Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.The speed of a car is given by v = d ÷ t. A car travels 180 km in 3 hours. Work out the average speed of the car in km/h.
- 2.A water tank is a cuboid measuring 30 cm × 20 cm × 10 cm. The tank is full of water. Work out how many litres of water it holds.
- 3.In a box of pens, 3/7 of the pens are blue and the rest are black. Write down the ratio of the number of blue pens to the number of black pens, in its simplest form.
- 4.A post 2 metres tall casts a shadow 3 metres long. At the same time a nearby tree casts a shadow 12 metres long. Work out the height of the tree.
- 5.A jumper costs £45 at Shop A, where it is reduced by 20%. The same jumper costs £34 at Shop B, where a further 10% reduction is then applied. Work out the difference between the two reduced prices.
- 6.The table shows values of x and y. x: 3, 5, 8. y: 12, 20, 32. Which statement correctly describes the relationship between x and y?
- 7.The ratio of y to x is always 3 : 4. Write down which equation could represent this relationship.
- 8.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 9.In one batch of shortbread, a bakery uses 240 g of butter and 160 g of sugar. Another batch, made in the same ratio, uses 90 g of sugar. Work out how much butter is needed for the second batch.
- 10.y is directly proportional to x. When x = 8, y = 20. Work out the value of y when x = 12.
- 11.The density of a type of solid plastic is 0.9 g/cm³. Work out the mass of 0.5 m³ of the plastic, in kilograms.
- 12.A cyclist travels d kilometres in t hours. Write down an expression, in terms of d and t, for the cyclist's average speed in km/h.
- 13.Two mathematically similar rectangles have lengths in the ratio 3 : 5. The area of the smaller rectangle is 27 cm². Work out the area of the larger rectangle.
- 14.y is directly proportional to x², and x is positive. When x = 4, y = 32. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of x when y = 200.
- 15.The population of a town, P thousand, is plotted against time, t years, since 2020. A tangent to the graph at t = 6 has gradient 2.5. What does this gradient represent?
Answer key
- (d) 60 km/h — Method: use the formula v = d ÷ t with the distance and time given. Working: 180 ÷ 3 = 60 km/h. So the average speed is 60 km/h. Distractor 540 km/h comes from multiplying the distance and time instead of dividing. Distractor 90 km/h comes from dividing by 2 instead of 3. Distractor 18 km/h comes from dividing by 10 instead of 3, a decimal-point slip.
- (b) 6 litres — Method: find the volume of the cuboid in cm³, then change cm³ into litres using 1 litre = 1000 cm³. Working: 30 × 20 × 10 = 6000 cm³, and 6000 ÷ 1000 = 6. Answer: 6 litres. The distractors: 60 litres comes from using 1 litre = 100 cm³; 600 litres comes from using 1 litre = 10 cm³; 0.6 litres comes from using 1 litre = 10 000 cm³.
- (c) 3 : 4 — Method: a fraction compares a part with the whole, while this ratio compares one part with the other part, so find the fraction that is black before writing the ratio. Working: if 3/7 are blue then the black pens make up 7/7 − 3/7 = 4/7 of the box, so out of every 7 pens 3 are blue and 4 are black, and blue : black = 3 : 4. Answer: 3 : 4. The distractors: 3 : 7 comes from reading the numerator and the denominator of 3/7 straight off as the two parts, which compares the blue pens with the whole box rather than with the black pens; 4 : 3 comes from writing the black pens before the blue pens, reversing the order asked for; 4 : 7 is the same numerator-and-denominator reading applied to the black fraction 4/7, again comparing a part with the whole box.
- (c) 8 m — Method: in the same sunlight every object has its height and its shadow in the same ratio, so write 2:3 = h:12, find the multiplier that takes 3 to 12 and apply it to the height. Working: 12 ÷ 3 = 4, so the tree's shadow is 4 times the post's shadow; the height must be scaled by the same 4, giving 4 × 2 = 8 m. Answer: 8 m. The distractors: 18 m comes from setting up the proportion upside down, 12 ÷ 2 × 3, which scales by shadow over height instead of height over shadow; 24 m comes from multiplying the 12 m shadow by the post's height of 2 m and never dividing by the post's shadow of 3 m; 4 m is the scale factor 12 ÷ 3, given as a length instead of being used to scale the 2 m post.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (a) y is always 4 times x. — Check the multiplier for each pair: 12 ÷ 3 = 4, 20 ÷ 5 = 4, 32 ÷ 8 = 4 — the same multiplier every time, so y is always 4 times x. 'x is always 4 times y' comes from writing the multiplier the wrong way round. 'y is always x plus 9' only works for the first pair (3 + 9 = 12); it gives 14 for x = 5 and 17 for x = 8, not 20 and 32. 'y is always double x, plus 6' also only works for the first pair (3 × 2 + 6 = 12); it gives 16 for x = 5, not 20.
