Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A straight line passes through the points (1, 20) and (5, 8). Work out the gradient of the line.
- 2.A laptop bag has a mass of 2.4 kg. A school bag has a mass of 3.6 kg. Write the mass of the laptop bag as a fraction of the mass of the school bag, giving your answer in its simplest form.
- 3.A recipe for 6 muffins needs 150 g of flour. Aisha wants to make 15 muffins using the same recipe. Work out how much flour she needs.
- 4.The ratio of y to x is always 3 : 4. Write down which equation could represent this relationship.
- 5.Two numbers A and B are in the ratio 3:5. When 6 is added to B, the ratio of A to the new value of B is 1:2. Work out the value of A.
- 6.A market stall sells apples at a fixed price per kilogram. Priya buys 3 kg for £5.40. Write the ratio of the mass in kilograms to the cost in pounds, in its simplest form.
- 7.A map has a scale of 2 cm : 5 km. A footpath measures 8 cm on the map. Work out the real length of the footpath, in kilometres.
- 8.A cartographer is choosing a scale for a map to show a small park in as much detail as possible. Which of these scales would show the MOST detail — 1 : 500, 1 : 5000, or 1 : 50 000? Give the correct scale and reason.
- 9.A laptop priced at £520 is first increased by 15%, and then the new price is decreased by 20%. Work out the final price of the laptop.
- 10.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 11.A box holds 60 crayons. 25 of the crayons are broken and the rest are unbroken. Write the number of unbroken crayons as a fraction of the number of broken crayons. Give your answer in its simplest form.
- 12.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 13.Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with AB corresponding to PQ and BC corresponding to QR. AB = 6 cm, BC = 8 cm and PQ = 12 cm. Work out the length of QR.
- 14.A jumper normally costs £45. In a sale it is reduced by 20%. Work out the sale price, then write the sale price as a fraction of the normal price. Give your answer in its simplest form.
- 15.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
Answer key
- (b) −3 — Method: the gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value, with both changes taken in the same direction along the line. Working: going from (1, 20) to (5, 8) the change in y is 8 − 20 = −12 and the change in x is 5 − 1 = 4, so the gradient is −12 ÷ 4 = −3. Answer: −3, and the negative sign is expected because the line falls from left to right. The distractors: 3 comes from subtracting the smaller y from the larger, 20 − 8 = 12, while still taking the x values from left to right, which loses the minus sign that says the line falls; −12 is the change in y left undivided by the change in x of 4; −1/3 comes from dividing the change in x by the change in y, 4 ÷ (−12), turning the gradient upside down.
- (a) 2/3 — Put the laptop bag's mass over the school bag's mass: 2.4/3.6. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 24/36. Divide both by their highest common factor, 12: 24÷12 = 2, 36÷12 = 3, giving 2/3. (3/2 comes from writing the masses the wrong way round. 1/3 comes from finding the difference in the masses, 3.6 − 2.4 = 1.2 kg, and writing it as a fraction of the school bag's mass, 1.2/3.6. 2/5 comes from comparing the laptop bag's mass to the total mass of both bags, 2.4/6.)
- (a) 375 g — Find the amount of flour needed per muffin: 150 ÷ 6 = 25 g. Multiply by the new number of muffins: 25 × 15 = 375 g. (60 g comes from using the scale factor the wrong way round, 6/15 × 150. 150 g comes from not scaling the recipe at all. 300 g comes from rounding the scale factor, 15 ÷ 6, down to 2 before multiplying.)
- (d) y = 3x/4 — y : x = 3 : 4 means y/x = 3/4. Rearranging to make y the subject gives y = (3/4)x = 3x/4. A student who mixes up which quantity goes on top gets y = 4x/3. A student who treats the ratio numbers as the coefficient and constant of a linear equation instead of a proportional relationship gets y = 3x + 4. A student who mistakes the relationship for inverse proportion gets y = 3/(4x).
