Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 2.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 3.The ratio of Josh's savings to Mia's savings is 4:7. Mia has £39 more than Josh. Work out Josh's savings.
- 4.An ice-cream van's daily takings, in £, are modelled by a curve plotted against the average temperature that day, in °C. At a temperature of 22°C, the gradient of the tangent to this curve is 14. What does this gradient tell you about the takings at 22°C?
- 5.A shop sells identical pens. The total cost, C pence, of n pens is given by C = 12n. Write the ratio n : C in its simplest form.
- 6.The population of a town, P thousand, is plotted against time, t years, since 2020. A tangent to the graph at t = 6 has gradient 2.5. What does this gradient represent?
- 7.A footpath is drawn 3 cm long on a map with a scale of 1 : 50 000. Work out the real length of the footpath, in metres.
- 8.A river 120 km long is drawn as a line 6 cm long on a map. Work out the scale of the map.
- 9.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 10.A car is bought for £12000. Its value falls by 15% in the first year and by 10% in each year after that. Work out the value of the car 3 years after it was bought.
- 11.Write the ratio 2 : 1/4 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 12.A shop's daily profit, in pounds, is plotted against the price charged for an item, in pounds. A tangent to the profit graph at a price of £15 passes through the points (12, 540) and (18, 480). Work out the instantaneous rate of change of profit with respect to price at £15, and state whether profit is increasing or decreasing there.
- 13.A fruit squash is made by mixing squash and water. In a jug, 2/9 of the total volume is squash. A caterer makes up 4.5 litres of the squash mixture. Work out how many litres of squash are in the mixture.
- 14.A smoothie recipe combines 350 cm³ of mango juice with 650 cm³ of orange juice. Work out the total volume of the smoothie in litres.
- 15.A candidate wants to estimate the instantaneous rate of change of a reservoir's water level, in metres, at t = 5 days after heavy rain began. The reservoir's water level is plotted against time, in days, since the rain began. The candidate uses the chord joining the points at t = 0 days and t = 20 days to estimate the rate of change at t = 5 days. Give a reason why this is likely to be a poor estimate.
Answer key
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (b) Takings rise about £14 per 1°C rise — The gradient here is positive, so as temperature rises, takings rise too: near 22°C, takings increase by about £14 for every 1°C rise in temperature. Reversing this to say takings rise for every 1°C FALL gets the direction of the independent variable backwards — a positive gradient means both quantities move the same way. Saying 'takings are £14 at 22°C' confuses the gradient, a rate of change, with the y-value on the graph, which is the takings itself. Saying takings 'rose £14 in total' from 0°C to 22°C treats the gradient at a single point as if it applied over the whole range from 0°C to 22°C, when it only describes the instant at 22°C. Always keep a rate, a total change and a single reading separate.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
- (d) The population is growing at 2500 people per year. — The gradient of a tangent to a graph gives the instantaneous rate of change of the quantity on the vertical axis with respect to the quantity on the horizontal axis, at that exact point — not the total change and not an average. Here the vertical axis is population in thousands and the horizontal axis is time in years, so the gradient is measured in thousands of people per year. A gradient of 2.5 means the population is growing at an instantaneous rate of 2.5 thousand people per year, and since P is measured in thousands, 2.5 × 1000 = 2500 people per year. This describes the rate of change at that instant, not the total increase over the 6 years and not an average population.
- (b) 1500 m — Method: multiply the map length by the scale to get the real length in centimetres, then divide by 100 to change centimetres into metres. Working: 3 × 50 000 = 150 000 cm, and 150 000 ÷ 100 = 1500. Answer: 1500 m. The distractors: 15000 m comes from dividing the 150 000 cm by 10 instead of 100; 150 m comes from dividing by 1000, the conversion for kilometres; 50000 m comes from writing the scale itself as the answer and ignoring the 3 cm measured on the map.
- (a) 1 : 2 000 000 — Method: a scale is a ratio between two lengths written in the same unit, reduced so that the map distance is 1. Working: 120 km = 120 × 1000 × 100 = 12 000 000 cm, so the ratio is 6 : 12 000 000, and dividing both parts by 6 gives 1 : 2 000 000. Answer: 1 : 2 000 000. The distractors: 1 : 12 000 000 comes from writing the real length in centimetres without dividing by the 6 cm on the map; 1 : 200 000 comes from taking 120 km as 1 200 000 cm, one conversion step short, before dividing by 6; 1 : 20 000 comes from converting 120 km to 120 000 m and treating those metres as centimetres.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (d) £8262 — A fall of 15% is a multiplier of 0.85 and a fall of 10% is a multiplier of 0.9, and each multiplier acts on the value at the start of its own year. After year 1: 12000 × 0.85 = 10200. After year 2: 10200 × 0.9 = 9180. After year 3: 9180 × 0.9 = 8262. The value 3 years after the car was bought is £8262. Adding the percentages to make a single fall of 35% would be wrong, because the later falls are taken from smaller values.
