Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A footpath is drawn 3 cm long on a map with a scale of 1 : 50 000. Work out the real length of the footpath, in metres.
- 2.A concrete mix is made from gravel and cement in the ratio 5 : 1 by mass. The mass of cement is c kg and the total mass of the mix is m kg. Write down a formula for m in terms of c.
- 3.A company's turnover this year is £180,000. Last year's turnover was £120,000. Write down this year's turnover as a percentage of last year's turnover.
- 4.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 5.Leah puts £4000 into a savings account paying 3% compound interest each year. At the end of 2 years she takes out all of the money and spends £1500 of it on a laptop. Work out how much of the money she has left.
- 6.To make a shade of green paint, the amount of yellow paint used is always 0.75 times the amount of blue paint used. Write the amount of blue paint as a fraction of the amount of yellow paint, in its simplest form.
- 7.The rent on a flat increases by 10% one year and by a further 10% the following year. Work out the overall percentage increase over the two years.
- 8.A recipe needs 1.2 kg of flour. Dan has 750 g of flour in his cupboard. Write the mass of flour the recipe needs as a fraction of the mass of flour Dan has. Give your answer in its simplest form.
- 9.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
- 10.A sprinter's distance from the start line, in metres, is plotted against time, in seconds. A tangent to the graph at t = 2 seconds has gradient 6. A tangent at t = 8 seconds has gradient 9.5. Which statement correctly compares the sprinter's speed at these two times?
- 11.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
- 12.A straight-line graph passes through the origin and the point (4, 10). The line represents y = kx. Write down the ratio x : y in its simplest form.
- 13.y is directly proportional to √x. When x = 4, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 9.
- 14.Cheng is paid an hourly rate that is proportional to the number of hours she works. She earns £52.50 for 7 hours. Work out how much she earns for 11 hours, assuming the same rate.
- 15.In a school choir the ratio of boys to girls is 3:4. When 6 more boys join the choir, the ratio of boys to girls becomes 1:1. Work out how many girls are in the choir.
Answer key
- (b) 1500 m — Method: multiply the map length by the scale to get the real length in centimetres, then divide by 100 to change centimetres into metres. Working: 3 × 50 000 = 150 000 cm, and 150 000 ÷ 100 = 1500. Answer: 1500 m. The distractors: 15000 m comes from dividing the 150 000 cm by 10 instead of 100; 150 m comes from dividing by 1000, the conversion for kilometres; 50000 m comes from writing the scale itself as the answer and ignoring the 3 cm measured on the map.
- (c) m = 6c — Method: the whole is the sum of the parts in the ratio, and the cement is 1 part, so one part weighs c kg. Working: the mix has 5 + 1 = 6 parts, each of mass c kg, so the total mass is 6 × c, giving m = 6c. Answer: m = 6c. The distractors: m = 5c uses the 5 gravel parts as the multiplier and forgets that the cement is in the mix too, so it gives the mass of the gravel and not the total; m = c + 5 comes from reading the ratio as '5 more than' and adding, which treats a number of parts as a mass in kilograms; m = c/6 turns the relationship upside down, as though the total were shared into the cement rather than the cement multiplied up to the total.
- (c) 150% — Percentage = (180,000 ÷ 120,000) × 100 = 150%.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) £2743.60 — Each year the balance is multiplied by 1.03. After the first year: 4000 × 1.03 = 4120. After the second year: 4120 × 1.03 = 4243.60, so that is what Leah takes out. She then spends £1500 of it, which leaves 4243.60 − 1500 = 2743.60. She has £2743.60 left.
- (d) 4/3 — The amount of yellow paint is 0.75 times the amount of blue paint. As a fraction, 0.75 = 3/4, so yellow = 3/4 of blue. To write blue as a fraction of yellow, use the reciprocal: flip 3/4 to get 4/3. 3/4 comes from keeping the original fraction without inverting it. 1/4 comes from computing 1 − 3/4 = 1/4, which is not how a fraction reverses. 40/3 comes from converting 0.75 to a fraction as 75/1000 = 3/40 (misplacing the decimal point), then inverting that.
- (c) 21% — Method: an increase of 10% is a multiplier of 1.1, and two successive increases are found by multiplying the multipliers. Working: 1.1 × 1.1 = 1.21, so the rent is 121% of the original, which is an increase of 21%. Answer: 21%. The distractors: 20% comes from adding the two percentages, which ignores that the second 10% is taken of a larger amount; 121% is the multiplier written as the change rather than the change itself; 11% comes from slipping in the multiplication and getting 1.11 instead of 1.21.
- (d) 8/5 — Two masses can only be compared once they are in the same unit. Since 1 kg is 1000 g, the recipe needs 1200 g. The recipe's mass is being written as a fraction of Dan's mass, so 1200 goes on the top and 750 on the bottom, giving 1200/750. The highest common factor of the two is 150: 1200 ÷ 150 = 8 and 750 ÷ 150 = 5. The fraction is 8/5, which is greater than 1 because the recipe needs more flour than Dan has.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (d) Faster at t = 8s — still accelerating — The gradient of a tangent on a distance-time graph is the instantaneous speed, in m/s. At t = 2 seconds the speed is 6 m/s; at t = 8 seconds it is 9.5 m/s, which is faster, so the sprinter is still accelerating between these two times. Saying the sprinter is slower at t = 8s reverses the comparison — 9.5 is greater than 6, not less. Writing 9.5 − 6 = 3.5 and calling this 'metres further covered' turns the difference of two speeds into a distance, which the units do not support: a difference of two speeds is itself a speed, not a distance. Taking 9.5 m/s, the larger of the two instantaneous speeds, as the average speed for the whole race confuses a speed at one instant with an average over the whole distance, which would need the total distance and total time, not two tangent gradients.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
- (c) 2 : 5 — The point (4, 10) gives x = 4, y = 10, so x : y = 4 : 10. Dividing both parts by their highest common factor, 2, gives 2 : 5 in simplest form. Inverting the whole ratio gives 5 : 2, which is y : x instead of x : y. Dividing only the x-part by 2 and leaving the y-part as 10 gives 2 : 10, but scaling one part on its own changes the ratio: 2 : 10 is the same as 1 : 5, not 4 : 10. Dividing only the y-part by 2 and leaving the x-part as 4 gives 4 : 5, the same one-sided mistake made on the other part of the ratio.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (d) £82.50 — Find the hourly rate: £52.50 ÷ 7 = £7.50 per hour. For 11 hours: 11 × £7.50 = £82.50. £30 comes from working out the pay for only the extra 4 hours (4 × £7.50), and forgetting to include the original £52.50. £99 comes from misremembering the hourly rate as £9 instead of £7.50, then 11 × £9. £56.50 comes from adding the extra number of hours (4) straight onto the pay in pounds (52.5 + 4), confusing hours with pounds.
- (b) 24 — Method: let one part of the ratio be worth x, write both groups in terms of x, and use the fact that the two groups end up equal. Working: the boys are 3x and the girls are 4x; after the 6 boys join, 3x + 6 = 4x, so x = 6; the girls are 4 parts, so 4 × 6 = 24. Answer: 24 girls. The distractors: 18 is the number of boys before the 6 join, which is 3 × 6; 30 comes from adding the 6 new members to the girls as well as to the boys; 42 is the total number of members in the choir before the 6 boys join, the 18 boys and the girls together.
Build your own mix at the worksheet builder.