Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A shop's takings were £4500 in May. In June the takings fell by £900. Write the June takings as a fraction of the May takings, in its simplest form.
- 2.A room is drawn on a plan with a scale of 1 : 200. On the plan the room has an area of 12 cm². Work out the real area of the room, in square metres.
- 3.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 4.A beaker holds 500 g of a salt solution of concentration 12%. Pure water is added until the concentration falls to 8%. Work out the mass of water added.
- 5.A train journey takes 2 hours 15 minutes. A bus journey to the same place takes 3 hours 45 minutes. Write the time for the train journey as a fraction of the time for the bus journey, giving your answer in its simplest form.
- 6.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 7.A laptop priced at £520 is first increased by 15%, and then the new price is decreased by 20%. Work out the final price of the laptop.
- 8.A candidate wants to estimate the instantaneous rate of change of a reservoir's water level, in metres, at t = 5 days after heavy rain began. The reservoir's water level is plotted against time, in days, since the rain began. The candidate uses the chord joining the points at t = 0 days and t = 20 days to estimate the rate of change at t = 5 days. Give a reason why this is likely to be a poor estimate.
- 9.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 10.A cyclist rides at an average speed of 24 km/h for 1 hour 15 minutes. Work out the distance travelled, in km.
- 11.An amount of money is shared in the ratio 1:2:3. The largest share is £90 more than the smallest share. Work out the total amount that was shared.
- 12.A car travels at a constant speed. It travels 150 miles in 3 hours. At the same speed, work out how far it travels in 5 hours.
- 13.A water tank has a capacity of 500 litres. It currently holds 350 litres of water. Write the amount of empty space in the tank as a fraction of the tank's capacity. Give your answer in its simplest form.
- 14.A cyclist travels d kilometres in t hours. Write down an expression, in terms of d and t, for the cyclist's average speed in km/h.
- 15.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
Answer key
- (a) 4/5 — Method: find the June takings first, then write them over the May takings and cancel. Working: the takings fell by £900, so June is £4500 − £900 = £3600; the fraction is 3600/4500, and dividing the numerator and the denominator by 900 gives 4/5. Answer: 4/5 of the May takings. The distractors: 1/5 comes from writing the fall over the May takings, 900/4500, which answers how far the takings dropped rather than what June's takings are compared with May's; 5/4 comes from writing May over June, 4500/3600, reversing the order the question asks for; 4/9 comes from writing June over the two months added together, 3600/8100, a part-to-whole fraction when the comparison asked for is with May alone.
- (b) 48 m² — Method: lengths are multiplied by the scale factor, but areas are multiplied by its square. Working: 1 cm on the plan stands for 200 cm = 2 m, so 1 cm² on the plan stands for 2 × 2 = 4 m², and 12 × 4 = 48. Answer: 48 m². The distractors: 24 m² comes from scaling the area by the length factor 2 instead of by its square; 2400 m² comes from multiplying the area by the scale 200 as though it were a length; 4800 m² comes from working in centimetres, 12 × 200² = 480 000 cm², and then dividing by 100 instead of by 10 000 to reach square metres.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 250 g — Method: adding water changes the total mass but not the mass of salt, so find the salt, hold it fixed, use the new ratio to find the new total mass and subtract the mass already in the beaker. Working: 12:100 = x:500 gives 12 ÷ 100 × 500 = 60 g of salt; that 60 g must be 8% of the new mixture, so 8:100 = 60:y gives y = 60 ÷ 8 × 100 = 750 g; the water added is 750 − 500 = 250 g. Answer: 250 g. The distractors: 750 g is the mass of the diluted solution, given without taking away the 500 g that was in the beaker to start with; 60 g is the mass of salt, the quantity that stays the same, given instead of the mass of water; 20 g comes from treating the fall from 12% to 8% as 4% of the original 500 g, which measures a change in concentration as though it were a mass of water.
- (d) 3/5 — Convert both times to minutes: 2 hours 15 minutes = 135 minutes; 3 hours 45 minutes = 225 minutes. Put the train time over the bus time: 135/225. Divide both numbers by their highest common factor, 45: 135÷45 = 3, 225÷45 = 5, giving 3/5. (5/3 comes from writing the times the wrong way round. 2/5 comes from finding the difference, 225 − 135 = 90 minutes, and writing it as a fraction of the bus time, 90/225. 3/8 comes from comparing the train time to the total time for both journeys, 135/360.)
