Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 2.A furniture designer makes a scale model of a wardrobe using a scale of 1 : 8. The real wardrobe is 2.4 m tall and 1.2 m wide. Work out the perimeter of the front face of the model wardrobe, in centimetres.
- 3.A shop buys a bike for £150 and sells it, making a profit of £45. Write the selling price as a fraction of the cost price, giving your answer in its simplest form.
- 4.Write the ratio 2/3 : 1/2 as a ratio of whole numbers, in its simplest form.
- 5.The ratio of cats to dogs in a shelter is 3:4. There are 18 cats. Work out the total number of animals in the shelter.
- 6.A train journey takes 2 hours 15 minutes. A bus journey to the same place takes 3 hours 45 minutes. Write the time for the train journey as a fraction of the time for the bus journey, giving your answer in its simplest form.
- 7.Two mathematically similar rectangles have lengths in the ratio 3 : 5. The area of the smaller rectangle is 27 cm². Work out the area of the larger rectangle.
- 8.A beaker holds 500 g of a salt solution of concentration 12%. Pure water is added until the concentration falls to 8%. Work out the mass of water added.
- 9.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 10.A car is bought for £12000. Its value falls by 15% in the first year and by 10% in each year after that. Work out the value of the car 3 years after it was bought.
- 11.A candle burns down at a constant rate. Its height, h cm, is plotted against time, t minutes, on a straight-line graph. The gradient of the line is −0.3. Which statement correctly describes what the gradient means?
- 12.x × y is used to test whether two quantities are in inverse proportion. For the pairs x = 4, y = 15 and x = 6, y = 10, which statement is correct?
- 13.A fixed job of fitting a solar array is shared between installers, and the time taken is inversely proportional to the number of installers working on it at once. With 4 installers the job takes 18 hours. Construct the equation connecting time T and number of installers n, then work out how long it would take with 6 installers.
- 14.Write 45 minutes : 2 hours as a ratio in its simplest form.
- 15.The ratio of y to x is always 3 : 4. Write down which equation could represent this relationship.
Answer key
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (d) 90 cm — Method: scale each dimension by the scale factor, then find the perimeter. Working: model height = 240 ÷ 8 = 30 cm; model width = 120 ÷ 8 = 15 cm. Perimeter = 2 × (30 + 15) = 90 cm. Wrong options: 11.25 cm comes from squaring the scale factor as if finding an area (720 ÷ 64); 510 cm comes from scaling only one dimension and leaving the other at full size; 720 cm comes from finding the real perimeter (2 × (240 + 120)) but forgetting to scale it down at all.
- (d) 13/10 — First find the selling price: £150 + £45 = £195. Put the selling price over the cost price: 195/150. Divide both numbers by their highest common factor, 15: 195÷15 = 13, 150÷15 = 10, giving 13/10. (10/13 comes from writing the prices the wrong way round. 3/10 is just the profit written as a fraction of the cost price, 45/150, not the selling price. 13/23 comes from comparing the selling price to the combined total of the cost price and the selling price, 195/345.)
- (a) 4:3 — Multiply both parts by the lowest common denominator, 6: (2/3) × 6 = 4 and (1/2) × 6 = 3, giving the ratio 4 : 3, which is already in simplest form.
- (a) 42 — Find the value of one part: 18 ÷ 3 = 6. Find the number of dogs: 4 × 6 = 24. Add the cats and the dogs to find the total: 18 + 24 = 42. (24 is the number of dogs only, not the total number of animals. 126 comes from multiplying the number of cats by the total number of parts, 18 × 7, instead of finding one part first. 25 comes from adding the ratio numbers 3 and 4 directly to the number of cats.)
- (d) 3/5 — Convert both times to minutes: 2 hours 15 minutes = 135 minutes; 3 hours 45 minutes = 225 minutes. Put the train time over the bus time: 135/225. Divide both numbers by their highest common factor, 45: 135÷45 = 3, 225÷45 = 5, giving 3/5. (5/3 comes from writing the times the wrong way round. 2/5 comes from finding the difference, 225 − 135 = 90 minutes, and writing it as a fraction of the bus time, 90/225. 3/8 comes from comparing the train time to the total time for both journeys, 135/360.)
