Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Two mathematically similar cylinders have heights in the ratio 3 : 4. Write the ratio of their volumes in its simplest form.
- 2.Two mathematically similar hexagonal tiles have areas 18 cm² and 50 cm². Work out the ratio of the side length of the smaller tile to the side length of the larger tile, in simplest form.
- 3.A car travels at a constant speed. It travels 150 miles in 3 hours. At the same speed, work out how far it travels in 5 hours.
- 4.Last week Priya worked 5 shifts of 7 hours. This week she worked 4 shifts of 8 hours. Write the number of hours she worked last week as a fraction of the number of hours she worked this week.
- 5.Two mathematically similar cubes have edge lengths 2 cm and 6 cm. Write the ratio of the volume of the smaller cube to the volume of the larger cube in its simplest form.
- 6.Two numbers A and B are in the ratio 3:5. When 6 is added to B, the ratio of A to the new value of B is 1:2. Work out the value of A.
- 7.The population of a town, P thousand, is plotted against time, t years, since 2020. A tangent to the graph at t = 6 has gradient 2.5. What does this gradient represent?
- 8.A jug holds 3 litres of a drink that is 60% fruit juice. 1 litre of water is added to the jug. Work out the percentage of the new mixture that is fruit juice.
- 9.A conversion graph between kilometres and miles passes through the origin and the point (50, 31), with the number of kilometres on the horizontal axis and the number of miles on the vertical axis. Work out the number of miles equivalent to 1 kilometre.
- 10.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 11.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 12.£5000 is invested in an account paying 4% compound interest each year. Work out the total interest earned after 3 years.
- 13.The strength of a radio signal, in units, is inversely proportional to the square of the distance from the transmitter, in km. At a distance of 2 km the signal strength is 20 units. Construct the equation connecting signal strength S and distance d, then work out the distance at which the signal strength is 5 units.
- 14.Line P passes through the origin and the point (3, 21). Line Q passes through the origin and the point (5, 45). Both lines represent the distance, in metres, run by an athlete against the time, in seconds. Work out the gradient of the steeper line.
- 15.A concrete mix is made from gravel and cement in the ratio 5 : 1 by mass. The mass of cement is c kg and the total mass of the mix is m kg. Write down a formula for m in terms of c.
Answer key
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (d) 3 : 5 — Simplify the area ratio: 18 : 50 divides by 2 to give 9 : 25. Areas scale with the square of the length ratio, so take the square root of each part: the square root of 9 is 3, and the square root of 25 is 5, giving a side length ratio of 3 : 5. Giving 5 : 3 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger. Giving 9 : 25 is the simplified area ratio, without square-rooting it. Giving 18 : 50 is the area ratio before it has even been simplified.
- (c) 250 miles — Find the distance travelled in 1 hour: 150 ÷ 3 = 50 miles. Multiply by 5 hours: 50 × 5 = 250 miles. Giving 300 miles doubles the original distance (150 × 2 = 300) using a scale factor of 2 instead of the correct 5 ÷ 3. Giving 200 miles adds only one extra hour's distance, 50, instead of the two extra hours actually needed (150 + 50 = 200, rather than 150 + 100). Giving 90 miles divides by the scale factor instead of multiplying (150 × 3 ÷ 5 = 90).
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
- (c) 1 : 27 — The edge lengths are in the ratio 2 : 6, which simplifies to 1 : 3. Volumes scale with the cube of the length ratio, so the volume ratio is 1³ : 3³ = 1 : 27. Giving 1 : 3 uses the length ratio without cubing it. Giving 1 : 9 squares the length ratio, which is the rule for areas, instead of cubing it, which is the rule for volumes. Giving 27 : 1 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger as the question asks.
- (a) 18 — Method: write both numbers with the same multiplier, turn the second ratio into an equation by cross-multiplying, solve for the multiplier and then build A from it. Working: let A = 3k and B = 5k, so 3k : (5k + 6) = 1 : 2; cross-multiplying gives 2 × 3k = 5k + 6, so 6k = 5k + 6 and k = 6; A = 3 × 6 = 18. Answer: 18, and the check works, because B = 30, B + 6 = 36 and 18:36 = 1:2. The distractors: 9 comes from reading the 6 as the difference between the two numbers — 5 − 3 = 2 parts, so one part is 3 and A is 3 × 3 — but the 6 is added to B, it is not the gap between A and B; 6 comes from solving A : (A + 6) = 1 : 2, adding the 6 to A instead of to B; 30 is the value of B, found from the correct multiplier but given in place of A.