- (a) 8:1 — Multiply both parts of the ratio by 4 to clear the fraction: 2 × 4 = 8 and 1/4 × 4 = 1, giving 8 : 1. Getting 1 : 8 has the two parts the wrong way round. Getting 2 : 4 comes from writing down the denominator of the fraction (4) as the second part instead of multiplying through by it. Getting 8 : 4 comes from multiplying only the first part of the ratio by 4 and leaving the second part as the fraction's denominator.
- (d) Profit is decreasing by £10 per £1 rise in price. — The gradient of a tangent gives the instantaneous rate of change of profit with respect to price, found from the change in profit divided by the change in price between two points on the tangent. Here the tangent passes through (12, 540) and (18, 480), so the change in profit is 480 − 540 = −60 and the change in price is 18 − 12 = 6. The gradient is −60 ÷ 6 = −10. A negative gradient means profit is decreasing as price increases, so profit is decreasing at an instantaneous rate of £10 for every £1 rise in price. Subtracting the profits in the wrong order, 540 − 480 = 60, and dividing by the same change in price, 60 ÷ 6 = 10, gives a positive value and the wrong direction — profit is not increasing at £15. Stopping after finding only the change in profit, 480 − 540 = −60, without dividing by the change in price, is not a rate at all. Reading off the change in price, 6, and calling it the rate gives £6 per £1 rise in price, but 6 is only the width of the price interval — it is not a change in profit at all, and profit falls across that interval, so the direction is wrong too. The instantaneous rate of change of profit with respect to price at £15 is a decrease of £10 per £1 rise in price.
- (d) 1.00 litres — Squash is 2/9 of the mixture, so the squash volume is 4.5 × 2/9 = 1.00 litres. Using the water's fraction, 7/9, instead of squash's gives 4.5 × 7/9 = 3.50 litres — the volume of water, not squash. Dividing 4.5 by 9 but forgetting to multiply by the numerator 2 gives 4.5 ÷ 9 = 0.50 litres, which is only 1/9 of the mixture. Halving the total volume instead of applying the fraction 2/9 gives 4.5 ÷ 2 = 2.25 litres, which assumes the mixture is half squash.
- (b) 1.00 litres — Total volume = 350 + 650 = 1000 cm³. Since 1000 cm³ = 1 litre, the smoothie is 1.00 litre. Using only the orange juice's 650 cm³ and converting that gives 0.65 litres, forgetting the mango juice entirely. Using only the mango juice's 350 cm³ gives 0.35 litres, forgetting the orange juice. Adding both volumes correctly to get 1000 cm³ but not converting to litres leaves the answer as 1000.00, which is the volume in the wrong unit.
- (a) It's an average over 20 days, which may miss the day-5 rate. — Method: a chord's gradient is the AVERAGE rate of change across the whole interval it spans; it only closely approximates the INSTANTANEOUS rate of change at a point inside that interval when the rate of change is roughly constant across the interval, which usually means the interval needs to be short. Working: here the chord spans 20 days while the point of interest, t = 5, is only a quarter of the way along it, so if the reservoir's level rose or fell at different rates over that time, the chord's gradient will not be close to the true gradient of the curve at t = 5 — this is the correct reason. Claiming the chord's gradient needs the water level at every day in between is wrong: a chord's gradient needs only the two endpoint values, at t = 0 and t = 20. Claiming a chord can only estimate the rate at its own endpoints is wrong: a chord between two points can be used to estimate the instantaneous rate of change at any point inside the interval, including one that is not an endpoint — that is exactly the technique being used here, and it is the SIZE of the interval that makes the estimate poor, not the fact that t = 5 is an interior point. Claiming the units do not match is wrong: the chord's gradient and the instantaneous rate of change are both measured in metres per day, so the units are the same. A chord is only a good estimate of an instantaneous rate when the interval it spans is short enough that the rate does not change much within it — always check how long the interval is compared with how far it is to the point you actually want.
Build your own mix at the worksheet builder.