Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A mobile phone tariff is shown on a straight-line graph with the monthly cost, C pounds, on the vertical axis and the amount of data used, g gigabytes, on the horizontal axis. The line passes through (0, 10) and (8, 26). Work out the gradient and say what it represents.
- 2.5 decorators paint 3 rooms in 6 hours. All the decorators work at the same rate. Work out how long it takes 10 decorators to paint 5 rooms.
- 3.A garden centre has 90 rose bushes in stock. It receives a delivery that increases its stock of rose bushes by 20%. In the same week it sells 150 lavender bushes. Work out the new number of rose bushes, then write it as a fraction of the number of lavender bushes sold, giving your answer in its simplest form.
- 4.A laptop bag has a mass of 2.4 kg. A school bag has a mass of 3.6 kg. Write the mass of the laptop bag as a fraction of the mass of the school bag, giving your answer in its simplest form.
- 5.A furniture designer makes a scale model of a wardrobe using a scale of 1 : 8. The real wardrobe is 2.4 m tall and 1.2 m wide. Work out the perimeter of the front face of the model wardrobe, in centimetres.
- 6.A textbook is reduced from £60 to £45. Work out the percentage reduction.
- 7.Two mathematically similar jugs have heights 8 cm and 12 cm. The smaller jug holds 200 ml when it is full. Work out how much the larger jug holds when it is full.
- 8.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 9.A shop's number of online orders is proportional to its number of in-store orders. Last month there were 45 in-store orders and 180 online orders. Write the ratio of online orders to in-store orders, in its simplest form.
- 10.A worker is paid £13.20 per hour. Work out this rate of pay in pence per minute.
- 11.Two mathematically similar logos are printed on a poster. They have areas 20 cm² and 45 cm². Nadia says that the length scale factor from the smaller logo to the larger logo is 45 ÷ 20 = 2.25. Give a reason why Nadia is incorrect, and work out the correct length scale factor.
- 12.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 13.In a science lesson Priya has 10 litres of a solution that is 30% salt. She adds water to make a solution that is 20% salt. Work out how many litres of water she adds.
- 14.A journey takes 4 hours at an average speed of 60 km/h. The time taken is inversely proportional to the average speed. Work out how long the same journey takes at an average speed of 80 km/h.
- 15.The ratio of y to x is always 3 : 4. Write down which equation could represent this relationship.
Answer key
- (b) 2, the cost in pounds of each extra gigabyte — Method: the gradient is the change in cost divided by the change in data, so it is the cost of each extra gigabyte; the value where the line meets the vertical axis is the charge before any data is used, which is a different quantity. Working: from (0, 10) to (8, 26) the cost rises by 26 − 10 = 16 pounds while the data rises by 8 − 0 = 8 gigabytes, so the gradient is 16 ÷ 8 = 2, meaning each extra gigabyte costs £2. Answer: 2, the cost in pounds of each extra gigabyte. The distractors: '10, the cost in pounds of each extra gigabyte' reads the intercept as the gradient, but 10 is what the tariff costs when no data at all has been used; '3.25, the cost in pounds of each extra gigabyte' comes from 26 ÷ 8, treating the line as though it passed through the origin when it starts at 10; '2, the fixed monthly charge in pounds' has the gradient right but describes the intercept, and the fixed charge on this tariff is £10.
- (c) 5 hours — Method: measure the job in decorator-hours, which is in the same ratio as the number of rooms, then share the decorator-hours between the decorators available. Working: 5 decorators × 6 hours = 30 decorator-hours for 3 rooms, so one room takes 30 ÷ 3 = 10 decorator-hours; 5 rooms take 5 × 10 = 50 decorator-hours; shared between 10 decorators that is 50 ÷ 10 = 5 hours. Answer: 5 hours. The distractors: 3 hours comes from halving the 6 hours because the number of decorators doubles, while forgetting that there are also more rooms to paint; 10 hours comes from scaling the 6 hours up for the rooms only, 6 × 5 ÷ 3, and leaving the workforce at 5 decorators; 6 hours comes from assuming that doubling the decorators and increasing the rooms cancel each other out, which they do not, because the rooms rise by a factor of 5/3 and the workforce by a factor of 2.
