out the flow rate in cm³ per minute.
- 4.A cyclist rides at a steady speed of 20 mph. Given that 1 mile ≈ 1.6 km, work out the cyclist's speed in km/h.
- 5.A firework rocket's height above the ground, in metres, t seconds after launch, is modelled by h = 30t − 5t². Use a chord between t = 1 second and t = 3 seconds to estimate the instantaneous rate of change of the height at t = 2 seconds, in m/s.
- 6.Maya is paid £105.30 for working 9 hours. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 7.A sprinter's distance from the start line, in metres, is plotted against time, in seconds. A tangent to the graph at t = 2 seconds has gradient 6. A tangent at t = 8 seconds has gradient 9.5. Which statement correctly compares the sprinter's speed at these two times?
- 8.Write the ratio 8 : 15 in the form 1 : n.
- 9.Water flows into a tank at a constant rate. After 8 minutes the tank holds 200 litres. Write the ratio of time in minutes to volume in litres, in its simplest form.
- 10.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 11.There are 2500 electric cars registered in a town. The number is predicted to increase by 6% each year. Work out the predicted number of electric cars after 3 years, to the nearest whole number.
- 12.A plumber charges a call-out fee plus an hourly rate. The total charge, C pounds, for a job lasting h hours is shown on a straight-line graph. The line passes through the points (2, 70) and (5, 130). Work out the call-out fee, in pounds.
- 13.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 14.A shade of paint is made by mixing blue paint and white paint. To make 5 litres of the shade, 2 litres of blue paint is used and the rest is white paint. Write the ratio of blue paint to white paint in its simplest form.
- 15.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
Answer key
- (a) 0.62 miles — The gradient of the line is the change in miles divided by the change in kilometres: 31 ÷ 50 = 0.62, so 1 kilometre converts to 0.62 miles. Dividing the wrong way round, 50 ÷ 31 = 1.612..., rounds to 1.61 miles — that finds how many kilometres are in 1 mile, not the reverse. Doubling the gradient, 1.24 miles, comes from using 62 ÷ 50 instead of 31 ÷ 50. Reading off the y-coordinate of the given point without dividing by the x-coordinate gives 31.00 miles, which is the number of miles for 50 kilometres, not for 1 kilometre.
- (a) 12 — Speed × time is constant: k = 20 × 15 = 300. At 25 pages per minute, the time is 300 ÷ 25 = 12 minutes. Getting 18.75 comes from treating speed and time as directly proportional and working out 15 × 25 ÷ 20 instead of dividing k by the new speed. Getting 20 comes from adding the increase in speed (25 − 20 = 5) onto the time (15 + 5 = 20). Getting 10 comes from subtracting that same increase in speed from the time (15 − 5 = 10).
- (b) 1500 — The rate is 3 ÷ 2 = 1.5 litres per minute. Converting to cm³: 1.5 × 1000 = 1500 cm³ per minute. Getting 3000 comes from converting 3 litres to cm³ first (3000 cm³) and forgetting to divide by the 2 minutes. Getting 750 comes from dividing by the 2 minutes a second time after converting (1500 ÷ 2). Getting 2000 comes from converting the 2 minutes as if it were litres (2 × 1000) instead of using the correct rate of 1.5 litres per minute.
- (c) 32 km/h — Method: to change mph into km/h, multiply by the number of kilometres in a mile. Working: 20 × 1.6 = 32 km/h. So the cyclist's speed is 32 km/h. Distractor 12.5 km/h comes from dividing by 1.6 instead of multiplying. Distractor 21.6 km/h comes from adding 1.6 instead of multiplying by it. Distractor 20 km/h comes from not converting the units at all.
- (d) 10 — First find the height at each end of the chord. At t = 1, h = 30 × 1 − 5 × 1² = 30 − 5 = 25. At t = 3, h = 30 × 3 − 5 × 3² = 90 − 45 = 45. The gradient of the chord estimates the instantaneous rate at the midpoint t = 2: 45 − 25 = 20, then 20 ÷ (3 − 1) = 20 ÷ 2 = 10 m/s. Finding the change in height but forgetting to divide by the change in time gives 20, which is a distance, not a rate. Averaging the two heights instead of finding the difference gives (25 + 45) ÷ 2 = 70 ÷ 2 = 35. Subtracting in the wrong order, 25 − 45 = −20, then −20 ÷ 2 = −10, gives the correct size with the sign flipped — the rocket is rising, not falling, at t = 2 seconds, so a negative rate cannot be right here.
- (a) £11.70 — Rate of pay = total pay ÷ hours worked, so £105.30 ÷ 9 = £11.70 per hour. Working out £105.30 − 9 = £96.30 subtracts the number of hours from the total pay instead of dividing. Working out £105.30 × 9 = £947.70 multiplies total pay by hours worked instead of dividing. Misplacing the decimal point in the correct answer gives £117.00 instead of £11.70. Maya's rate of pay is £11.70 per hour.
- (d) Faster at t = 8s — still accelerating — The gradient of a tangent on a distance-time graph is the instantaneous speed, in m/s. At t = 2 seconds the speed is 6 m/s; at t = 8 seconds it is 9.5 m/s, which is faster, so the sprinter is still accelerating between these two times. Saying the sprinter is slower at t = 8s reverses the comparison — 9.5 is greater than 6, not less. Writing 9.5 − 6 = 3.5 and calling this 'metres further covered' turns the difference of two speeds into a distance, which the units do not support: a difference of two speeds is itself a speed, not a distance. Taking 9.5 m/s, the larger of the two instantaneous speeds, as the average speed for the whole race confuses a speed at one instant with an average over the whole distance, which would need the total distance and total time, not two tangent gradients.
- (b) 1 : 1.875 — To write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part, 8: 8 ÷ 8 = 1 and 15 ÷ 8 = 1.875, giving 1 : 1.875. Giving 1 : 0.53 divides the wrong way round, computing 8 ÷ 15 instead of 15 ÷ 8. Giving 1.875 : 1 has the two parts of the answer swapped, which is the form n : 1, not 1 : n. Giving 8 : 1.875 divides only the second part by 8, so the first part is still 8, not 1.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (a) 2978 — A rise of 6% is a multiplier of 1.06, applied once for each year. After year 1: 2500 × 1.06 = 2650. After year 2: 2650 × 1.06 = 2809. After year 3: 2809 × 1.06 = 2977.54, which is 2978 to the nearest whole number. Multiplying by 1.18 in one go would be wrong, because the second and third years grow from larger numbers than the first.
- (d) £30.00 — The gradient is (130 − 70) ÷ (5 − 2) = 60 ÷ 3 = £20 per hour. Using the point (2, 70): the cost for 2 hours at £20 per hour is 20 × 2 = £40, so the call-out fee is 70 − 40 = £30. Taking the C-value of the first point as the fee without subtracting the hourly cost gives £70.00 — but that point already includes 2 hours of the hourly rate. Using the gradient itself as the fee, £20.00, confuses the rate per hour with the fixed charge. Subtracting 20 × 3 = 60 instead of 20 × 2 = 40 (using the wrong h-value) gives 70 − 60 = £10.00.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
Build your own mix at the worksheet builder.