Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A water tank has a capacity of 500 litres. It currently holds 350 litres of water. Write the amount of empty space in the tank as a fraction of the tank's capacity. Give your answer in its simplest form.
- 2.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
- 3.Two quantities x and y are inversely proportional. When x = 2, the value of y is 15. Work out the value of y when x = 5.
- 4.There are 400 students at a school. 25% of them have a brother, 40% have a sister and 15% have both a brother and a sister. Work out how many of the students have neither a brother nor a sister.
- 5.A sculptor makes two mathematically similar statues. The smaller statue is 20 cm tall and 80 ml of varnish covers its surface. The larger statue is 50 cm tall. Work out how much varnish is needed to cover the surface of the larger statue.
- 6.Write the ratio 2 : 1/4 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 7.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
- 8.A fixed job of fitting a solar array is shared between installers, and the time taken is inversely proportional to the number of installers working on it at once. With 4 installers the job takes 18 hours. Construct the equation connecting time T and number of installers n, then work out how long it would take with 6 installers.
- 9.A delivery driver travels 45 km in the first 30 minutes of a journey, and then a further 75 km in the next 1 hour. Work out her average speed for the whole journey, in km/h.
- 10.A cordial drink is made by mixing cordial concentrate and water in the ratio 1 : 6. Freya says that a 700 ml jug of this drink contains 100 ml of concentrate. Is she correct? Give a reason for your answer.
- 11.A shop sells identical pens. The total cost, C pence, of n pens is given by C = 12n. Write the ratio n : C in its simplest form.
- 12.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 13.Two mathematically similar cubes have edge lengths 2 cm and 6 cm. Write the ratio of the volume of the smaller cube to the volume of the larger cube in its simplest form.
- 14.A laptop priced at £520 is first increased by 15%, and then the new price is decreased by 20%. Work out the final price of the laptop.
- 15.Two quantities are connected by the formula y = 0.8x. Write down the ratio y : x in its simplest form.y = 0.8x
Answer key
- (b) 3/10 — Work out the empty space: 500 − 350 = 150 litres. Form the fraction 150/500; both numbers share a factor of 50, so 150 ÷ 50 = 3 and 500 ÷ 50 = 10, giving 3/10. 7/10 comes from writing the fraction of the tank that is full (350/500), instead of the empty space. 1/2 comes from miscalculating 500 − 350 as 250 instead of 150. 3/7 comes from comparing the empty space with the water held (150/350), instead of with the tank's total capacity.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
- (a) 6 — Method: for inverse proportion the product xy is the same for every pair, so find that product and use it to work back to the missing value. Working: xy = 2 × 15 = 30, so when x = 5 the equation 5y = 30 gives y = 30 ÷ 5 = 6. Answer: 6. The distractors: 37.5 comes from treating the pair as direct proportion and scaling y up with x, 15 × 5 ÷ 2, although in inverse proportion y falls as x rises; 30 is the constant product itself, given as a value of y rather than used to find one; 12 comes from additive thinking — x rises by 3, so 3 is taken off y — which would make the two quantities differ by a constant instead of multiplying to one.
- (c) 200 students — Method: find the percentage who have a brother or a sister, taking care that the students with both are not counted twice, then take that percentage from 100% and apply the result to the 400 students. Working: 25% + 40% = 65%, but the 15% with both has been counted in each of those figures, so 65% − 15% = 50% have a brother or a sister; that leaves 100% − 50% = 50%, and 50% of 400 = 200. Answer: 200 students. The distractors: 260 students is 65% of 400, the number with a brother or a sister when the 15% overlap is counted twice; 140 students comes from taking that same uncorrected 65% away from the 400; 300 students comes from subtracting only the 25% with a brother and ignoring the sisters altogether.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (a) 8:1 — Multiply both parts of the ratio by 4 to clear the fraction: 2 × 4 = 8 and 1/4 × 4 = 1, giving 8 : 1. Getting 1 : 8 has the two parts the wrong way round. Getting 2 : 4 comes from writing down the denominator of the fraction (4) as the second part instead of multiplying through by it. Getting 8 : 4 comes from multiplying only the first part of the ratio by 4 and leaving the second part as the fraction's denominator.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (d) 12 hours — Since time is inversely proportional to the number of installers, T = k/n. Using n = 4, T = 18: 18 = k ÷ 4, so k = 18 × 4 = 72. The equation is T = 72/n. When n = 6: T = 72 ÷ 6 = 12. Using the original number of installers instead of the new one gives T = 72 ÷ 4 = 18, the wrong value substituted. Treating more installers as needing more time, as if T were directly proportional to n, gives k = 18 ÷ 4 = 4.5 and then T = 4.5 × 6 = 27, the opposite relationship to the one described. Stopping at k = 72 and reporting it gives the time the job would take a single installer working alone — the constant still has to be divided by the new number of installers before it answers the question asked. With 6 installers, the job takes 12 hours.
