Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) £14224 — Value after 2 years: £15000 × 1.04 × 1.04 = £16224. Money left after buying the trailer: £16224 − £2000 = £14224. £14200 comes from treating the two 4% increases as a single flat 8% increase applied once instead of compounding: £15000 × 1.08 = £16200, and £16200 − £2000 = £14200. £13600 comes from applying the 4% increase only once, for 1 year instead of 2: £15000 × 1.04 = £15600, and £15600 − £2000 = £13600. £18224 comes from adding the £2000 instead of subtracting it: £16224 + £2000 = £18224.
- (b) 5/7 — The enlargement multiplier is 1.4, which as a fraction is 7/5. To reverse an enlargement, use the reciprocal of the multiplier: flip 7/5 to get 5/7. 7/5 comes from using the enlargement multiplier again, instead of reversing it. 3/5 comes from treating the reverse as 'give back the extra amount', working out 1 − (1.4 − 1) = 0.6, instead of using the reciprocal. 5/2 comes from ignoring the whole number in 1.4 and inverting only the decimal part, 0.4, as if it were the whole multiplier.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 4.7 km — Multiply the map length by the scale factor: 9.4 × 50 000 = 470 000 cm. Convert to kilometres: 470 000 cm = 4700 m = 4.7 km. Converting only to metres and calling the answer 4700 kilometres mistakes metres for kilometres. Misreading the scale as 1 : 5000 instead of 1 : 50 000, 9.4 × 5000 = 47 000 cm = 0.47 km, is ten times too small. Misplacing the decimal point in 9.4 and effectively using 94, 94 × 50 000 = 4 700 000 cm = 47 km, is ten times too big.
- (a) 4/5 — Method: find the June takings first, then write them over the May takings and cancel. Working: the takings fell by £900, so June is £4500 − £900 = £3600; the fraction is 3600/4500, and dividing the numerator and the denominator by 900 gives 4/5. Answer: 4/5 of the May takings. The distractors: 1/5 comes from writing the fall over the May takings, 900/4500, which answers how far the takings dropped rather than what June's takings are compared with May's; 5/4 comes from writing May over June, 4500/3600, reversing the order the question asks for; 4/9 comes from writing June over the two months added together, 3600/8100, a part-to-whole fraction when the comparison asked for is with May alone.
- (c) £7617.60 — To decrease by 8% each year, multiply by 0.92 (100% − 8%) twice. £9000 × 0.92 × 0.92 = £7617.60. £7560.00 comes from treating the two 8% decreases as a single flat 16% decrease applied once instead of compounding: £9000 × 0.84 = £7560.00. £8280.00 comes from applying the 8% decrease only once, for 1 year instead of 2: £9000 × 0.92 = £8280.00. £10497.60 comes from multiplying by 1.08 twice, increasing the value instead of decreasing it: £9000 × 1.08 × 1.08 = £10497.60.
- (b) 3 km — Method: multiply by the scale factor to get the real length in centimetres, then convert to kilometres. Working: 7.5 × 40 000 = 300 000 cm. 300 000 ÷ 100 000 = 3 km. Wrong options: 30 km comes from dividing by 10 000 instead of 100 000 when converting to kilometres; 3000 km comes from dividing by 100 instead of 100 000; 0.3 km comes from dividing by 1 000 000, an extra factor of 10 too many.
- (d) £4 — The gradient of the tangent gives the instantaneous rate of change of cost with respect to the number of passengers, in pounds per passenger. The tangent passes through (16, 184) and (24, 216), so the change in cost is 216 − 184 = 32 and the change in passengers is 24 − 16 = 8. The gradient is 32 ÷ 8 = 4. Stopping after finding the change in cost, without dividing by the change in passengers, leaves 32, not a rate. Adding the two changes instead of dividing gives 32 + 8 = 40, which is not a rate either. Reading off only the change in passengers, 8, is not a rate at all — a rate needs the change in cost as well. The instantaneous rate is £4 per extra passenger.
