Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A lorry is carrying a load of mass m tonnes. Given that 1 tonne = 1000 kg, write down an expression for the mass of the load in kilograms.
- 2.A mobile phone tariff is shown on a straight-line graph with the monthly cost, C pounds, on the vertical axis and the amount of data used, g gigabytes, on the horizontal axis. The line passes through (0, 10) and (8, 26). Work out the gradient and say what it represents.
- 3.In a fruit drink, 3/8 of the total volume is orange juice and the rest is apple juice. Write down the ratio of orange juice to apple juice, in its simplest form.
- 4.In a box of pens, 3/7 of the pens are blue and the rest are black. Write down the ratio of the number of blue pens to the number of black pens, in its simplest form.
- 5.A shop buys a bike for £150 and sells it, making a profit of £45. Write the selling price as a fraction of the cost price, giving your answer in its simplest form.
- 6.The width, the length and the height of a box are in the ratio 3:4:5. The length of the box is 16 cm. Work out the height of the box.
- 7.A curve has equation y = x² + 2x. Work out the average rate of change of y with respect to x over the interval from x = 1 to x = 4.y = x² + 2x
- 8.Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with AB corresponding to PQ and BC corresponding to QR. AB = 6 cm, BC = 8 cm and PQ = 12 cm. Work out the length of QR.
- 9.Write 2 m : 150 cm : 50 cm as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 10.Write 350 ml : 1.4 l as a ratio in its simplest form.
- 11.Two mathematically similar logos are printed on a poster. They have areas 20 cm² and 45 cm². Nadia says that the length scale factor from the smaller logo to the larger logo is 45 ÷ 20 = 2.25. Give a reason why Nadia is incorrect, and work out the correct length scale factor.
- 12.A cordial drink is made by mixing cordial concentrate and water in the ratio 1 : 6. Freya says that a 700 ml jug of this drink contains 100 ml of concentrate. Is she correct? Give a reason for your answer.
- 13.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 14.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
- 15.In a fruit drink, cranberry juice and apple juice are mixed in the ratio 3:7. Write the amount of apple juice as a fraction of the amount of cranberry juice, in its simplest form.
Answer key
- (a) 1000m — Method: kilograms are a smaller unit than tonnes, so change tonnes into kilograms by multiplying by 1000. Working: m tonnes = m × 1000 kg = 1000m kg. So the expression is 1000m. Distractor m/1000 comes from dividing by 1000 instead of multiplying, which would make the number of kilograms smaller than the number of tonnes, the wrong way round. Distractor 1000 + m comes from adding the conversion factor instead of multiplying by it. Distractor m − 1000 comes from subtracting the conversion factor instead of multiplying by it.
- (b) 2, the cost in pounds of each extra gigabyte — Method: the gradient is the change in cost divided by the change in data, so it is the cost of each extra gigabyte; the value where the line meets the vertical axis is the charge before any data is used, which is a different quantity. Working: from (0, 10) to (8, 26) the cost rises by 26 − 10 = 16 pounds while the data rises by 8 − 0 = 8 gigabytes, so the gradient is 16 ÷ 8 = 2, meaning each extra gigabyte costs £2. Answer: 2, the cost in pounds of each extra gigabyte. The distractors: '10, the cost in pounds of each extra gigabyte' reads the intercept as the gradient, but 10 is what the tariff costs when no data at all has been used; '3.25, the cost in pounds of each extra gigabyte' comes from 26 ÷ 8, treating the line as though it passed through the origin when it starts at 10; '2, the fixed monthly charge in pounds' has the gradient right but describes the intercept, and the fixed charge on this tariff is £10.
- (c) 3 : 5 — If orange juice is 3/8 of the total, apple juice is the remaining 1 − 3/8 = 5/8. The ratio of orange to apple is therefore 3 : 5. Inverting gives 5 : 3, apple to orange instead of orange to apple. Using the denominator 8 as the second part of the ratio, 3 : 8, compares orange juice to the whole drink rather than to the apple juice alone. Pairing the total 8 with the apple fraction's numerator 5 gives 8 : 5, which mixes a whole-total figure with a part figure.
- (c) 3 : 4 — Method: a fraction compares a part with the whole, while this ratio compares one part with the other part, so find the fraction that is black before writing the ratio. Working: if 3/7 are blue then the black pens make up 7/7 − 3/7 = 4/7 of the box, so out of every 7 pens 3 are blue and 4 are black, and blue : black = 3 : 4. Answer: 3 : 4. The distractors: 3 : 7 comes from reading the numerator and the denominator of 3/7 straight off as the two parts, which compares the blue pens with the whole box rather than with the black pens; 4 : 3 comes from writing the black pens before the blue pens, reversing the order asked for; 4 : 7 is the same numerator-and-denominator reading applied to the black fraction 4/7, again comparing a part with the whole box.