- (a) 80 km/h — Average speed = total distance ÷ total time. Total distance = 45 + 75 = 120 km. Total time = 30 minutes + 1 hour = 1.5 hours. 120 ÷ 1.5 = 80 km/h. 60 km/h comes from treating the 30 minutes as a whole hour, giving a total time of 2 hours instead of 1.5 (120 ÷ 2). 82.5 km/h comes from averaging the two separate speeds (45 ÷ 0.5 = 90 km/h and 75 ÷ 1 = 75 km/h, then (90 + 75) ÷ 2) instead of using total distance over total time. 75 km/h comes from using only the second part of the journey (75 km in 1 hour) and ignoring the first part.
- (c) Yes — 700 ÷ 7 = 100 ml for the 1 part of concentrate — Method: add the ratio parts to find the total number of parts, divide the total volume by this, then use the ratio to find concentrate's share. Working: 1 + 6 = 7 parts. 700 ÷ 7 = 100 ml per part. Concentrate = 1 part = 100 ml, so Freya is correct. Wrong options: 'divide 700 by 6' uses only one of the ratio numbers instead of the total of 7 parts, giving about 117 ml; '600 ml is concentrate' swaps which ratio number belongs to the concentrate and which belongs to the water; 'half of 700 ml should be concentrate' ignores the ratio altogether and assumes an equal split.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 1 : 27 — The edge lengths are in the ratio 2 : 6, which simplifies to 1 : 3. Volumes scale with the cube of the length ratio, so the volume ratio is 1³ : 3³ = 1 : 27. Giving 1 : 3 uses the length ratio without cubing it. Giving 1 : 9 squares the length ratio, which is the rule for areas, instead of cubing it, which is the rule for volumes. Giving 27 : 1 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger as the question asks.
- (c) £478.40 — Method: apply the percentage increase, then apply the percentage decrease to the new price. Working: after the increase, the laptop costs £520 × 1.15. Multiplying this result by 0.80 gives the final price, £478.40. Answer: £478.40. £494 comes from combining the two percentages into a single net change (15% − 20% = −5%) and applying it directly, £520 × 0.95 = £494, instead of applying the two changes one after the other. £416 comes from applying only the 20% decrease to the original price, £520 × 0.80 = £416, forgetting the increase entirely. £598 comes from applying only the 15% increase and stopping there, forgetting to apply the decrease at all.
- (c) 4 : 5 — Method: a formula of the form y = kx says that for every 1 of x there are k of y, so the ratio y : x is k : 1, which is then written with whole numbers and cancelled. Working: here k = 0.8, so y : x = 0.8 : 1; multiplying both parts by 10 gives 8 : 10, and dividing both parts by their highest common factor 2 gives 4 : 5. Answer: 4 : 5. The distractors: 5 : 4 comes from writing x : y, reversing the order asked for; 8 : 10 has the decimal cleared but the ratio left unsimplified, and the question asks for the simplest form; 8 : 1 comes from multiplying only the left-hand part by 10 and leaving the 1 unchanged, which changes the relationship instead of keeping it.
Build your own mix at the worksheet builder.