- (a) 18 — Method: write both numbers with the same multiplier, turn the second ratio into an equation by cross-multiplying, solve for the multiplier and then build A from it. Working: let A = 3k and B = 5k, so 3k : (5k + 6) = 1 : 2; cross-multiplying gives 2 × 3k = 5k + 6, so 6k = 5k + 6 and k = 6; A = 3 × 6 = 18. Answer: 18, and the check works, because B = 30, B + 6 = 36 and 18:36 = 1:2. The distractors: 9 comes from reading the 6 as the difference between the two numbers — 5 − 3 = 2 parts, so one part is 3 and A is 3 × 3 — but the 6 is added to B, it is not the gap between A and B; 6 comes from solving A : (A + 6) = 1 : 2, adding the 6 to A instead of to B; 30 is the value of B, found from the correct multiplier but given in place of A.
- (c) 5 : 9 — Write the ratio mass : cost = 3 : 5.4. Multiply both parts by 10 to clear the decimal: 30 : 54. Both numbers share a factor of 6, so 30 ÷ 6 = 5 and 54 ÷ 6 = 9, giving 5 : 9. 3 : 5 comes from ignoring the decimal point and treating £5.40 as £5. 9 : 5 comes from writing the ratio the wrong way round, cost to mass instead of mass to cost. 1 : 18 comes from multiplying only the cost by 10 instead of both parts, giving 3 : 54, and then cancelling that correctly to 1 : 18 — the cancelling is fine, but the ratio being cancelled is not the right one.
- (b) 20 km — The scale 2 cm : 5 km means each 1 cm on the map represents 5 ÷ 2 = 2.5 km in real life. The footpath is 8 cm on the map, so its real length is 8 × 2.5 = 20 km. 40 km comes from multiplying 8 by 5 directly, ignoring that the scale's '2 cm' has to be divided out first: 8 × 5 = 40. 3.2 km comes from dividing 8 by 2.5 instead of multiplying: 8 ÷ 2.5 = 3.2. 5 km comes from multiplying 2.5 by the scale's '2' instead of by the footpath's 8 cm: 2.5 × 2 = 5.
- (b) 1 : 500 — smallest real distance per cm (5 m), most detail — Method: compare what one centimetre represents in real life for each scale — the scale with the smallest real distance per cm shows the most detail. Working: for 1 : 500, 1 cm represents 500 cm (5 m); for 1 : 5000, 1 cm represents 50 m; for 1 : 50 000, 1 cm represents 500 m. Since 5 m is the smallest, 1 : 500 shows the most detail. Wrong options: '1 : 50 000 — covers the largest real area' wrongly assumes covering more area means more detail, when it is the opposite; '1 : 5000 — the middle value' wrongly assumes the middle scale is automatically the most balanced; '1 : 500 — covers the largest real distance' picks the correct scale but states an incorrect fact, since 1 : 500 actually covers the smallest real distance per cm.
- (c) £478.40 — Method: apply the percentage increase, then apply the percentage decrease to the new price. Working: after the increase, the laptop costs £520 × 1.15. Multiplying this result by 0.80 gives the final price, £478.40. Answer: £478.40. £494 comes from combining the two percentages into a single net change (15% − 20% = −5%) and applying it directly, £520 × 0.95 = £494, instead of applying the two changes one after the other. £416 comes from applying only the 20% decrease to the original price, £520 × 0.80 = £416, forgetting the increase entirely. £598 comes from applying only the 15% increase and stopping there, forgetting to apply the decrease at all.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 7/5 — The number of unbroken crayons is 60 − 25 = 35. The comparison is with the broken crayons, so the broken crayons are the denominator: 35/25. Both parts divide by 5: 35 ÷ 5 = 7 and 25 ÷ 5 = 5. The fraction is 7/5, which is greater than 1 because there are more unbroken crayons than broken ones.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (c) 4/5 — Find 20% of £45: 10% is £4.50, so 20% is £9. The sale price is £45 − £9 = £36. Form the fraction 36/45; both numbers share a factor of 9, so 36 ÷ 9 = 4 and 45 ÷ 9 = 5, giving 4/5. 1/5 comes from writing the discount itself as a fraction of the normal price (9/45), instead of the sale price. 6/5 comes from adding the 20% instead of subtracting it, giving a sale price of £54, then 54/45 = 6/5. 5/9 comes from treating 'reduced by 20%' as 'reduced by £20', giving a sale price of £25, then 25/45 = 5/9.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
Build your own mix at the worksheet builder.