- (b) 75 cm² — Areas of similar shapes are in the ratio of the squares of their lengths. Squaring both parts of 3 : 5 gives an area ratio of 9 : 25, so the larger area is 25/9 of the smaller one. Working with the smaller area: 27 ÷ 9 = 3, and 3 × 25 = 75. The area of the larger rectangle is 75 cm².
- (b) 250 g — Method: adding water changes the total mass but not the mass of salt, so find the salt, hold it fixed, use the new ratio to find the new total mass and subtract the mass already in the beaker. Working: 12:100 = x:500 gives 12 ÷ 100 × 500 = 60 g of salt; that 60 g must be 8% of the new mixture, so 8:100 = 60:y gives y = 60 ÷ 8 × 100 = 750 g; the water added is 750 − 500 = 250 g. Answer: 250 g. The distractors: 750 g is the mass of the diluted solution, given without taking away the 500 g that was in the beaker to start with; 60 g is the mass of salt, the quantity that stays the same, given instead of the mass of water; 20 g comes from treating the fall from 12% to 8% as 4% of the original 500 g, which measures a change in concentration as though it were a mass of water.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) £8262 — A fall of 15% is a multiplier of 0.85 and a fall of 10% is a multiplier of 0.9, and each multiplier acts on the value at the start of its own year. After year 1: 12000 × 0.85 = 10200. After year 2: 10200 × 0.9 = 9180. After year 3: 9180 × 0.9 = 8262. The value 3 years after the car was bought is £8262. Adding the percentages to make a single fall of 35% would be wrong, because the later falls are taken from smaller values.
- (d) The candle's height decreases by 0.3 cm every minute. — A negative gradient means the quantity on the vertical axis decreases as the quantity on the horizontal axis increases. The size of the gradient, 0.3, gives the amount of decrease per minute.
- (b) They are in inverse proportion, because x × y = 60 for both pairs. — Testing inverse proportion means checking that x × y is the same for every pair: 4 × 15 = 60 and 6 × 10 = 60, so the quantities are in inverse proportion. Saying they are not in inverse proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test. Saying they are not in inverse proportion because y ÷ x differs uses the test for direct proportion, and finding that it differs tells us nothing about inverse proportion. Saying x × y = 40 for both pairs is an arithmetic slip: 4 × 15 = 60, not 40.
- (d) 12 hours — Since time is inversely proportional to the number of installers, T = k/n. Using n = 4, T = 18: 18 = k ÷ 4, so k = 18 × 4 = 72. The equation is T = 72/n. When n = 6: T = 72 ÷ 6 = 12. Using the original number of installers instead of the new one gives T = 72 ÷ 4 = 18, the wrong value substituted. Treating more installers as needing more time, as if T were directly proportional to n, gives k = 18 ÷ 4 = 4.5 and then T = 4.5 × 6 = 27, the opposite relationship to the one described. Stopping at k = 72 and reporting it gives the time the job would take a single installer working alone — the constant still has to be divided by the new number of installers before it answers the question asked. With 6 installers, the job takes 12 hours.
- (d) 3:8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. The ratio is 45 : 120. The highest common factor of 45 and 120 is 15. Divide both parts by 15: 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3 : 8. Leaving the hours unconverted gives 45 : 2 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 5 instead of 15 gives 9 : 24, which still shares a common factor of 3, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 3, hours to minutes instead of minutes to hours.
- (d) y = 3x/4 — y : x = 3 : 4 means y/x = 3/4. Rearranging to make y the subject gives y = (3/4)x = 3x/4. A student who mixes up which quantity goes on top gets y = 4x/3. A student who treats the ratio numbers as the coefficient and constant of a linear equation instead of a proportional relationship gets y = 3x + 4. A student who mistakes the relationship for inverse proportion gets y = 3/(4x).
Build your own mix at the worksheet builder.