- (d) The population is growing at 2500 people per year. — The gradient of a tangent to a graph gives the instantaneous rate of change of the quantity on the vertical axis with respect to the quantity on the horizontal axis, at that exact point — not the total change and not an average. Here the vertical axis is population in thousands and the horizontal axis is time in years, so the gradient is measured in thousands of people per year. A gradient of 2.5 means the population is growing at an instantaneous rate of 2.5 thousand people per year, and since P is measured in thousands, 2.5 × 1000 = 2500 people per year. This describes the rate of change at that instant, not the total increase over the 6 years and not an average population.
- (c) 45% — Method: adding water changes the total volume but not the amount of fruit juice, so find the juice, find the new total volume, and write the first as a percentage of the second. Working: 3 × 0.6 = 1.8 litres of fruit juice; the new volume is 3 + 1 = 4 litres; 1.8 ÷ 4 = 0.45, which is 45%. Answer: 45%. The distractors: 60% is the strength before the water goes in, and assumes that adding water leaves the strength unchanged; 15% comes from dividing the 60% by the 4 litres of mixture instead of dividing the 1.8 litres of juice by the 4 litres; 75% is the fraction of the new mixture that came out of the original jug, 3 litres out of 4, which ignores that only 60% of that 3 litres was juice.
- (a) 0.62 miles — The gradient of the line is the change in miles divided by the change in kilometres: 31 ÷ 50 = 0.62, so 1 kilometre converts to 0.62 miles. Dividing the wrong way round, 50 ÷ 31 = 1.612..., rounds to 1.61 miles — that finds how many kilometres are in 1 mile, not the reverse. Doubling the gradient, 1.24 miles, comes from using 62 ÷ 50 instead of 31 ÷ 50. Reading off the y-coordinate of the given point without dividing by the x-coordinate gives 31.00 miles, which is the number of miles for 50 kilometres, not for 1 kilometre.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) £624.32 — A 4% rise is a multiplier of 1.04, applied once each year. After year 1: 5000 × 1.04 = 5200. After year 2: 5200 × 1.04 = 5408. After year 3: 5408 × 1.04 = 5624.32. The question asks for the interest, not the value of the account, so take away the amount invested at the start: 5624.32 − 5000 = 624.32. The total interest earned is £624.32.
- (c) 4 km — Since signal strength is inversely proportional to the square of the distance, S = k/d². Using d = 2, S = 20: 2² = 4, so 20 = k ÷ 4, giving k = 20 × 4 = 80. The equation is S = 80/d². When S = 5: d² = 80 ÷ 5 = 16, so d = 4 (taking the positive root, since distance cannot be negative). Stopping at d² = 16 without taking the square root leaves 16, the square of the distance, not the distance itself. Treating the relationship as inversely proportional to distance itself, rather than to its square, gives k = 20 × 2 = 40 and then d = 40 ÷ 5 = 8, a different relationship. Multiplying by S instead of dividing by it when isolating d² gives d² = 80 × 5 = 400 and d = 20, the wrong operation. The distance at which the signal strength is 5 units is 4 km.
- (b) 9 m/s — The gradient of line P is 21 ÷ 3 = 7, so P has a rate of 7 m/s. The gradient of line Q is 45 ÷ 5 = 9, so Q has a rate of 9 m/s. Because 9 is greater than 7, line Q is the steeper line, with gradient 9 m/s. Taking line P's gradient instead of Q's gives 7 m/s, the less steep line. Subtracting the two lines' coordinates directly, (45 − 21) ÷ (5 − 3) = 24 ÷ 2 = 12 m/s, mixes points from different lines rather than using one line's own two points. Adding the two gradients, 7 + 9 = 16 m/s, treats 'steeper' as a total rather than a comparison.
- (c) m = 6c — Method: the whole is the sum of the parts in the ratio, and the cement is 1 part, so one part weighs c kg. Working: the mix has 5 + 1 = 6 parts, each of mass c kg, so the total mass is 6 × c, giving m = 6c. Answer: m = 6c. The distractors: m = 5c uses the 5 gravel parts as the multiplier and forgets that the cement is in the mix too, so it gives the mass of the gravel and not the total; m = c + 5 comes from reading the ratio as '5 more than' and adding, which treats a number of parts as a mass in kilograms; m = c/6 turns the relationship upside down, as though the total were shared into the cement rather than the cement multiplied up to the total.
Build your own mix at the worksheet builder.