- (a) 18/25 — First find the new number of rose bushes: 90 × 1.2 = 108 (a 20% increase multiplies by 1.2). Then write 108 over 150 and divide top and bottom by 6 to get 18/25. Choosing 3/5 comes from using the original 90 rose bushes without applying the 20% increase (90/150 = 3/5). Choosing 25/18 comes from writing the number of lavender bushes over the new number of rose bushes, the wrong way round. Choosing 3/25 comes from multiplying 90 by 0.2 instead of 1.2, finding only the increase (18) rather than the new total, then writing 18/150 = 3/25.
- (a) 2/3 — Put the laptop bag's mass over the school bag's mass: 2.4/3.6. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 24/36. Divide both by their highest common factor, 12: 24÷12 = 2, 36÷12 = 3, giving 2/3. (3/2 comes from writing the masses the wrong way round. 1/3 comes from finding the difference in the masses, 3.6 − 2.4 = 1.2 kg, and writing it as a fraction of the school bag's mass, 1.2/3.6. 2/5 comes from comparing the laptop bag's mass to the total mass of both bags, 2.4/6.)
- (d) 90 cm — Method: scale each dimension by the scale factor, then find the perimeter. Working: model height = 240 ÷ 8 = 30 cm; model width = 120 ÷ 8 = 15 cm. Perimeter = 2 × (30 + 15) = 90 cm. Wrong options: 11.25 cm comes from squaring the scale factor as if finding an area (720 ÷ 64); 510 cm comes from scaling only one dimension and leaving the other at full size; 720 cm comes from finding the real perimeter (2 × (240 + 120)) but forgetting to scale it down at all.
- (d) 25% — Method: percentage decrease = decrease ÷ original amount × 100. Working: the reduction is £60 − £45 = £15, and 15 ÷ 60 = 0.25, so 0.25 × 100 = 25%. Answer: 25%. The distractors: 15% comes from quoting the £15 reduction as though pounds and per cent were the same thing; 33% comes from dividing the £15 by the new price £45 instead of by the original £60, which gives 33% to the nearest per cent; 75% is the new price written as a percentage of the old one, which is what is still paid rather than what has been taken off.
- (a) 675 ml — How much a jug holds is a volume, and volumes of similar solids scale with the cube of the length scale factor. The length scale factor is 12 ÷ 8 = 1.5, so the volume scale factor is 1.5 × 1.5 × 1.5 = 3.375. The larger jug holds 200 × 3.375 = 675 ml. Multiplying the scale factor by 3 instead of raising it to the power 3 is the mistake to guard against here.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 4:1 — Write the ratio online : in-store using the numbers in the question: 180 : 45. Divide both parts by their highest common factor, 45, to give 4 : 1. (1:4 comes from writing the ratio the wrong way round, in-store : online. 3:1 comes from subtracting the in-store orders from the online orders, 180 − 45 = 135, and comparing that to the in-store orders, 135:45, instead of dividing. 4:5 comes from comparing the online orders to the total number of orders, 180:225.)
- (a) 22p — First convert the hourly rate to pence: £13.20 = 1320p. Then convert from per hour to per minute by dividing by 60, since there are 60 minutes in an hour: 1320 ÷ 60 = 22p per minute. Working out 1320 × 60 = 79200p multiplies by 60 instead of dividing, going the wrong way between per hour and per minute. Working out 13.20 × 10 = 132p converts pounds to pence using the wrong power of ten, and dividing that by 60 carries the error through to give 2.2p. Working out 13.20 × 100 = 1320p converts the currency correctly but stops there, leaving the rate as pence per hour rather than completing the second conversion to pence per minute. The rate of pay is 22p per minute.
- (d) 1.5 — Method: the length scale factor is the square root of the area scale factor, not the area scale factor itself. Working: the area scale factor is 45 ÷ 20 = 2.25, and the square root of 2.25 is 1.5. Answer: 1.5. Nadia's answer, 2.25, is the AREA scale factor — she never took the square root to get back to the length scale factor. 4.5 comes from doubling the area scale factor instead of taking its square root. 0.67 comes from taking the square root in the wrong direction, finding the scale factor from the larger rug to the smaller rug instead of the other way round.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (d) y = 3x/4 — y : x = 3 : 4 means y/x = 3/4. Rearranging to make y the subject gives y = (3/4)x = 3x/4. A student who mixes up which quantity goes on top gets y = 4x/3. A student who treats the ratio numbers as the coefficient and constant of a linear equation instead of a proportional relationship gets y = 3x + 4. A student who mistakes the relationship for inverse proportion gets y = 3/(4x).
Build your own mix at the worksheet builder.