- (d) 13/10 — First find the selling price: £150 + £45 = £195. Put the selling price over the cost price: 195/150. Divide both numbers by their highest common factor, 15: 195÷15 = 13, 150÷15 = 10, giving 13/10. (10/13 comes from writing the prices the wrong way round. 3/10 is just the profit written as a fraction of the cost price, 45/150, not the selling price. 13/23 comes from comparing the selling price to the combined total of the cost price and the selling price, 195/345.)
- (a) 20 cm — Method: match the measurement you are given to its own part of the ratio, use it to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the measurement asked for. Working: the length is the second measurement listed, so it matches 4 parts and one part = 16 ÷ 4 = 4 cm; the height is 5 parts, so 5 × 4 = 20. Answer: 20 cm. The distractors: 12 cm is the width, which is the 3-part measurement; 4 cm is the value of one part only; 80 cm comes from multiplying the 16 cm by 5 without first dividing by the 4 parts the length is worth.
- (a) 7 — The average rate of change of y with respect to x over an interval is the change in y divided by the change in x between its two endpoints — the gradient of the chord joining them, not a rate at a single point. At x = 1: 2 × 1 = 2, so y = 1 + 2 = 3. At x = 4: 2 × 4 = 8, so y = 16 + 8 = 24. The change in y is 24 − 3 = 21 and the change in x is 4 − 1 = 3, so the average rate of change is 21 ÷ 3 = 7. Reporting the change in y, 21, on its own is not a rate of change, because it has not been divided by the 3 units of x over which it happened. Reporting 3 is not a rate either — 3 is the width of the interval, and also the value of y at x = 1, and neither of those measures how fast y is changing. Subtracting in the wrong order gives −21 ÷ 3 = −7, the wrong sign. The average rate of change of y with respect to x over the interval is 7.
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (a) 4:3:1 — Convert every part to the same unit: 2 m = 200 cm, so the ratio is 200 : 150 : 50. Dividing all three parts by 50 gives 4 : 3 : 1. Writing 2 : 150 : 50 has not converted 2 m into centimetres, so the units do not match. Writing 3 : 4 : 1 has the first two parts the wrong way round. Writing 4 : 3 : 2 comes from an arithmetic slip on the last part: 50 ÷ 50 = 1, not 2.
- (d) 1:4 — Convert 1.4 l to millilitres: 1.4 l = 1400 ml. The ratio is 350 : 1400. Divide both parts by 350: 350 ÷ 350 = 1 and 1400 ÷ 350 = 4, giving 1 : 4. Misreading 1.4 l as 14 (moving the decimal point) gives 350 : 14, which simplifies to 25 : 1 — a very different, implausible ratio. Dividing by 175 instead of 350 gives 2 : 8, which still shares a common factor of 2, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 4 : 1, litres to millilitres the wrong way round.
- (d) 1.5 — Method: the length scale factor is the square root of the area scale factor, not the area scale factor itself. Working: the area scale factor is 45 ÷ 20 = 2.25, and the square root of 2.25 is 1.5. Answer: 1.5. Nadia's answer, 2.25, is the AREA scale factor — she never took the square root to get back to the length scale factor. 4.5 comes from doubling the area scale factor instead of taking its square root. 0.67 comes from taking the square root in the wrong direction, finding the scale factor from the larger rug to the smaller rug instead of the other way round.
- (c) Yes — 700 ÷ 7 = 100 ml for the 1 part of concentrate — Method: add the ratio parts to find the total number of parts, divide the total volume by this, then use the ratio to find concentrate's share. Working: 1 + 6 = 7 parts. 700 ÷ 7 = 100 ml per part. Concentrate = 1 part = 100 ml, so Freya is correct. Wrong options: 'divide 700 by 6' uses only one of the ratio numbers instead of the total of 7 parts, giving about 117 ml; '600 ml is concentrate' swaps which ratio number belongs to the concentrate and which belongs to the water; 'half of 700 ml should be concentrate' ignores the ratio altogether and assumes an equal split.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (d) 7/3 — The ratio cranberry : apple is 3:7, so apple juice is 7 parts and cranberry juice is 3 parts. Write apple over cranberry: 7/3. (3/7 comes from writing the ratio the wrong way round, cranberry over apple. 7/10 comes from comparing the apple juice to the total amount of the mixture, 7 parts out of 10. 3/10 comes from comparing the cranberry juice to the total amount of the mixture, 3 parts out of 10.)
Build your own mix at the worksheet builder.