Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A shop sells fruit juice concentrate that must be diluted with water in the ratio 2 : 5 (concentrate : water) to make squash. Priya has 8 litres of concentrate. Work out how much water she needs to keep the same ratio.
- 2.A river 120 km long is drawn as a line 6 cm long on a map. Work out the scale of the map.
- 3.A hiker's distance from the start of the trail, in kilometres, is plotted against time, in minutes, since she set off. At t = 45 minutes she stops to rest, so her distance from the start is neither increasing nor decreasing at that instant. Which statement about the tangent to the distance–time graph at t = 45 minutes is correct?
- 4.In a school choir the ratio of boys to girls is 3:4. When 6 more boys join the choir, the ratio of boys to girls becomes 1:1. Work out how many girls are in the choir.
- 5.The rent on a flat increases by 10% one year and by a further 10% the following year. Work out the overall percentage increase over the two years.
- 6.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
- 7.Two hikers' journeys are shown on separate distance-time graphs. Hiker A's graph has gradient 4.5 km/h. Hiker B's graph has gradient 3.2 km/h. Work out how much faster Hiker A walks than Hiker B, in km/h.
- 8.A mobile phone tariff is shown on a straight-line graph with the monthly cost, C pounds, on the vertical axis and the amount of data used, g gigabytes, on the horizontal axis. The line passes through (0, 10) and (8, 26). Work out the gradient and say what it represents.
- 9.3 builders put up a fence in 12 days. All the builders work at the same rate, so the number of days is inversely proportional to the number of builders. Work out how long 9 builders take to put up the same fence.
- 10.y is directly proportional to x. When x = 4, y = 10. Work out the value of y when x = 6.
- 11.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 12.Priya is paid £58.50 for working 7.5 hours on a Saturday. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 13.An oven is preheating. Its temperature, T °C, is plotted against time, t minutes, on a straight-line graph. The line passes through the points (2, 60) and (6, 140). Work out the gradient of the line.
- 14.A smoothie recipe combines 350 cm³ of mango juice with 650 cm³ of orange juice. Work out the total volume of the smoothie in litres.
- 15.A charity receives £360 in donations in January and £480 in donations in February. Write the amount received in January as a fraction of the amount received in February, giving your answer in its simplest form.
Answer key
- (d) 20 litres — The ratio of concentrate to water is 2 : 5, so water = concentrate × 5 ÷ 2. 8 × 5 ÷ 2 = 20, so Priya needs 20 litres of water. Giving 40 litres multiplies by 5 but forgets to divide by 2 (8 × 5 = 40). Giving 3.2 litres uses the ratio inverted, multiplying by 2 ÷ 5 instead of 5 ÷ 2 (8 × 2 ÷ 5 = 3.2). Giving 11 litres uses additive reasoning instead of multiplicative: it adds the difference between the ratio parts, 5 − 2 = 3, onto the amount of concentrate (8 + 3 = 11), but ratios scale by multiplying, not by adding a fixed amount.
- (a) 1 : 2 000 000 — Method: a scale is a ratio between two lengths written in the same unit, reduced so that the map distance is 1. Working: 120 km = 120 × 1000 × 100 = 12 000 000 cm, so the ratio is 6 : 12 000 000, and dividing both parts by 6 gives 1 : 2 000 000. Answer: 1 : 2 000 000. The distractors: 1 : 12 000 000 comes from writing the real length in centimetres without dividing by the 6 cm on the map; 1 : 200 000 comes from taking 120 km as 1 200 000 cm, one conversion step short, before dividing by 6; 1 : 20 000 comes from converting 120 km to 120 000 m and treating those metres as centimetres.
- (c) The tangent is horizontal, so its gradient is 0. — Method: at any point where a distance–time graph is momentarily neither increasing nor decreasing, the tangent to the graph at that point is horizontal, and the gradient of a horizontal line is 0 — this is the instantaneous rate of change at that instant. Working: since the hiker's distance is neither increasing nor decreasing at t = 45 minutes, the tangent there is horizontal, so its gradient is 0. Claiming the tangent is vertical, with an undefined gradient, is the opposite of what the stem says: a vertical tangent would mean the distance was changing infinitely fast at that instant, not that it had stopped changing, and on a distance–time graph it cannot happen at all. Reading the gradient as 45, the time value given in the stem, mistakes a value used to LOCATE the point for the rate of change AT that point. Claiming the gradient cannot be found without also knowing the distance at t = 45 minutes overlooks that 'momentarily stationary' already tells you the rate of change directly, without needing to read any distance value at all. Whenever a stem tells you a quantity is momentarily not changing, that is telling you the instantaneous rate of change directly — it is 0, and no further data is needed to find it.