- (d) y = 3x/4 — y : x = 3 : 4 means y/x = 3/4. Rearranging to make y the subject gives y = (3/4)x = 3x/4. A student who mixes up which quantity goes on top gets y = 4x/3. A student who treats the ratio numbers as the coefficient and constant of a linear equation instead of a proportional relationship gets y = 3x + 4. A student who mistakes the relationship for inverse proportion gets y = 3/(4x).
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 135 g — Find the ratio of butter to sugar in the first batch: 240:160, which simplifies to 3:2. For the second batch, sugar = 90 g, so butter = 90 × 3/2 = 135 g. (60 g comes from using the ratio the wrong way round, 90 × 2/3. 170 g comes from subtracting the drop in sugar, 160 − 90 = 70 g, from the original butter amount, 240 − 70, instead of scaling. 240 g comes from not scaling the butter amount at all.)
- (c) 30 — Method: use y = kx and find k from the given pair of values, then substitute x = 12. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5 × 12 = 30. Answer: 30. 24 comes from treating the relationship as additive, adding the increase in x (12 − 8 = 4) straight onto y (20 + 4 = 24), instead of multiplying by k. 14.5 comes from finding k correctly (2.5) but then adding it to x instead of multiplying (12 + 2.5 = 14.5). 4.8 comes from finding k upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and multiplying by x: 12 × 0.4 = 4.8.
- (b) 450.00 kg — 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1,000,000 cm³, so 0.5 m³ = 500,000 cm³. Mass = density × volume = 0.9 × 500,000 = 450,000 g. Converting to kilograms by dividing by 1000 gives 450,000 ÷ 1000 = 450.00 kg. Skipping the m³-to-cm³ conversion and multiplying 0.9 × 0.5 = 0.45 treats the volume as if it were already 0.5 cm³, giving 0.45 kg. Finding the mass correctly in grams, 450,000 g, but not converting to kilograms leaves 450000.00 kg, out by a factor of 1000. Using the area conversion factor of 10,000, as if converting m² to cm², instead of the volume factor of 1,000,000 gives 0.5 × 10,000 = 5,000 'cm³', and a mass of 0.9 × 5,000 = 4,500 g, which is 4.50 kg.
- (d) d ÷ t — Average speed = distance ÷ time, so the expression is d ÷ t. Writing t ÷ d inverts the formula, giving the time per kilometre instead of the speed. Writing d × t confuses speed with the formula for distance travelled (distance = speed × time) used the wrong way round. Writing d + t treats the relationship as additive instead of using division.
- (b) 75 cm² — Areas of similar shapes are in the ratio of the squares of their lengths. Squaring both parts of 3 : 5 gives an area ratio of 9 : 25, so the larger area is 25/9 of the smaller one. Working with the smaller area: 27 ÷ 9 = 3, and 3 × 25 = 75. The area of the larger rectangle is 75 cm².
- (a) 10 — Since y is directly proportional to x², y = kx². Using x = 4, y = 32: 32 = k × 16, so k = 32 ÷ 16 = 2. The equation is y = 2x². When y = 200: x² = 200 ÷ 2 = 100, so x = 10, taking the positive root because the question states that x is positive. Stopping at x² = 100 without taking the square root leaves 100, not the value of x itself. Treating the relationship as if y were proportional to x itself gives k = 32 ÷ 4 = 8 and then x = 200 ÷ 8 = 25, which is a different relationship entirely. Multiplying by k instead of dividing when rearranging gives x² = 200 × 2 = 400 and x = 20, which is not this equation rearranged correctly. The value of x when y = 200 is 10.
- (d) The population is growing at 2500 people per year. — The gradient of a tangent to a graph gives the instantaneous rate of change of the quantity on the vertical axis with respect to the quantity on the horizontal axis, at that exact point — not the total change and not an average. Here the vertical axis is population in thousands and the horizontal axis is time in years, so the gradient is measured in thousands of people per year. A gradient of 2.5 means the population is growing at an instantaneous rate of 2.5 thousand people per year, and since P is measured in thousands, 2.5 × 1000 = 2500 people per year. This describes the rate of change at that instant, not the total increase over the 6 years and not an average population.
Build your own mix at the worksheet builder.