- (b) 450.00 kg — 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1,000,000 cm³, so 0.5 m³ = 500,000 cm³. Mass = density × volume = 0.9 × 500,000 = 450,000 g. Converting to kilograms by dividing by 1000 gives 450,000 ÷ 1000 = 450.00 kg. Skipping the m³-to-cm³ conversion and multiplying 0.9 × 0.5 = 0.45 treats the volume as if it were already 0.5 cm³, giving 0.45 kg. Finding the mass correctly in grams, 450,000 g, but not converting to kilograms leaves 450000.00 kg, out by a factor of 1000. Using the area conversion factor of 10,000, as if converting m² to cm², instead of the volume factor of 1,000,000 gives 0.5 × 10,000 = 5,000 'cm³', and a mass of 0.9 × 5,000 = 4,500 g, which is 4.50 kg.
- (c) £2717.20 — The recurrence B_{n+1} = 1.02B_n − 200 must be applied once for each month, using the previous month's balance each time. Starting from B_0 = 3000: 3000 × 1.02 = 3060, so B_1 = 3060 − 200 = 2860. Then 2860 × 1.02 = 2917.2, so B_2 = 2917.2 − 200 = 2717.2. Stopping after one month leaves B_1 = £2860.00, not the balance after two months. Applying two months of interest together, 1.02² = 1.0404, and 3000 × 1.0404 = 3121.2, and then subtracting 400 in one go, 3121.2 − 400 = 2721.2, does not reproduce the recurrence, because the second month's interest should be earned on the balance after the first repayment, not on the original £3000. Subtracting £200 twice from B_1 without adding a second month of interest, 2860 − 200 = 2660, drops the interest for the second month altogether. The balance after 2 months is £2717.20.
- (b) 1500 — The rate is 3 ÷ 2 = 1.5 litres per minute. Converting to cm³: 1.5 × 1000 = 1500 cm³ per minute. Getting 3000 comes from converting 3 litres to cm³ first (3000 cm³) and forgetting to divide by the 2 minutes. Getting 750 comes from dividing by the 2 minutes a second time after converting (1500 ÷ 2). Getting 2000 comes from converting the 2 minutes as if it were litres (2 × 1000) instead of using the correct rate of 1.5 litres per minute.
- (d) 8 — The product of price and number of tickets is constant: k = 4 × 12 = 48. At £6 per ticket, the number of tickets is 48 ÷ 6 = 8. Getting 18 comes from treating price and tickets as directly proportional and working out 12 × 6 ÷ 4 instead of dividing k by the new price. Getting 12 assumes the number of tickets does not change when the price changes. Getting 6 comes from writing down the new price instead of working out the number of tickets.
- (d) 0.40 m/min — To estimate an instantaneous rate of change at a point without a diagram, use the gradient of a chord joining two points close to it, one on each side. At t = 9: 0.02 × 81 = 1.62, so h = 1.62 + 0.5 = 2.12. At t = 11: 0.02 × 121 = 2.42, so h = 2.42 + 0.5 = 2.92. The change in height is 2.92 − 2.12 = 0.80 and the change in time is 11 − 9 = 2, so the gradient of the chord is 0.80 ÷ 2 = 0.40. Reporting the change in height, 0.80, on its own is not a rate, because it has not been divided by the 2 minutes over which it happened. Using the chord from t = 0 (where h = 0.5) to t = 11 instead gives 2.92 − 0.5 = 2.42, and 2.42 ÷ 11 = 0.22, which is the average gradient over the whole 11 minutes, not the instantaneous rate at t = 10. Substituting t = 10 into the formula gives 0.02 × 100 + 0.5 = 2.50, which is the height of the water at that moment, not the rate at which the height is rising. The estimated instantaneous rate of change at t = 10 is 0.40 m/min.
- (d) Gradient = acceleration; area = distance travelled. — Method: on a speed–time graph, the gradient of the graph at an instant is the rate of change of speed with time, which is acceleration; the area between the graph and the time-axis over an interval is the total distance covered in that interval, because it accumulates speed × time. Working: gradient = acceleration and area = distance travelled is the correct pairing. Swapping the two quantities completely, gradient = distance travelled and area = acceleration, is the reverse of what each actually measures. Keeping gradient = acceleration correct but then also claiming area = acceleration too is wrong because the area is a different physical quantity, distance, not a second way of finding the same rate. Claiming the gradient itself gives the speed confuses the RATE OF CHANGE of the plotted quantity with the plotted quantity itself — the gradient is how fast the speed is changing, not the speed. On any rate graph, the gradient of the graph is always the RATE at that instant, and the area under the graph is always the TOTAL AMOUNT accumulated — keep straight which of the two questions each one answers.
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
Build your own mix at the worksheet builder.