- (b) 24 — Method: let one part of the ratio be worth x, write both groups in terms of x, and use the fact that the two groups end up equal. Working: the boys are 3x and the girls are 4x; after the 6 boys join, 3x + 6 = 4x, so x = 6; the girls are 4 parts, so 4 × 6 = 24. Answer: 24 girls. The distractors: 18 is the number of boys before the 6 join, which is 3 × 6; 30 comes from adding the 6 new members to the girls as well as to the boys; 42 is the total number of members in the choir before the 6 boys join, the 18 boys and the girls together.
- (c) 21% — Method: an increase of 10% is a multiplier of 1.1, and two successive increases are found by multiplying the multipliers. Working: 1.1 × 1.1 = 1.21, so the rent is 121% of the original, which is an increase of 21%. Answer: 21%. The distractors: 20% comes from adding the two percentages, which ignores that the second 10% is taken of a larger amount; 121% is the multiplier written as the change rather than the change itself; 11% comes from slipping in the multiplication and getting 1.11 instead of 1.21.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
- (a) 1.3 — The gradient of a distance-time graph gives the speed. Difference in speed = 4.5 − 3.2 = 1.3 km/h. A student who subtracts the speeds the wrong way round, 3.2 − 4.5, gets −1.3. A student who adds the two speeds instead of comparing them gets 7.7. A student who multiplies the two gradients gets 14.4.
- (b) 2, the cost in pounds of each extra gigabyte — Method: the gradient is the change in cost divided by the change in data, so it is the cost of each extra gigabyte; the value where the line meets the vertical axis is the charge before any data is used, which is a different quantity. Working: from (0, 10) to (8, 26) the cost rises by 26 − 10 = 16 pounds while the data rises by 8 − 0 = 8 gigabytes, so the gradient is 16 ÷ 8 = 2, meaning each extra gigabyte costs £2. Answer: 2, the cost in pounds of each extra gigabyte. The distractors: '10, the cost in pounds of each extra gigabyte' reads the intercept as the gradient, but 10 is what the tariff costs when no data at all has been used; '3.25, the cost in pounds of each extra gigabyte' comes from 26 ÷ 8, treating the line as though it passed through the origin when it starts at 10; '2, the fixed monthly charge in pounds' has the gradient right but describes the intercept, and the fixed charge on this tariff is £10.
- (a) 4 days — Method: the fence is a fixed amount of work, so builders × days is constant; find that product and divide it by the new number of builders. Working: 3 × 12 = 36 builder-days of work, so with 9 builders the time is 36 ÷ 9 = 4 days. Answer: 4 days. The distractors: 6 days comes from halving the 12 days because there are more builders, rather than dividing by the factor of 3 by which the workforce has grown; 36 days is the constant product of builders and days, given as a number of days instead of being shared between the builders; 9 days comes from taking 3 days off the 12, treating three extra builders as three fewer days, which is additive rather than proportional.
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
- (d) 20 — Gradient = change in T ÷ change in t = (140 − 60) ÷ (6 − 2) = 80 ÷ 4 = 20. A student who subtracts in the wrong order gets −20. A student who divides 80 by 2 instead of 4 gets 40. A student who wrongly treats the line as passing through the origin and uses the point (2, 60) on its own gets 60 ÷ 2 = 30.
- (b) 1.00 litres — Total volume = 350 + 650 = 1000 cm³. Since 1000 cm³ = 1 litre, the smoothie is 1.00 litre. Using only the orange juice's 650 cm³ and converting that gives 0.65 litres, forgetting the mango juice entirely. Using only the mango juice's 350 cm³ gives 0.35 litres, forgetting the orange juice. Adding both volumes correctly to get 1000 cm³ but not converting to litres leaves the answer as 1000.00, which is the volume in the wrong unit.
- (a) 3/4 — Write January's total over February's total: 360/480. Both numbers share a factor of 120, so dividing top and bottom by 120 gives 3/4. Choosing 4/3 comes from writing February's amount over January's amount, the wrong way round. Choosing 1/4 comes from finding the difference between the two months (480 − 360 = 120) and writing it over February's amount, instead of using January's amount. Choosing 3/7 comes from writing January's amount over the total received across both months (360 out of 840), instead of over February's amount alone.
Build your own mix at the worksheet builder.