Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A car travels 180 miles in 3 hours. A lorry travels 160 miles in 4 hours. Write the car's average speed as a fraction of the lorry's average speed, giving your answer in its simplest form.
- 2.£1 is worth 1.25 US dollars. Write the ratio of pounds to dollars in its simplest form, using whole numbers.
- 3.A fruit squash is made by mixing squash and water. In a jug, 2/9 of the total volume is squash. A caterer makes up 4.5 litres of the squash mixture. Work out how many litres of squash are in the mixture.
- 4.Tap A fills a swimming pool in 6 hours. Tap B pours water twice as fast as tap A. The time taken to fill the pool is inversely proportional to the rate of flow. Work out how long tap B takes to fill the pool.
- 5.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 6.A sculptor makes two mathematically similar statues. The smaller statue is 20 cm tall and 80 ml of varnish covers its surface. The larger statue is 50 cm tall. Work out how much varnish is needed to cover the surface of the larger statue.
- 7.A jug of squash is made by mixing water and syrup in the ratio 6:1. Nia wants to make 8.4 litres of squash. Work out how much syrup she needs, in litres.
- 8.A map has a scale of 1 : 25 000. A footpath measures 6 cm on the map. Work out the real length of the footpath, in kilometres.
- 9.A metal has a density of 7.8 g/cm³. Work out the density of the metal in kg/m³.
- 10.An oven is preheating. Its temperature, T °C, is plotted against time, t minutes, on a straight-line graph. The line passes through the points (2, 60) and (6, 140). Work out the gradient of the line.
- 11.In a science lesson Priya has 10 litres of a solution that is 30% salt. She adds water to make a solution that is 20% salt. Work out how many litres of water she adds.
- 12.A cyclist travels d kilometres in t hours. Write down an expression, in terms of d and t, for the cyclist's average speed in km/h.
- 13.A graph shows y plotted against x. The graph is a curve that gets closer to both axes but never touches them, and y decreases as x increases. Write down whether this graph could show direct proportion, inverse proportion, or neither.
- 14.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 15.In a mix of mortar the ratio of the mass of sand to the mass of cement is 5 : 2. Write the mass of cement as a fraction of the total mass of the mix.
Answer key
- (a) 3/2 — Find each average speed: car = 180 ÷ 3 = 60 mph; lorry = 160 ÷ 4 = 40 mph. Put the car's speed over the lorry's speed: 60/40. Divide both numbers by their highest common factor, 20: 60÷20 = 3, 40÷20 = 2, giving 3/2. (2/3 comes from writing the speeds the wrong way round. 9/8 comes from comparing the distances travelled, 180/160, without working out the speeds. 3/4 comes from comparing the times taken, 3/4, instead of the speeds.)
- (d) 4:5 — Write the ratio pounds : dollars as 1 : 1.25. Multiply both parts by 4 to clear the decimal: 1 × 4 = 4 and 1.25 × 4 = 5, giving 4 : 5. (5:4 comes from writing the ratio the wrong way round, dollars to pounds. 1:1 comes from rounding 1.25 dollars down to the nearest whole dollar. 1:5 comes from multiplying only the dollars by 4 to clear the decimal and leaving the pounds as 1 — both parts of a ratio must be multiplied by the same number.)
- (d) 1.00 litres — Squash is 2/9 of the mixture, so the squash volume is 4.5 × 2/9 = 1.00 litres. Using the water's fraction, 7/9, instead of squash's gives 4.5 × 7/9 = 3.50 litres — the volume of water, not squash. Dividing 4.5 by 9 but forgetting to multiply by the numerator 2 gives 4.5 ÷ 9 = 0.50 litres, which is only 1/9 of the mixture. Halving the total volume instead of applying the fraction 2/9 gives 4.5 ÷ 2 = 2.25 litres, which assumes the mixture is half squash.
- (a) 3 hours — Method: for a fixed pool the rate of flow multiplied by the time taken is constant, so multiplying the rate by a factor divides the time by that same factor. Working: tap B's rate is 2 times tap A's rate, so tap B's time is 6 ÷ 2 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 12 hours comes from multiplying the time by 2 as well, which treats the time as directly proportional to the rate and has the faster tap taking longer; 4 hours comes from reading ‘twice as fast’ additively, as two hours quicker, and working out 6 − 2 instead of scaling the time by a factor of 2; 1.5 hours comes from applying the factor of 2 twice, halving 6 to 3 and then halving again.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (c) 1.2 — Add the parts of the ratio: 6 + 1 = 7. Divide the total amount by the number of parts: 8.4 ÷ 7 = 1.2 litres, which is the value of one part and also the amount of syrup, since syrup is 1 part. (7.2 litres is the amount of water, using 6 parts instead of 1. 1.4 comes from dividing 8.4 by 6 — the water's part of the ratio — instead of dividing by the total number of parts, 7. 0.84 comes from dividing 8.4 by 10 instead of by 7.)
- (a) 1.5 km — Multiply the map length by the scale: 6 × 25 000 = 150 000 cm. Convert to kilometres: 150 000 cm = 1.5 km. Dividing by only 1000 instead of the full conversion when changing units gives 150 km, a hundred times too large. Misreading the scale as 1 : 2500 instead of 1 : 25 000 gives 6 × 2500 = 15 000 cm = 0.15 km, a hundred times too small. Leaving the answer as 150 000 without converting units at all, and calling it 150 000 km, mistakes centimetres for kilometres completely.
- (c) 7800 kg/m³ — Method: build the conversion factor from the two unit changes separately — one for the mass, one for the volume. Working: 1 kg = 1000 g, so the mass figure is divided by 1000; 1 m = 100 cm, so 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1000000 cm³ and the volume figure is multiplied by 1000000. The density figure is therefore multiplied by 1000000 ÷ 1000 = 1000, giving 7.8 × 1000 = 7800. So the density of the metal is 7800 kg/m³. Distractor 780 kg/m³ comes from multiplying by 100 instead of 1000. Distractor 78000 kg/m³ comes from multiplying by 10000, an extra zero. Distractor 7.8 kg/m³ comes from not converting the units at all.
- (d) 20 — Gradient = change in T ÷ change in t = (140 − 60) ÷ (6 − 2) = 80 ÷ 4 = 20. A student who subtracts in the wrong order gets −20. A student who divides 80 by 2 instead of 4 gets 40. A student who wrongly treats the line as passing through the origin and uses the point (2, 60) on its own gets 60 ÷ 2 = 30.
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
- (d) d ÷ t — Average speed = distance ÷ time, so the expression is d ÷ t. Writing t ÷ d inverts the formula, giving the time per kilometre instead of the speed. Writing d × t confuses speed with the formula for distance travelled (distance = speed × time) used the wrong way round. Writing d + t treats the relationship as additive instead of using division.
- (a) Inverse proportion — A curve that decreases and never touches either axis is the standard shape for inverse proportion, y = k/x. Direct proportion graphs are straight lines through the origin, which this is not, so it must be inverse proportion rather than neither.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 2/7 — Method: each number in a ratio counts parts, so the whole is all the parts added together, and the fraction wanted is the cement parts over that total. Working: the mix has 5 + 2 = 7 parts altogether, and 2 of those parts are cement, so the cement is 2/7 of the mix. Answer: 2/7. The distractors: 2/5 comes from writing the cement parts over the sand parts, comparing one part with the other part instead of with the whole; 5/7 comes from writing the sand parts over the total, which answers about the wrong material; 7/2 comes from writing the total over the cement parts, turning the fraction upside down.
Build your own mix at the worksheet builder.