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (c) £478.40 — Method: apply the percentage increase, then apply the percentage decrease to the new price. Working: after the increase, the laptop costs £520 × 1.15. Multiplying this result by 0.80 gives the final price, £478.40. Answer: £478.40. £494 comes from combining the two percentages into a single net change (15% − 20% = −5%) and applying it directly, £520 × 0.95 = £494, instead of applying the two changes one after the other. £416 comes from applying only the 20% decrease to the original price, £520 × 0.80 = £416, forgetting the increase entirely. £598 comes from applying only the 15% increase and stopping there, forgetting to apply the decrease at all.
- (a) It's an average over 20 days, which may miss the day-5 rate. — Method: a chord's gradient is the AVERAGE rate of change across the whole interval it spans; it only closely approximates the INSTANTANEOUS rate of change at a point inside that interval when the rate of change is roughly constant across the interval, which usually means the interval needs to be short. Working: here the chord spans 20 days while the point of interest, t = 5, is only a quarter of the way along it, so if the reservoir's level rose or fell at different rates over that time, the chord's gradient will not be close to the true gradient of the curve at t = 5 — this is the correct reason. Claiming the chord's gradient needs the water level at every day in between is wrong: a chord's gradient needs only the two endpoint values, at t = 0 and t = 20. Claiming a chord can only estimate the rate at its own endpoints is wrong: a chord between two points can be used to estimate the instantaneous rate of change at any point inside the interval, including one that is not an endpoint — that is exactly the technique being used here, and it is the SIZE of the interval that makes the estimate poor, not the fact that t = 5 is an interior point. Claiming the units do not match is wrong: the chord's gradient and the instantaneous rate of change are both measured in metres per day, so the units are the same. A chord is only a good estimate of an instantaneous rate when the interval it spans is short enough that the rate does not change much within it — always check how long the interval is compared with how far it is to the point you actually want.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (d) £270 — Method: the £90 is a difference between two shares, so turn it into a number of parts before finding the value of one part. Working: the largest share is 3 parts and the smallest is 1 part, so the difference is 3 − 1 = 2 parts and 2 parts are worth £90; one part = £90 ÷ 2 = £45; the whole amount is 1 + 2 + 3 = 6 parts, so 6 × £45 = £270. Answer: £270. The distractors: £540 comes from treating the £90 as the value of one part and multiplying it by the 6 parts; £180 comes from finding the £45 correctly but adding only the 1-part and 3-part shares and forgetting the middle share; £135 comes from multiplying £45 by 3 and giving the largest share instead of the total.
- (c) 250 miles — Find the distance travelled in 1 hour: 150 ÷ 3 = 50 miles. Multiply by 5 hours: 50 × 5 = 250 miles. Giving 300 miles doubles the original distance (150 × 2 = 300) using a scale factor of 2 instead of the correct 5 ÷ 3. Giving 200 miles adds only one extra hour's distance, 50, instead of the two extra hours actually needed (150 + 50 = 200, rather than 150 + 100). Giving 90 miles divides by the scale factor instead of multiplying (150 × 3 ÷ 5 = 90).
- (b) 3/10 — Work out the empty space: 500 − 350 = 150 litres. Form the fraction 150/500; both numbers share a factor of 50, so 150 ÷ 50 = 3 and 500 ÷ 50 = 10, giving 3/10. 7/10 comes from writing the fraction of the tank that is full (350/500), instead of the empty space. 1/2 comes from miscalculating 500 − 350 as 250 instead of 150. 3/7 comes from comparing the empty space with the water held (150/350), instead of with the tank's total capacity.
- (d) d ÷ t — Average speed = distance ÷ time, so the expression is d ÷ t. Writing t ÷ d inverts the formula, giving the time per kilometre instead of the speed. Writing d × t confuses speed with the formula for distance travelled (distance = speed × time) used the wrong way round. Writing d + t treats the relationship as additive instead of using division.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
Build your own mix at the worksheet builder.