Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (a) 3.375 — Method: the volume scale factor between similar shapes is the length scale factor cubed, not the length scale factor itself. Working: the length scale factor is 12 ÷ 8 = 1.5, and 1.5³ = 3.375. Answer: 3.375. Jayden's answer, 1.5, is only the LENGTH scale factor — he never cubed it to get the volume scale factor. 2.25 comes from squaring the length scale factor instead of cubing it, which would give the area scale factor. 4.5 comes from multiplying the length scale factor by 3 (the number of dimensions) instead of cubing it.
- (b) 20 km — The scale 2 cm : 5 km means each 1 cm on the map represents 5 ÷ 2 = 2.5 km in real life. The footpath is 8 cm on the map, so its real length is 8 × 2.5 = 20 km. 40 km comes from multiplying 8 by 5 directly, ignoring that the scale's '2 cm' has to be divided out first: 8 × 5 = 40. 3.2 km comes from dividing 8 by 2.5 instead of multiplying: 8 ÷ 2.5 = 3.2. 5 km comes from multiplying 2.5 by the scale's '2' instead of by the footpath's 8 cm: 2.5 × 2 = 5.
- (c) −0.2, the car uses 0.2 litres of fuel for each mile — Method: the gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value, which on this graph is a number of litres for each mile, and a negative gradient means the vertical quantity is going down. Working: from (0, 45) to (150, 15) the fuel changes by 15 − 45 = −30 litres while the distance changes by 150 − 0 = 150 miles, so the gradient is −30 ÷ 150 = −0.2, which says the tank loses 0.2 litres for every mile driven. Answer: −0.2, the car uses 0.2 litres of fuel for each mile. The distractors: '0.2, the car gains 0.2 litres of fuel for each mile' comes from subtracting the fuel values the other way round, 45 − 15 = 30, which drops the minus sign and reverses what the graph says; '−5, the car uses 5 litres of fuel for each mile' comes from dividing the change in distance by the change in fuel, 150 ÷ (−30), turning the gradient upside down; '−30, the car uses 30 litres of fuel for each mile' is the change in fuel on its own, never divided by the 150 miles travelled.
- (d) 3:8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. The ratio is 45 : 120. The highest common factor of 45 and 120 is 15. Divide both parts by 15: 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3 : 8. Leaving the hours unconverted gives 45 : 2 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 5 instead of 15 gives 9 : 24, which still shares a common factor of 3, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 3, hours to minutes instead of minutes to hours.
- (d) A falling curve that never touches either axis — Method: inverse proportion means the product of the two quantities is constant, so P = k ÷ Q; as Q grows P shrinks, and P can never reach zero because k divided by a number is never zero. Working: taking k = 12 as an example, the pairs (1, 12), (2, 6), (3, 4), (6, 2) and (12, 1) drop steeply at first and then flatten out, so the graph is a curve that approaches both axes without meeting either of them. Answer: a falling curve that never touches either axis. The distractors: 'a straight line through the origin' is the graph of direct proportion, P = kQ, which is the opposite relationship; 'a straight line with a negative gradient' is the commonest error, reading 'P falls as Q rises' as a straight line, but on such a line P would drop by the same amount for every increase in Q and would cross the horizontal axis into negative values; 'a straight line crossing the vertical axis above zero' is a relationship of the form P = mQ + c, in which P and Q are not proportional at all.
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (b) t = 5 and t = 7 (closest, evenly spaced) — To estimate the instantaneous rate of change at t = 6, use the chord centred on t = 6 with the closest readings on either side, t = 5 and t = 7. The gradient of this chord is 15.4 − 17.5 = −2.1, then −2.1 ÷ 2 = −1.05 cm per minute. The interval t = 3 to t = 9 is also centred on t = 6 but is wider: 13.4 − 18.7 = −5.3, then −5.3 ÷ 6 ≈ −0.88 cm per minute — this brings in more of the curve's own change in steepness, so it is a worse estimate of the rate at the single instant t = 6. Using t = 6 and t = 7 only gives 15.4 − 16.6 = −1.2, then −1.2 ÷ 1 = −1.2 cm per minute, but this is not centred on t = 6 — it estimates the rate over (6, 7), not at t = 6 itself. Using t = 0 and t = 6 gives 16.6 − 20.0 = −3.4, then −3.4 ÷ 6 ≈ −0.57 cm per minute, the average rate for the whole first six minutes, not the rate at the instant t = 6. Always choose the chord that brackets the point as closely as possible.
- (d) 24.6 km/h — Average speed = distance ÷ time, with time in hours. 47 minutes = 47 ÷ 60 hours. 19.3 ÷ (47 ÷ 60) = 19.3 ÷ 47 × 60 = 24.638…, which rounds to 24.6 km/h (1 d.p.). 0.4 km/h comes from dividing the distance by 47 and treating the result as km/h directly, without converting the minutes to hours at all. 41.1 km/h comes from converting minutes to hours by dividing by 100 instead of 60 (19.3 ÷ 47 × 100). 0.3 km/h comes from dividing the distance by 60 instead of converting the 47 minutes to hours first.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (b) 900 N/m² — Pressure = force ÷ area, so 45 ÷ 0.05 = 900 N/m². Working out 45 ÷ 5 = 9 misplaces the decimal point in the area, treating 0.05 m² as 5 m². Working out 45 × 0.05 = 2.25 multiplies force and area together instead of dividing. Working out 45 + 0.05 = 45.05 simply adds the two given numbers, which does not give a pressure at all. The pressure on the ground is 900 N/m².
- (c) 32 km/h — Method: to change mph into km/h, multiply by the number of kilometres in a mile. Working: 20 × 1.6 = 32 km/h. So the cyclist's speed is 32 km/h. Distractor 12.5 km/h comes from dividing by 1.6 instead of multiplying. Distractor 21.6 km/h comes from adding 1.6 instead of multiplying by it. Distractor 20 km/h comes from not converting the units at all.
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
Build your own mix at the worksheet builder.