Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Two mathematically similar jugs have heights 8 cm and 12 cm. The smaller jug holds 200 ml when it is full. Work out how much the larger jug holds when it is full.
- 2.A road sign 3 m tall casts a shadow 5 m long. At the same time, a nearby lamppost casts a shadow 10 m long. Work out the height of the lamppost.
- 3.A cyclist rides 30 km in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the cyclist in km/h.
- 4.A map's scale is given as '1 cm represents 2 km'. Write this scale in the form 1 : n.
- 5.A footpath is drawn 3 cm long on a map with a scale of 1 : 50 000. Work out the real length of the footpath, in metres.
- 6.A graph shows y plotted against x. The graph is a curve that gets closer to both axes but never touches them, and y decreases as x increases. Write down whether this graph could show direct proportion, inverse proportion, or neither.
- 7.Write £3.60 : £2.40 as a ratio in its simplest form.
- 8.Write 45 minutes : 2 hours as a ratio in its simplest form.
- 9.y is always the same multiple of x. When x = 6, y = 15. Work out the value of y when x = 10.
- 10.A sprinter's distance from the start line, in metres, is plotted against time, in seconds. A tangent to the graph at t = 2 seconds has gradient 6. A tangent at t = 8 seconds has gradient 9.5. Which statement correctly compares the sprinter's speed at these two times?
- 11.A force of 250 N acts on an area of 0.5 m². Using pressure = force ÷ area, work out the pressure, in pascals.
- 12.A company's turnover this year is £180,000. Last year's turnover was £120,000. Write down this year's turnover as a percentage of last year's turnover.
- 13.A charity collects donations from adults and children in the ratio 5:2. Altogether, £238 is collected. Work out how much more the adults donate than the children.
- 14.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 15.2.4 kg of cheese costs £36. Work out the cost of 1.5 kg of the same cheese.
Answer key
- (a) 675 ml — How much a jug holds is a volume, and volumes of similar solids scale with the cube of the length scale factor. The length scale factor is 12 ÷ 8 = 1.5, so the volume scale factor is 1.5 × 1.5 × 1.5 = 3.375. The larger jug holds 200 × 3.375 = 675 ml. Multiplying the scale factor by 3 instead of raising it to the power 3 is the mistake to guard against here.
- (c) 6.00 m — Method: the ratio of height to shadow length is the same for both objects. Working: road sign height ÷ shadow = 3 ÷ 5 = 0.6. Lamppost height = 0.6 × 10 = 6.00 m. Wrong options: 16.67 m comes from inverting the ratio, using shadow ÷ height instead of height ÷ shadow (10 × 5 ÷ 3); 8.00 m comes from adding the difference between the two shadow lengths to the road sign's height instead of scaling (3 + (10 − 5)); 1.50 m comes from multiplying by the ratio of the two shadow lengths the wrong way round (3 × 5 ÷ 10).
- (d) 20 km/h — Method: average speed = total distance ÷ total time, with the time written in hours. Working: 1 hour 30 minutes = 1.5 hours, and 30 ÷ 1.5 = 20. Answer: 20 km/h. The distractors: 45 km/h comes from multiplying 30 by 1.5 instead of dividing; 15 km/h comes from dividing by 2, as if the ride had taken 2 hours; 30 km/h comes from dividing by the whole hour only and ignoring the extra 30 minutes.
- (b) 1:200000 — '1 cm represents 2 km' means 1 cm on the map is 2 km in real life. Convert 2 km into centimetres, the same unit as the 1: 2 km = 2000 m = 200 000 cm. So the scale is 1 : 200 000. Converting only as far as metres gives 1 : 2000 — the conversion to centimetres was never finished. Losing a zero in the conversion gives 1 : 20 000, ten times too small. Writing 1 : 2 without converting units at all compares 1 cm to 2 km directly, which is not a valid ratio since the units do not match.
- (b) 1500 m — Method: multiply the map length by the scale to get the real length in centimetres, then divide by 100 to change centimetres into metres. Working: 3 × 50 000 = 150 000 cm, and 150 000 ÷ 100 = 1500. Answer: 1500 m. The distractors: 15000 m comes from dividing the 150 000 cm by 10 instead of 100; 150 m comes from dividing by 1000, the conversion for kilometres; 50000 m comes from writing the scale itself as the answer and ignoring the 3 cm measured on the map.
- (a) Inverse proportion — A curve that decreases and never touches either axis is the standard shape for inverse proportion, y = k/x. Direct proportion graphs are straight lines through the origin, which this is not, so it must be inverse proportion rather than neither.
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
- (d) 3:8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. The ratio is 45 : 120. The highest common factor of 45 and 120 is 15. Divide both parts by 15: 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3 : 8. Leaving the hours unconverted gives 45 : 2 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 5 instead of 15 gives 9 : 24, which still shares a common factor of 3, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 3, hours to minutes instead of minutes to hours.
- (c) 25 — Find the constant multiplier from the given pair: 15 ÷ 6 = 2.5, so y is always 2.5 times x. When x = 10, y = 10 × 2.5 = 25. 19 comes from assuming an additive relationship instead of a multiplicative one — adding the difference 15 − 6 = 9 onto 10. 4 comes from using the multiplier the wrong way round (6 ÷ 15 = 0.4) and then multiplying by 10. 15 comes from simply repeating the given value of y, without applying the multiplier to the new value of x at all.
- (d) Faster at t = 8s — still accelerating — The gradient of a tangent on a distance-time graph is the instantaneous speed, in m/s. At t = 2 seconds the speed is 6 m/s; at t = 8 seconds it is 9.5 m/s, which is faster, so the sprinter is still accelerating between these two times. Saying the sprinter is slower at t = 8s reverses the comparison — 9.5 is greater than 6, not less. Writing 9.5 − 6 = 3.5 and calling this 'metres further covered' turns the difference of two speeds into a distance, which the units do not support: a difference of two speeds is itself a speed, not a distance. Taking 9.5 m/s, the larger of the two instantaneous speeds, as the average speed for the whole race confuses a speed at one instant with an average over the whole distance, which would need the total distance and total time, not two tangent gradients.
- (c) 500 — Pressure = force ÷ area = 250 ÷ 0.5 = 500 pascals. Getting 125 comes from multiplying the force by the area instead of dividing (250 × 0.5 = 125). Getting 249.5 comes from subtracting the area from the force instead of dividing. Getting 50 comes from misreading the area as 5 m² instead of 0.5 m² and dividing 250 by 5.
- (c) 150% — Percentage = (180,000 ÷ 120,000) × 100 = 150%.
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) £22.50 — Method: find the cost of 1 kg, then multiply by the mass wanted. Working: £36 ÷ 2.4 = £15 per kilogram, and 1.5 × £15 = £22.50. Answer: £22.50. The distractors: £15 is the price of 1 kg, which is the first step and not what the question asks for; £54 comes from multiplying the £36 by 1.5 without first reducing it to a price per kilogram; £57.60 comes from using the scale factor upside down, multiplying £36 by 2.4 ÷ 1.5 = 1.6 instead of by 1.5 ÷ 2.4.
Build your own mix at the worksheet builder.